Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Si eu sunt pentru listuta !! ALLY , cum spuneam , recuperarea prematurilor este in functie de gradul de prematuritate: prematurii gr 1 recupereaza in 2 luni , gr 2 ,3-6 luni, iar 3 cind vrea DOMNU' ! Nasa ta are un prematur gr 3 ca si Dragos al meu , care a avut 1350kg si 39 cm.Acum mai depinde si de copil si de inzestrarea genetica !...Dragos nu o sa fie foarte mare ca-mi cam seamana si eu am 1.55 si 49 kg ! El s-a comportat astfel: colici blinzi ca-i dadeam tot ce era pe piata , dormea doar pe burtica cu scutece incalzite cu fieru'- alimentat exclusiv la sin pina la 4 luni, continuat doar cu lapte formula pina le 7 luni si nimic altceva [ aici as adauga ca-mi pare rau ca nu am inceput sa-i dau cereale de la 6 luni, ca luna a7 doar cu lapte a luat doar 100 gr], apoi am inceput diversificarea dupa schema DR Culcer, si a mers bine !...nu a fost niciodata un mincacios , dar nici nu ma rog de el cu fiecare lingurita !...s-a ridicat in picioare la 7 luni , a mers fix la 13 luni deci de putin timp [ el face 14 luni acum pe 28]. Bineinteles ca trebuie sa-i corectam virsta mai ales la prematurii grade mari ! Este foarte vioi , prezent , sanatos , chiar obraznic deja. Nu am avut cu el probleme de sanatate , decit la 11 luni o enterocolita , si acum 2 saptamini o viroza urita. Nu a avut nici un dinte pina la 10 luni , si cind au inceput sa erupa avea 6 intr-o luna , la fel fara scandal din cauza asta pina acum. Facem pipi , kaka la olita de la un an , si de la un an si o luna ne spalam pe dinti, nu vorbim decit mama, si alte cuvinte dar fara inteles. Nu-l fortez niciodata cu nimic , cind vrea sa faca ceva - bine ! Fiecare copil este unic !Sper ca ti-am fost de folos pentru nasa ta, pe care o asteptam printre noi si o pupam pe bebelina esenta tare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Va multumesc mult pentru respunsuri;sunteti de toata isprava!Astept sa se intoarca nasa din Ungaria (ca acolo a fost trimisa,la incubatoarele lor) ca sa o poftesc pe la voi.Acuma au scos fetita de la incubator,cu vreo 1,800kg,dar zicea ceva de transfuzie.Se face de obicei,sau doar in cazuri particulare?
Sa va traiasca si sa va creasca sanatosi copiii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Se fac transfuzii de sange la prematurii cu anemie mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ally McBeal un copil e bine si indicat sa fie "diversificat" cat mai tarziu (macar 6 luni sa mince exclusiv laptic de la mamika) egal daca e nascut sau nu la termen. La prematuri depinde de fiecare cum recupereaza, nu e o regula. Eu, de exp, nu am considerat-o niciodata pe Catrina ca find prematur dar e adevarat ca nici ea nu s-a "comportat" ca atare. Chiar daca era mititica facea tot ce scrie la carte ca fac copilasii de varsta ei. A fost vaccinata ca si ceilalti (ba un vaccin l-a facut mai devreme cu o luna pt ca pleka doctorita in concediu) ... N-a avut colici, nu se vaita cand ii ies dintii si acum (1 an si-o luna) merge (mai nou vrea sa alerge). La un an a avut 8.240 kg si 70 cm (dr a spus ca sta f bine la kg dar ca inaltimea e cam mika...da nici nu are cu cin sa semene de 1.90 asa ca asta este mostenirea). in genere prematurii sunt f rezistenti.
apropos mamica s-o alapteze cit poate de mult (laptele mamelor de prematuri e cu 40% mai "bogat" decat laptele mamicilor de copilasi veniti la termen) si s-o puna la san ca aia mika o sa se descurce sa manince! succese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

herra,
esti sigura de cantariri? mai ales avand in vedere ca, conteaza cat a mancat, a facut pipi etc... plus cantarele! sta la cantarit? noi aveam probleme cu statul in cantar si ieseau niste masuratori... si serban a stationat in greutate de vreo trei ori in vietisoara lui, si ultima data nu manca destul! eu eram sigura ca e indopat bine, dar alaptam inca si nu mai aveam lapte destul. imediat ce i-am suplimentat "portia" a inceput sa puna carnita!

madalina

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by madalinad

herra,
esti sigura de cantariri? mai ales avand in vedere ca, conteaza cat a mancat, a facut pipi etc... plus cantarele! sta la cantarit? noi aveam probleme cu statul in cantar si ieseau niste masuratori... si serban a stationat in greutate de vreo trei ori in vietisoara lui, si ultima data nu manca destul! eu eram sigura ca e indopat bine, dar alaptam inca si nu mai aveam lapte destul. imediat ce i-am suplimentat "portia" a inceput sa puna carnita!

madalina




am folosit doua cantare: ala de bebelusi (pe care il pot folosi pana la 10 kg.) si unul electronic, pe care m-am cantarit singura si apoi cu el in brate...

ce-i curios e ca ieri avea din nou mai mult cu 180 de grame...
pe ambele cantare...
oare sa fi fost deshidratat?
n-am apucat sa vorbesc cu doctorita, dar va tin la curent!




Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

am intrat pe site-ul propus de energy. am citit, m-am mirat si m-am cutremurat. si m-am bucurat si i-am multumit lui dumnezeu a nu-stiu-cata-oara pentru ca serban e un copil normal, sanatos si frumos. si de fapt cred ca de asta ne-am adunat noi aici, mamicile de prematuri mai mari sau mai mici, ca sa ne bucuram si sa ne laudam cu copiii nostri ... normali. al meu a fost mai maricel, sigur, la 34 de saptamani nu-l pot compara cu cei de sub 30... dar am avut si noi problemele si spaimele noastre, probleme grave de respiratie in primele 2 zile, cu pronostic rezervat din partea medicului, probleme ale aparatului urinar generate de prematuritate si... sa nu ne mai amintim. haideti sa ne bucuram impreuna de copiii nostri!

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by madalinad
haideti sa ne bucuram impreuna de copiii nostri!

madalina









Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

[redMadalinad][/red], ai foarte mare dreptate. Sa ne bucuram de puiutii nostri, sa nu ne mai gandim in urma, ca destula spaima am tras cu toatele.

Despre noi, suntem tare neastamparati, nu mergem de-a busilea, nici nu ne putem ridica in fundulet, de pe spate, singur, dar cum ne ia mami de manute, tup, in picioare. Si daca are punct de sprijin la manute, sta asa cateva minute bune. Oricum, nu-l incurajam la asa ceva, mai ales ca el de-abia acum invata sa se tarasca si sa faca rostogoliri...un mic puturosel, da scump...
Avem 2 dintisori, de vreo luna, dar care nici acum nu sunt crescuti complet.
A, i-am dat piept de pui, fiert, cu piure de legume, prima oara i-a placut, dar azi(a 2 a oara) s-a strambat de mama focului...poate l-am mixat eu prea tare???

Voi cum le dati carnita?

Va pupam pe toti si va dorim somn usor,

Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/my_photos

Mergi la inceput