Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

vacanta frumoasa, cu vreme buna!

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

HERRA, vacanta placuta in primul rind, apoi de nastere prematura, eu am fost avertizata, insa nu prea am crezut [ rau am facut]...in sensu', ca la 3 luni juma' de sarcina, mi-am facut super ecco la DR. POP, si mi-a spus ca el crede ca o sa nasc prematur, fapt care nu l-am raportat doctoritei mele...ma simteam bine , colul era inchis beton, asa ca intr-o noapte din senin mi s-a rupt apa, si l-a spital [ municipal], nu a mai vrut sa stea sa mai creasca si am nascut normal cu epidurala...1350kg, a tipat , scor 8/9, la incubator 4 zile , apoi a supt la sin.Va pupam !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si mie mi s-a rupt apa dimineata pe la 4; au incercat sa-mi faca niste perfuzii sa mai intarziem nasterea, dar la 14 m-au dus la sala de nasteri si la 17,40 am nascut!
am tinut-o intr-un plans de cand am plecat spre spital si pana cand l-am vazut pe Vlad.
am fost foarte ingrijorata (si socata de intamplare); degeaba imi spuneau toti ca e bine (copilul), eu ma intrebam de ce nu mi-l dau, daca e bine??
imi planuisem o cezariana (sunt mioapa rau), o rezerva pentru mine si copilu' meu...
si m-am trezit despartita de el in primele 10 zile; bantuiam pe holurile maternitatii, noaptea, cu pompa de lapte...
in prima luna si jumatate nici nu a supt...
auzeam un planset si mi se rupea inima ca nu ma lasa sa stau cu el...

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Scuze HERRA, ti-am urat vacanta placuta !!!, dar nu ar strica o vacanta, nu?.Pentru ANA-MARIA si VICTOR, sa aveti vreme buna si sa va odihniti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

oricand ar fi loc de o vacanta!
dar prin septembrie abia daca-mi fac bagajele!

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Salutare!
Intru si eu in clubul vostru desi sper sa nu fie cazul:)
Am pierdut 2 sarcini, una la 9s, a doua la 13, nu se stiu cauzele si dupa o psihoza cu tendinte de suicid am reusit sa ma redresez si am ramas insarcinata. 34s. Atit sint de panicata incit ma tem sa nu nasc prematur. Poate nu...
Anca si bb 34s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Ne-am intors de la munte, va pupam!!! Ne-am simtit foarte bine, bebe a fost tare incantat de vremea mai rece si a dormit si a manacat foarte bine. Noutati: stam numai in picioare (s-a ridicat singur atunci cand a implinit 7 luni) si nu ne mai place decat asa (in fund nu mai vrea). Am inceput si diversificarea care deocamdata merge bine.

Ankak stai tranquila daca ai deja 34 sigur o sa fie mai mult decat bine!!!! Si nu m-as mira sa ajungi pe la 40s. Si fii cuminte!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ne primit si pe noi in clubul prematurilor? Antonia are acum 5 ani si 3 luni si este o fetita sanatoasa, vioaie, inteligenta, frumusica si foarte ....subtirica. A venit pe lume f.grabita, la doar 28 de saptamini. A avut la nastere 1,035 kg, 39 cm si scor Apgar 7/8. A avut nevoie de oxigen citeva ore. Din 2 luni petrecute in spital, a stat in incubator o luna jumatate. Din fericire a evoluat f.bine, nu a avut nici un fel de probleme, doar ca nu maninca, parca ar face greva foamei in fiecare zii, deci nervii nostrii sint f.tociti...La 5 ani are doar 15 kg si 106 cm.
In rest a avut mici viroze si guturaie fara importanta si o cantitate impresionanta de otite: 10 intr-un an si jumatate (asta este boala la moda aici la Montreal petru copii mici).
A inceput gradinita la 3.5 ani iar din toamna trecuta merge la scoala, aici avind posibilitatea de a face 2 ani preparatorii inainte de clasa I.
Multa sanatate si noroc la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

ANKAK , pai deocamdata nu te primim in clubul nostru !!...cind am nascut a fost la un moment dat cu mine in salon o mamica , care la fel ca si tine credea ca o sa nasca prematur , si citise inainte tot ce se putea citi despre prematuri , dar a nascut la termen pina la urma...asa iti dorim si tie !! Bine ai venit OANA , cu esenta ta ANTO !! O sa creasca si ai nostrii nu ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Multumesc de incurajari! Da' mai mult de 39 s nu stau ca vreau cezariana (miopie de -4). Un moft, ca daca nu era miopia, gaseam eu altceva si tot cezariana faceam. Mi se pare mai usor. Sper din tot sufletul sa stea la caldurica pina la 39s. Dupa cite am trecut...
Pupici la mamici si burtici!
Anca si Matei 34s

Mergi la inceput