legat de acte

legat de acte | Autor: pepsica

Link direct la acest mesaj

.. inteleg ca sint multe acte de facut dar ca daca te inarmezi cu curaj pina la urma razbesti.. ce ma preocupa acum, in afara de vesnica intrebare UNDE se poate gasi copilul TAU...este din pacate, urmatoarea...va trebui sa plec din serviciul unde am lucrat- nu intru in amanute de ce- pot sa incep actele de adoptie neavind serviciu? e suficienta adeverinta de venit a sotulu meu? intr-un mod ciudat aceasta aproape hotarire a ns a coincis cu ziua in care am fost anuntata sa imi fac bagajele.. prob ca va mai dura pina cind se fac formele etc.. dar oare pot spune ca nu am serviciu? e osituatie aiurea rau de oto si ma gindesc ca poate e mai bine asa, voi avea mai mult timp de umblat dupa copil... mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

pepsica din experienta mea stiu ca se pune accent si pe situatia materiala a viitorilor parinti adoptatori, iar din cate stiu ti se va cere caracterizare de la servici si adeverinta de venit. imi pare rau ca iti dau eu vestile si ca t-iai pierdut locul de munca, poate depinde si ce salariu are sotul tau.
sa vedem ce zic si celelalte fete. sti tu cum se zice orice sut in f--d e un pas inainte asa ca nu dezarma.

lorelei si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Daca veniturile sotului sunt suficiente pentru a va descurca in 3 ,nu are importanta ca nu ai serviciu .Sunt mame care renunta definitiv la slujba pentru a avea grija de copil .
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:

mersi pt incurajari.. da, veniturile sotului meu sint suficiente as spune pt a putea adopta un copil... cit despre caracterizari cred ca nu ar fi o prob sa iau de la niste colege care m-au cunoscut... e drept si ce spuneti voi cu un sut in fund si cu pasul inainte, poate ca asa e mai bine pt mine pt c era extrem de stresant ce faceam... este o perioada grea, dar nu sint singura in situatia asta, ca mine au fost din pacate mii d edisponibilizati si otusi viata a mes inainte.. suna optimist ce spun, sint acum inntr-un mom bun , insa e greu sa te implici emotional si apoi sa vezi ca nu ai valorat nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

bafta in continuare si sa-ti gasesti cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

eu cred ca da, si spun lucrul asta pt ca stiu pe cineva care singura fiind (deci un salariu) a primit acceptul pt al II lea copil in adoptie. Amandoi sunt adoptati si nu au fost probleme. Nu stiu ce venit lunar are, dar... a mers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Pepsica,
Noi lucram in regim de colaborare la diverse firme si am intrebat la DPC ce salariu trebuie sa avem. Mi-a spus ca sa fie macar minimul pe economie. Amandoi suntem in aceasta situatie (colaborari) insa, impreuna facem mai mult decat minimul pe economie. Cand am depus dosarul a fost OK. Gandeste-te totusi si la alte persoane singure care au adoptat (ex: Elena Carstea). Cum o fi reusit, singura nu stiu insa a reusit si are doua fete, amandoua adoptate. Iti urez succes
Irina_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:

e clar ca se poate si cu un venit mai mic, dar ma inteb cum " da" faptul ca nu am serviciu deloC???in 10 ani de cind lucrez am avut continuitate mereu: 4 in invatamint, apoi aproape 6 aici unde lucrez acum...e o chestie de .. jena daca vreti, va tb sa explic ca am plecat cu acordul aprtilor - toata lumea stie ce ins. asta... disponibilizari etc, deci la o adica incompetenta.. si NU E ASA.. lucrez mult pt a ma mentine la un anumit nivel profesional,acum fac si un master in management si comunicare ( care costa mult...)... e ciudat cit de brusc vin anumite lucruri si cit de putin poti face pt a te apara...insa experienta nu mi-o poate lua nimeni si de aceea astept sa vad incotro ma vor indrepta pasii.. decizia de a ma interesa de acte a venit atit de brusc, lafel cum a venit si treaba cu serviciul si de aceea va tot intreb cum e mai bine si mai usor pt mine...stiu ca nu e usor sa gasesti un copil si stiu ca e o perioada grea in viata mea, dar poate in mod paradoxal, aceasta perioada de liniste in viata mea ma va ajuta sa am timp sa " simt" mai usor ce tb sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna,

eu zic sa privesti lucrurile si din alt punct de vedere , adica : aceasta disponibilizare a ta sa fie exact in momentul cand ai nevoie de ceva mai mult timp liber pentru a te dedica unui copil.Dupa ce va veni cel mic intre voi eu zic ca vor incepe si lucrurile sa se aseze si chiar sa va ajute sa vedeti cam ce trebuie sa faceti in viitor.Oricum SUCCES!!!!!

Mergi la inceput