A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ei, uite ca era un semn deasupra mesajelor mele, printre PM, Yahoo mesenger, Msn messenger... este si o casuta galbena; clik si se deschide pagina mea pe Webshots!
Dar, mai bine scriu si eu ca tine!
CASA

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Crixia, da, P+2 este avizat, desi noi nu vom avea decat un P+1. Dra m-ai bagat in ceatza: se poate si pe langa casa?? Abia astept sa ii spun sotului, sa vad de ce lui i s-a spus ca e musai pe sub casa?!
TatianaS, sa stii ca intrebarea asta mi-am pus-o so eu: ce fundatie au hotelurile de pe malul lacului? de fapt scuze, vorbesc prostii, si la noi se putea face un oarece demisol, dar nu se justifica financiar pentru noi, adica trebuia sa bagam prea multi bani pentru a obtine un...beci. si cum ne cam strangem la punga acum, am preferat solutia unei fundatii solide, pe care sa inaltam casa.
Crixia, zi-mi te rog cum e chestia cu scurgerea pe langa casa...ma gandesc ca e tare mult de ocolit, tevile alea nu trebuie sa aiba o "cadere"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Crixia, voi unde ati facut casa? parca ar fi pe langa noi (vorba 'ceea: un caine-i fara coada?!)
zi-mi, cati mp aveti pe nivel? facetzi izolatie exterioara cu polistiren?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

A! dupa ce am vazut fotografia cu casa vecinului, mi se pare ca e pe langa Institutul de Marina, nu?
cum Dumnezeului fac oamenii case din carton? am vazut o gramada de case ca a vecinului tau, din PFL sau lem, chiar si structura, brrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Stau, va citesc, ma minunez de voi, dar ma si ingrozesc de ce ma asteapta... Chit ca la noi e vorba de o casuta de vacanta, la munte. Am batut palma pentru teren, urmeaza sa facem actele saptamana asta, dar ne-am lovit de o mica problema: terenul (de 900mp) este catalogat ca "faneata intravilan" si am inteles ca trebuie schimbata categoria asta de faneata ca sa se poata construi. Utilitatile, toate, sunt la poarta. Stiti cumva cat costa, ce alergatura presupune asta? Maine dimineata mergem la primaria comunei oricum, dar n-as vrea sa plecam neinformati.
Am inteles neoficial ca ar trebui scoasa doar portiunea unde se construieste casa, deci doar pe acea bucata s-ar plati taxa...
Multumesc
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

quote:
Originally posted by axxa

vin si io cu intrebarea mea: noi am terminat fundatia asta toamna, iar acum trecem mai departe...ma rog, incercam. Acum se trag tevile prin fundatie, dupa care urmeaza indesarea (sau cum i-o zice) pamantului, compactarea lui in interiorul fundatiei (noi nu am facut beci, nu ne-a permis solul).
Intrebare: de unde luam pamant? Crixia? ca tu esti de prin zona noast'?...
si dupa chestia cu pamantul urmeaza un strat de piatra + 1 de pietris+ 1 nisip+ armatura+ beton. Am zis corect?



Axxa, te duci la aia de construiesc si vorbeste cu dirigintele sau seful de santier. Poti lua pamint gratis, pt ca in general problema e unde scapi de pamint , nu d unde mai iei.

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Axxa spor la construit, mie imi place tare mult Mamaia si dupa ce termini casa sa ne tii si noua locuri la tine!


Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Da, e o problema unde duci pamantul scos, dar pentru noi problema e de unde luam? adica trebuie sa excavezi de undeva, ma gandesc...constructorii ziceau ca de la cariera, acolo sa intrebam, se gaseste si pamant.
Da, o sa va invit la noi cand o fi gata casa (oare cand?!), dar Mamaia sat e oleaca ma departe de Mamaia, adica e de partea cealalta a soselei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Axxa ma bucur ca ne primesti, anul trecut tot in Mamaia sat am sta la o vila de partea cealalta a soselei asa cum zici tu. Nu ma intreba la cine ca nu stiu, era mult dupa ce treci de Hanul piratilor pe o staduta la stinga. Aveau un ingrijitor care se ocupa de casa, avea ciinii dezlegati noaptea si trebuia sa ii dam telefon ianinte de a ajunge sa lege ciini.
Pamint noi am cumparat la fel cum am cumparat si nisip si piatra. Aceeasi persoana ne-a adus mai intii pamint rosu de dig pentru umplut fundatia si o sa ne aduca pamint fertil sa punem in curte.
Spor la construit!

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by karula

Stau, va citesc, ma minunez de voi, dar ma si ingrozesc de ce ma asteapta... Chit ca la noi e vorba de o casuta de vacanta, la munte. Am batut palma pentru teren, urmeaza sa facem actele saptamana asta, dar ne-am lovit de o mica problema: terenul (de 900mp) este catalogat ca "faneata intravilan" si am inteles ca trebuie schimbata categoria asta de faneata ca sa se poata construi. Utilitatile, toate, sunt la poarta. Stiti cumva cat costa, ce alergatura presupune asta? Maine dimineata mergem la primaria comunei oricum, dar n-as vrea sa plecam neinformati.
Am inteles neoficial ca ar trebui scoasa doar portiunea unde se construieste casa, deci doar pe acea bucata s-ar plati taxa...
Multumesc
Raluca



"Faneata intravilan" este un teren aflat in travilan, dar are destinatie agricole, adica destinatie -faneata. Va trebui sa faci scoaterea din circuitul agricol! Despre asta s-a mai discutat, daca ai timp sa citesti in celelalte capitole!
Daca zici ca mergeti la primaria respectiva, intrebati : Pentru scoaterea din circuitul agricol va trebui sa scoateti toate suprafata pe care o detineti sau doar pe cea care va fi constructia??? Aceasta scoatere va fi conditie trecuta in certificatul de urbanism. Aceasta conditie, materializat intr-un aviz, pe langa alte avize vor fi anexate proiectului pentru eliberarea autorizatiei de constructie.
Scoaterea din circ. agricol, are forma unui aviz si se leibereaza de OCAOTA, ce apartine Directiei Agricole. Tot pe cei de la Primaria respectiva sa-i intrebati cum se ajunge la institutia respectiva, poate va dau vreun nr. de telefon, adresa, caci ei colaboreaza si ar trebui sa stie. Adica nu sunt rupti de realitate, ca noi, cei care mergem o data in viata pentru asa ceva!
Bafta, va doresc!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput