Cezariana la cerere in Germania

Cezariana la cerere in Germania | Autor: alinaluchian

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici din Germania,

Eu sunt gravida in saptamina a 26-a si ma gindesc ca mai am putin pina la nastere. Vreau sa iau in calcul toate posibilitatile, sa ma informez cit pot de bine, ca sa fiu sigura ca am facut alegerea corecta.

De aceea va intreb pe voi ce stiti despre Kaiserschnitt auf Wunsch (Wunschkaiserschnitt). Pina acum, doctorita care imi urmareste sarcina mi-a spus ca totul decurge normal in sarcina mea si ca e prea devreme sa discutam despre nastere. Germana nu stiu decit la nivel de incepatori si trebuie sa ma duc cu lectia invatata la urmatorul control care este saptamina viitoare. De aceea vreau sa ma informez cit mai bine.

Eu am tot cautat informatii insa nu m-am lamurit pina acum cit costa. Am sunat si la casa de asigurari medicale unde platim si mi-au raspuns de acolo ca sunt prima care intreb asa ceva, deci ( conform logicii lor ), daca nu s-a plins nimeni pina acum, inseamna ca se asigura si cezariana la cerere. Stiu ca cezariana cu indicatii medicale este platita de casa de asigurari, dar nu se vorbeste pe nicaieri ce se intimpla in cazul in care cezariana este la cerere.

Am sunat si la Frauenklinik unde am intrebat daca se poate naste la ei prin cezariana la cerere. Bineinteles ca nu mi-a dat (moasa cu care am vorbit) nici un raspuns concret, DA sau BA, prima intrebare fiind "de unde ati aflat de asta ?".

Sa se faca, oare, cezariana la cerere numai in clinicile particulare ?
Puteti sa imi dati citeva informatii care sa ma mai "lumineze" ?

Va multumesc frumos si va astept cu orice experienta povestita, fie ca e prin cezariana, fie ca e naturala.

____________________________________
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Draga Alina,

daca eshti asigurata la "gesetzliche Krankenkasse" nu tre sa-tzi faci probleme, caci se plateshte cezariana, dar daca vrei un sfat, eu ash zice ca daca toate decurg normal shi bine, sa nashti normal.
Shi eu in momentul cind am ramas insarcinata, nici nu vorbeam de altceva decit de cezariana, dar pe masura ce sarcina avansa, am devenit tot mai linichtita, shi nu mi-a mai fost frica.
Am nascut pe Andreas cit se poate de nornal, nu am avut rupturi, sau taieturi, pt ca moasha a fost supercompetenta, shi m-a ajutat tot timpul, shi ma bucur enorm de realizarea mea.
Sarcina ushoara in continuare, BB sanatos shi cuminte.

Te pup

Corinna

Nu aduce anul ce aduce ceasul !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

SE POATE NASTE cu cezariana LA CERERE si in Germania. Si eu am fost INNEBUNITA toata sarcina.... MA tineau in sah ca da, ca ba pana nu am dat cu "pumnul in masa" la medicul care imi urmareste sarcina nu am obtinut un raspuns clar de la el. In ultima clipa am aflat ca se poate.!!! (eu sunt in Elvetia dar cred ca sistemul nu difera prea mult...)
Prietena mea a nascut cu cezariana la cerere in Germania .... in ultima luna cand te inscrii la spital (cel putin asa am inteles de la ea!) atunci cand completezi fisa s-ar putea sa fie o rubrica in care sa te intrebe cum preferi sa nasti si de ce!
Mie mi-a platit asigurarea toate cheltuielile.... (Vorba medicului meu: nu starni treaba sa intrebi asa ceva la asigurare.... Tu trimite nota de plata si gata!. Asa am si facut si mi-a platit pana la ultimul franc!)
In Elvetia exista site-ul www.kaiserschnitt.ch Am intrat si pe Forum si am citit muuuult pana sa ma hotarasc cu cezariana la cerere (cu epidurala) si nu regret nici o clipa!

Sarcina usoara si nastere "ca o doamna"!


Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Adela

[u]

Sarcina usoara si nastere "ca o doamna"!


Adela &Julia



Vrajituareo!

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

ca o doamna! ca o doamna !

nu te lasa alina!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Va multumesc frumos pentru toate informatiile.

Din ceea ce am citit eu pe internet, am vazut ca se poate Kaiserschnitt auf Wunsch in Germania ( chiar si in Elvetia, cum spunea Adela, si in Austria ). Numai ca, nu eram dumirita daca se poate in orice parte a Germaniei (ma gindeam ca difera de la un land la altul) si apoi nu stiam cum e cu asigurarea.

Yasmine,noi suntem asigurati la Siemens-Betriebkrankenkasse. Vreau sa ma informez cit pot de bine despre cele doua posibilitati de nastere: natural sau cezariana, ca sa fiu sigura ca fac alegerea corecta.

Adela, ti-am trimis un mail. Te rog frumos sa-mi dai de veste daca nu l-ai primit. Saptamina viitoare merg la un nou control si vreau sa discut serios cu doctorita, adica sa vada ca sunt informata bine.

Iris, multumesc de incurajari.

Va pup pe toate si va urez sa aveti parte numai de cele bune in tot ceea ce va doriti.


Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Eu am avut o situatie mai speciala, avind sarcina gemelara.ginecologul meu era de parere ca intotdeauna se poate naste normal, dar inclina sa creada ca cei de la spital vor opta pt cezariana, desi nu am avut probleme in timpul sarcinii.Pt ca el a plecat in concediu inainte de a naste, am fost la spital la control de vreo 2 ori inainte de a naste si nu am discutat prea serios problema.Dar cu o saptamina inainte de termen mi s-a rupt apa si am mers la spital. Medicul de garda m-a intrebat cum vreau sa nasc, el recomandindu-mi sa nasc normal pt ca bebeii nu sunt asa de mari, dar daca eu vreau cezariana nu e nici o problema, ma pune doar sa semnez o hirtie( despre riscuri). In fine, eu nu eram prea hotarita, dar pina la urma am ajuns tot la cezariana pt ca un bebe s-a intors cu fundul spre iesire si deja existau anumite riscuri , asa ca eu am spus atunci hotarit :cezariana.
Deci, din cite stiu eu nu e nici o problema cu cezariana la cerere, iar asigurarea pe care o am eu plateste integral cheltuielile de spitalizare.

Sarcina si nastere usoara

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Draga Alina,

eu am nascut in München,prin cezariana,in aprilie 2002,intr-o clinica particulara dar atunci aveam aceeasi asigurare ca si a ta,Siemens,abia in septembrie ne-am asigurat privat.Clinica asta primeste si asigurati la unele case(Siemens,Barmer).

Poti sa ceri nastere prin cezariana,daca asa doresti,cred ca nu e nici un fel de problema.Cind vei merge la medicul cu care vei naste,vei spune ca asta doresti,completezi formularul respectiv si ti se face o programare,de obicei in sapt 38.
Eu aveam si indicatie de cezariana si pina la urma chiar a fost nevoie de asta.
Cei de la clinica mi-au cerut adeverinta de la casa de asigurari ca imi platesc nasterea,fie ea normala sau cezariana.
Deci Siemensul a platit nasterea si 10 zile de spitalizare,aproximativ 11 500 euro.
Pt ca eu am vrut sa stau intr-o rezerva de familie cu sotul am mai platit o diferenta de 1500 euro,suportata de firma sotului defapt.
Daca as fi avut la momentul respectiv asigurare privata,mi-ar fi platit ei banii acestia.
Daca mai ai intrebari,cu placere,astept.
Scuze daca nu am fost prea clara,sint tare obosita.
Cu drag,
Alina






Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by alinaluchian

Va multumesc frumos pentru toate informatiile.

Adela, ti-am trimis un mail. Te rog frumos sa-mi dai de veste daca nu l-ai primit. Saptamina viitoare merg la un nou control si vreau sa discut serios cu doctorita, adica sa vada ca sunt informata bine.

Va pup pe toate si va urez sa aveti parte numai de cele bune in tot ceea ce va doriti.


Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.



Nu am primit nici un e-mail de la tine.

Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Adela, imi pare rau ca nu ai primit mesajul de la mine. Te rugasem sa imi spui niste preturi aproximative pentru cezariana, dar am vazut ca mi-a raspuns Alina, mai sus. Ma intereseaza acest aspect, ca nu vreau sa ma trezesc cu casa de asigurari ca nu imi plateste. Imi dau seama ca nu e vorba de o suma modesta ...

Din cite am vazut eu, Alina si Cristina au nascut cu cezariana cu indicatie medicala.

Sunt curioasa sa stiu daca, atunci cind completezi formularul la spital, sunt rubrici separate pentru cezariana la cerere si cezariana cu indicatie medicala ? Adica, e posibil ca una sa coste mai mult decit cealalta ? Oare casa de asigurari face diferenta intre aceste doua moduri de a naste ?

Nu va suparati pe mine, va rog, ca vin cu atitea intrebari. Ca n-am liniste pina cind nu ma dumiresc cum stau exact treburile.

Va pup si va urez toate cele bune !


Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Alina,
m-am uitat acum in Mutterpas si pe formularul respectiv pe care il am atasat.
Asa si doar atit scrie:
Geplanter Geburtsverlauf:
a.Normale vag.Geburt
b.Kaiserchnitt:geplante Aufnahme am...Uhr,
in PDA oder Vollnarkose

Medicul completeaza a sau b si asta-i tot.
La spital te prezinti cu carnetul si foita si aia stiu ce au de facut,nu te mai streseaza nimeni cu nimic.Defapt,din cite imi amintesc,si cei din clinica primesc o foita=copie si asta-i tot.
Nastere usoara!
Alina

Mergi la inceput