vorbitul la gemeni

vorbitul la gemeni | Autor: marica

Link direct la acest mesaj

Ar putea sa-mi spuna si mie cineva cam la ce virsta au inceput sa vorbeasca copii lor?Copiii mei au 18 luni si sunt gemeni (Luca si Matei) si inca nu au inceput sa vorbeasca.Au spus mama , tata, caca, apa si poate alte cuvinte pe care nu le-am inteles.Totusi ma simt vinovata ca nu am stat tot timpul cu ei,poate nu le-am vorbit suficient.Am stat in permanenta dar am si fugit sa ma aerisesc un pic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Stai linistita, ca o sa vorbeasca ei.
Emi a mea are cam tot atata si spune cateva cuvinte.
Deci e normal sa nu turuie inca.
O sa vina vremea cand o sa te rogi sa taca...

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Ce chestie - aceeasi dilema o am si eu, si ai mei fac 2 ani in august si nu prea vorbesc. Adica vorbesc in limba lor, dar cuvinte nu prea auzim, in afara de mama, tata, papa etc. Si mie mi-e teama ca avind atita treaba toata ziua nu pot sa stau sa le vorbesc asa cum ai face cu un copil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Dragele mele , nu va mai faceti griji de pomana.Am citit undeva(din pacate nu mai retin unde) ca gemenii vorbesc mai tarziu decat alt\i copii pt ca isi formeaza inca de timpuriu un limbaj al lor personal, doar de ei inteles.Cred ca ati oservat si voi cat de bine comunica intre ei in fcuvinte de neinteles(bebelinele mele toata ziua vb. pe limba lor-au un an si 9 luni)Dar sa fiti constient de faptul ca bebeii vostri inteleg foarte bine tot ce vorbiti voi insa nu se simt pregatiti sa comunice in limba noastra:)Tot in acel artyicol era un exemplu depre doi gemeni identici care nu au vrut sa vorbeasca pana i-au dus in clasa 1si i-au dat la clase diferite ca sa-i oblige sa vorbeasca si cui ceilalti.( Asta desigur a fost un caz exceptional) Deci , nu va maoi ingrijorati ca vin toate la timpul lor. Va pupam cu drag, Daiana si gemenutele

Mergi la inceput