O dimineata de vineri 13

O dimineata de vineri 13 | Autor: Cornelia

Link direct la acest mesaj

M-am gandit sa relatez aici cum arata o dimineata care se anunta linistita, pt. o mamica x 2. Mentionez ca nu vreau sub nici o forma sa descurajez mamicile cu bb2 in burtica sau in plan. Si sa nu uit, Maria este un copil foarte cuminte, in cele mai multe cazuri .

Nu am avut somn toata noaptea, probabil de prea multa oboseala. Dupa masa de la ora 6 a lui Stefan, imi propun sa ma intind putin si sa mai stau un sfert de ora in pat. In casa era asa liniste, toata lumea dormea. Tati a venit noaptea tarziu, dupa un drum obositor si inca dormea. Ce bine ca ma pot odihni putin. Deodata suna telefonul! Ma trezesc, il aud pe Doru: cat e ceasul? De ce nu m-ai trezit? Ma apuca instantaneu o durere crancena de cap, moment in care incepe Maria sa strige: "suna telefonu' lu' tati" si striga si striga (telefonul nu mai suna de mult). E ora 9! Aud un miorlait subtirel din patutul lui Stefan. Asta inseamna ca peste max. jum. de minut incepe sa tipe!!!!! Cred ca a durat mai putin. Eu abia ma ridic din pat. Vine tati cu Maria.: "in patu mae! in patu mae!"

Doamne, de la 6 la 9 reuseam sa ma organizez! Faceam dus, mancam, il "aranjam" pe Stefan: dusulet, buricut etc.! La 9 si ceva venea mama, o lua in primire pe Maria si eu ii dadeam sa manance lui Stefan. Acum ce ma fac? Trebuie s arecuperez cele trei ore. Mai grav e ca e deja ora de masa si pt. Stefan si pt. Maria.

Gata, trebuie sa ma adun, nu e nici o tragedie, trebuie sa vina mama si ma salveaza. Maria striga "pange Sheshan" si sare in pat, Stefan plange in patut, Doru cauta nu stiu ce camasa, care, bineinteles e necalcata. Tip la el (ca doar el e cel mai "rezistent") nu pleca! Pune-o pe Maria pe oala, incearca sa il linistesti pe Stefan, ca eu ma duc la baie! Mormaie el ceva, ca a intarziat, ca trebuia sa il trezesc, ca nu are camasi calcate, dar nu il mai aud ca intru in baie. Ma misc f. repede, cu toate ca la ce se auzea din dormitor, nu as mai fi iesit deloc de la baie. Doru pupa matza mica (Maria), incearca sa il pupe pe Stefan, dar tentativa esueaza pt. ca bb urla, urla si se zbate! Eu nu primesc nici macar o tentativa de sarut, dar ce mai vreau, am si tupeu!

Maria sare de pe oala, eu o alerg su servetelul. Stai sa te sterg, ca esti uda! O prind, incepe sa tipe "veau la oala! Faci kk!" Nu faci nici un kk, stai cuminte! Se arunca pe oala, "faci kk!! faci kk!". Bine, stai aici si fa kk! "Nuuu! Putin pishu!" Fa ce vrei tu! Ma duc la Stefan, il pun pe masa de infasat, ii desfac pampersul care era aproape lipit de funduletz. Il sterg cat de cat. Maria sare de pe oala si o varsa! "m-am udat! M-am udat!". O prind de o aripa si o sterg. Ii zic sa fie cuminte, ca altfel o inchid la ea in camera. "Cuminte, cuminte!" promite ea. Se urca in pat: "aata-mi Sheshan!! Aata-mi Sheshan". Pai uita-te la el. "Mudal de kk!" Da, ma duc sa il spal. Nu te misca din pat! Il iau pe Stefan, il duc la baie si ma straduiesc sa il spal putin (lucru care se dovedeste a fi foarte greu, pt. ca el continua sa planga). Aud "Si Maia la baie" si apare in funduletzul gol, dupa noi, continuand cu refrenul: "aata-mi Sheshan!" Ma bucur ca macar se tine dupa mine si nu ii vine ideea sa coboare scarile.

Ne intoarcem in formatie completa in camera, il sterg pe Stefan, si ma pregatesc sa ii pun pampers-ul. Bineinteles ca nu ma iarta nici de data asta! E fantana arteziana si reuseste sa ude tot: hainute, perete si pe mine!. Caut alte haine. Maria incearca sa ajunga la el : "aata-mi Sheshan!". Nu apuc sa deschid gura, ca se uita f. spasita la mine si zice "cuminte! cuminte". Sare din nou in pat si canta, nu e multumita si schimba melodia: "nu pace! atul!" Si tipa tare, dar nu reuseste sa il acopere pe Stefan. Gata, l-am imbracat, incerc sa il potolesc putin in brate, pare mai linistit, il pun in patut. Incepe din nou sa planga. Ii promit ca ma grabesc. O iau pe Maria sa o imbrac. Alerg cu chiloteii dupa ea: "nu pace! veau scutecel!". O prind, ii pun chiloteii, si bluza, la ciorapi, ne impotmolim. Imi aduc aminte ca ma mai doare epiziotomia, cand ma arunc dupa ea in pat. Intre timp alergasem intre camera ei si a mea de cateva ori. Imi vine sa plang. Maria, vine la mine sa ma pupe: "mami doae buta (aste e de pe vremea cand bb era in burtica si eu nu puteam sa stau in picioare de dureri), pupa Maia". Gata, ma linistesc. Se aude o usa si cineva urca pe scari: "Vine buni! Vine buni!". Ce fericire! Vine buni! Sunt salvata. Ma reapuca durerea de cap, de fapt cred ca abia acum imi dau seama ca nu mi-a trecut. Ma uit la ceas si observ ca nu au trecut decat 20 minute! Buni o ia in primire pe Maria si ii pregateste biberonul supliment lui Stefan. Eu raman cu puiul mic, il pun la san si ... ma odihnesc.

Este o zi asa de frumoasa, totul e asa de calm acum. Mama ma salveaza, ca intotdeauna. Iesim la o mica plimbare. Mama ramane afara cu Maria. Eu ma asez in fata calculatorului, intru pe DC. Stefan doarme in cosulet pe birou. Aflu ca au nascut Androix si Mamaruta. Ma suna tati, sa intrebe ce facem. Ce zi frumoasa si linistita! Sunt asa de fericita! Am doi copii frumosi si cuminti.

Am scris "povestea" acum cateva ore, dar intre timp lucrurile s-au precipitat din nou , asa ca o postez abia acum.

Ne puteti vedea aici:http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelianis/album?.dir=/d36f , dar sa nu va lasati inselate de atmosfera linistita din poze.

Va pup,
Cornelia, mami de Stefan (4 mai 2005) si Maria (2 iulie 2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Cornelia, n-am stiut daca trebuie sa rid sau sa pling...de mila a ce ma asteapta si pe mine!!! Sintem la inceput de drum cu 2, sa vezi ce-o sa fie cind amindoi o sa traga de noi, deocamdata bb2, daca-l schimbam si-i dam de mincare, ne lasa sa respiram. Dar mai incolo?!!! Si cind te gindesti ca o sa mai fie zile de vineri, 13!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cornelia!!!!!
m-ai facut sa ma hotarasc la bb2!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Tu stii ca te-am "invidiat" pentru curajul de a fi mami 2x!
Eu am perceput povestea ta ca pe o imagine completa a unei familii implinite! E drept, acum valtoarea asta da dureri de cap, dar peste ceva ani vei avea o multumire sufleteasca inzecita.
Sanatate tuturor si curaj!
Toate astea vor fi candva amintiri placute!


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

cornelia, esti o dulce!si in poze pari foarte calma, sigura pe tine, mandra si echilibrata!iar mama ta este o frumoasa si o tinerica!mare noroc ai cu ea, ca ti-e atat de aproape.sa fiti fericiti!




Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Cornelia, , esti o mamica pe cinste!!!

Sa-ti traiasca minunile si sa-ti aduca numai bucurii!



Tina si DPN 22 mai
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Faina dimineata aveti voi intr-o vineri, 13.
Tre' sa recunosc, singurul lucru de care ma tem sunt durerile de cap (de oboseala), in rest sunt optimista si cu moralul sus. Iar povesti precum a voastra imi aduc mereu un zambet pe buze, si o liniste imensa in suflet.
Sunteti foarte, foarte frumosi, sa fiti sanatosi si ferciti!

I don't need no one to tell me 'bout heaven
I look at my daughter and I believe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cornelia super!!!!!
Cand vrei sa te duci la un salon pt masaj, cosmetica, coafor sa imi spui ca as sta bucuroasa cu ai tai copii minunati!!!!

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la intalneala mamicilor de Constanta si a bebeilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sunteti niste frumosi cu totii!!! V-am admirat in poze si maaai, mai ca mi se facuse pofta de bebedoi, da' mi-a mai trecut citind despre "nebunia" zilei tale de azi Ai descris foarte plastic, super, ce mai!!
Sa iti traiasca copilasii si voi pe linga ei si sa va aduceti unii altora numai bucurii!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Cornelia,

zambesc, dar imi curg lacrimile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Felicitari Cornelia! ai o familie frumoasa. Imi dau seama ca, in momentele acelea ai fost super stresata si obosita dar lasa ca vei trece tu peste astea. Poate n ar fi rau sa ti copiezi intr-un fisier tot ce scrii acum in aceste momente sa le ai pentru putin mai tarziu sa poti zambi si tu.

Mergi la inceput