Vaccinuri obligatorii-cumparate sau cele gratuite

Vaccinuri obligatorii-cumparate sau cele gratuite | Autor: Ana71

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor,

Am si eu o mare dilema. Fetita mea (Eva Maria) va face in curand 2 luni si dupa cum stiti se apropie vaccinul. Voi cum ati procedat:l-ati cumparat sau l-ati facut pe cel gratuit de la policlinica.

Asistenta de ocrotire m-a sfatuit sa-l fac cumpar (argumente: are si componenta contra meningitei si componenta anti-polio e inclusa in vaccin si nu mai e nevoie sa ia acele picaturi care provoaca destul de frecvent probleme cu stomacul). Pediatrul mi-a spus ca este la alegerea mea.

Eu sunt cam speriata de vaccinuri pentru ca baietelul meu (are acum 5 ani si 4 luni) mi-a facut reactii destul de urate la mai toate vaccinurile obligatorii (el pana la 1 an si jumatate nu a avut nici un fel de problema de sanatate, nici macar o banala raceala, in schimb vaccinurile ii provocau febra, agitatie, durere).

Daca as sti ca cele cumparate sunt mai bune nu as ezita nici o clipa sa i le cumpar fetitei, dar mi-e teama ca nu cumva sa nu fie pastrate cum trebuie in farmacii, sa nu dispara peste ceva timp din farmacii (si stiu ca trebuie facute la 2,4,6, 12 si 30 luni) si sa-i ametesc schema de vaccinare. Cele de la stat macar stii ca le fac majoritatea copiilor si ce face unul fac toti.

Voi pentru care vaccinuri ati optat?

Astept sfaturile voastre!

Ana, Victor Andrei (5 ani si 4 luni) si Eva Maria (8 saptamani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Poti vedea discutii la acest subiect: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45741&SearchTerms=vaccin" target="_blank">aici
Bafta

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetheart spune:

Eu personal te-as sfatui sa le cumperi.Si Andra a avut reactii la vaccinuri,dar din cate am auzit este bine sa aiba reactii cu toate ca pentru noi este neplacut.Eu am optat pt PENTACT-HIB,dar nu mai stiu sa iti spun care este schema de vaccinare si ENGERIX.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu i-am cumparat Infanrix. Pe langa faptul ca nu mi-a facut la nici una din cele 3 doze vreo reactie (nici macar roseata local), am avut 2 motive f importante pe care l-am preferat. Prima ar fi si componenta impotriva Haemophilus influenzae pe care o contine. a doua ar fi faptul ca in loc de vaccinare orala anti-polio, i-am facut injectabila. Vaccinarea orala, pe langa posibilele reactii adverse digestive (care uneori pot fi f serioase), mai poate da o complicatie extrem de grava- este vorba de paralizie acuta; din fericire este extrem de rar intalnita, dar poate fi fatala; si, intamplator sau nu, o nepoata a sotului meu era sa moara din cauza acestei complicatii atunci cand era copil.

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Cumparat Infanrix! Nici o reactie. Asa ne-a recomandat pediatra!
Succes la vaccin si sanatate maxima!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Reactia depinde de organism. Eu i-am facut lui Deiu vaccinurile gratuite oferite de catre "stat" si nu a vut absolut nici o reactie la nici unul dintreele. Ba, parca la cel de la 2 luni i s-a inrosit un pic locul administrarii, dar atit. Nu tu febra, nimic.

Sanatate multa!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Este normal sa apara dureri si febra in primele 24 de ore.

bb meu are tot 2 luni marti i- am facut vaccinul dar iti spun ca febra mi-a facut abia miercuri dimineata ,putin si gata.

Asistenta i-a facut in poponet pt ca e mai multa masa carnoasa ,cind am ajuns acasa i-am pus comprese reci si asta a fost. Seara nu -i faci baita si nu are voie timp de o luna jumatate nimic injectabil.Dupa administrarea vaccinului antipolio copilul nu prea are pofta de mincare .

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Noi am ales sa cumparam vaccinurile din mai multe motive. In primul rand la 2 luni nu a a avut voie antipolio oral pt ca avea diaree si am fost nevoiti sa alegem varianta injectabila (Tetracoque si separat Engerix). Apoi dr m-a felicitat pt alegerea facuta spunandu-mi ca nu recomanda nimanui antipolio oral deoarece in 20 de ani de practica a vazut multe cazuri care au ramas cu sechele din cauza acestui vaccin. Hemophylus nu mi s-a parut important sa-l facem in primul an asa ca am ales doar Tetracoque cu Engerix la 2 si 6 luni parca. Iar la un an am facut PentactHib pt ca atunci a fost necesara doar o doza de ACT HIB pt a obtine o imunitate durabila. Mi s-a spus oricum de catre cineva de specialitate ca il fac inutil sub un an pt ca la testarea anticorpilor la copiii vaccinati pe schema 2-4-6-18 luni cu ActHib anticorpii erau mai mici decat la cei care au fost vaccinati cu o singura doza dupa un an...
Acum fiecare alege, dar daca ai o farmacie de incredere de unde sa cumperi un vaccin si sa fi sigura ca a fost pastrat corespunzator, il duci la dr la rece si ai grija sa il tii numai in frigider, nu are ce sa intample. Mai probabil e sa nu fie tinut corespunzator la dr decat la tine acasa sau in farmacie...Chiar a fost un caz la TV unde vaccinau copilasii cu un vaccin pastrat necorespunzator....

Bafta!!

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Soarenistor, unde ai doctorul de familie, eu incerc sa o conving pe doctora noastra de mult timp sa ii facem vaccinul in fundulet si nu vrea pe motiv ca nu e muschi acolo. Iar in piciorus nu putem ca sunt in ghips si nu am facut vaccinurile din cauza asta
Vreau sa adun mai multe argumente ca sa fiu si eu sigura ca are acelasi efect ca in piciorus si sa ii fac neaparat cit mai repede

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Buna tuturor,
Aveti cumva sau stiti exact care este schema de vaccinare obligatorie, eventual numele vaccinurilor, ca in principiu stiu contra ce se fac dar nu stiu exact ce vaccin ia facut doctorita ca nu imi spune decat asta este contra..xy.Nici nu am timp sa intreb ca la cabinet tot timpul e nebunie. Eventual ce ar mai fi indicat sa-i dau in plus , ce vaccin sa-i mai cumpar?

Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Lilia, mi-am intrebat eu medicul pediatru daca se poate face si in fundulet si se poate fara nici un fel de probleme. Are multa experienta si stie ce spune. Fa-i vaccinurile fetitei, au acelasi efect si in fundulet.

Simina, tu nu ai carnetelul cu vaccinuri? Noi l-am primit din spital.

Mergi la inceput