Esti dependent/a de DC atunci cand... (2)

Esti dependent/a de DC atunci cand... (2) | Autor: loreema24

Link direct la acest mesaj

Aici gasiti prima parte : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18581&whichpage=1

Ramona & Loreema
http://photos.yahoo.com/loreema24

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Stii ca esti dependent/a de DC cand:

- primesti prin email o gluma/banc/"ceva dragut, sensibil" si dupa ce o citesti ii dai repede copy&paste si o pui pe forumul DC;
- daca se intampla ca intr-o zi cand vrei sa intri pe www.desprecopii iti apare "page cannot be displayed", atunci aia e o ZI PROASTA (da`stiti voi, d-aia, "a rrrrrreally bad day"); in primul rand iti vine sa dai cu calculatorul de pamint , apoi intri pe alte site-uri, CNN sau evenimentul zilei si acolo, ce sa vezi, MERGE !!! dupa care incerci la fiecare 2-3-5-10 min. (in functie de gradul de dependenta) sa vezi daca apare mult-indragita-prima-pagina-www.desprecopii.
- cel putin o persoana din familia ta (sot/sotie/mama/soacra) iti spune "da` mai termina draga, cu forumu`asta!"
- spuneti cel putin o data pe zi " am citit pe forum ca .."
- ai inceput sa stii muuuult mai multe despre bebelushi si copilashi; dai cu incredere sfaturi la altii.
- ti s-a ars cel putin de 2-3 ori mincarea pe foc citind pe forum sau fiind pe chat; i-ai pus copilului o caseta luunga cu desene, ti-ai lasat bebeul sa planga ceva mai mult ca de obicei, etc.
- colegii de la servici incep sa se uite ciudat la tine, pentru ca de cite ori citesti la calculator, ori rizi pe infundate ori ti se umezesc ochii si te induiosezi;
-in multe seri cand te duci la culcare te gandesti la o poveste impresionanta de pe forum si te gandesti ce ai fi facut tu in locul ei; cand te trezesti, nu ai stare pana nu citesti "subiecte active", de abia apoi faci cafeaua, dai cupilului mancare, etc.
- si nu in ultimul rand, parca ai devenit mai...bun, nu-i asa ?; hmmm, ba ai inceput chiar sa te rogi..hmmm, pai de obicei tu nu prea te rugai si acum uite, chiar te rogi si NU NUMAI ca te rogi, dar te rogi PENTRU ALTII!!!... pe care nici nu ii cunosti..si constati ca asta iti da asa un sentiment de bine si.... astepti cu nerabdare o noua dimineata ca sa poti vedea inca o data mesajul "logare cu succes".
-cand visezi ca stai la PC si intri pe www.desprecopii.com, sau cand il rogi frumos pe sotul tau, care are de munca la calculator ca la balamuc, sa te lase si pe tine "doar 10 minute, te rooooog!", sau daca chiar nu ai putut in ziua respectiva, sa incerci sa nu adormi inaintea sotului, ca sa poti intra pe site, macar un pic
-cand te duci la baie pe la 3-4 dimineata si cand dai sa te intorci in pat (am calculatorul in dormitor conectat la internet 24/7) nu te poti abtine sa dai "doar un click" sa vezi ce se mai intampla pe DC si te apuca zorii zilei si chiar soneriile desteptatoarelor. Atunci realizezi ca s-a terminat cu somnul tau si ca toti cei ai casei te iau de proaspata... dar, deh! esti la curent si nu ti-a scapat nika de pe DC.
-cand se supara sotul ca ti-ai facut un obicei din a sta la computer pana la doua noaptea in loc sa dormi ...iar dimineata nu te-ai mai trezi.
Sau cand sotul sau alt membru al familiei cunoaste multe personaje de pe forum si povestile lor fara sa fi citit vreun mesaj.


Ramona & Loreema
http://photos.yahoo.com/loreema24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

Dependenta putin spus-OBSESIEde-a dreptul:de cand am descoperit acest site nu-mi mai ramane timp sa accesez altceva si nu-mi pare rau pentru ca aici gasesc tot ce ma intereseaza si mi-e foarte greu sa ma ridic de la comp,de multe ori vine sotul si ma ia pe sus(la propriu)si ma duce in pat ca de nu eu nici n-as mai dormi sau as atzipi pe scaun.Cam asta simt si va multumesc celor care tineti pe picioare acest site.
Anca&Alex 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

...cand in lista de favorites ai un folder "DC" cu cel putin 10 link-uri catre subiecte de discutie pe care vrei sa le deschizi mai repede...


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

daca spun ca am visat ca scriam pe DC...cred ca nu mai trebuie sa completez..ci doar sa recunosc deschis..SUNT DEPENDENTA DACA PAna si in somn..visez DC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ramona,cata dreptate ai....!!!!Citisem mai demult postarea ta si ,cu toate ca sunt "drogata"cu DC nonstop,nu am postat si eu un raspuntzel aici.
Intr-o zi am pus la facut gen de cirese,am dat focul la minim-minim si,ce mi-am zis eu?,hai pe DC pentru o scurta vizualizare a ceea ce au scris fetele.Vreau sa zic ca atat am vizualizat pana a inceput sa miroasa ars ,iar un fum cenusiu a umplut tot apartamentul...Era dulceata mea facuta scrum!Am aruncat arsura cu tot cu cratita,ce rost avea sa ma mai chinui s-o curat?!Al meu barbat si in ziua de azi stie ca eu am mancat cu copiii ciresele si inca se minuneaza de pofta care am avut-o de am fost in stare sa mancam atatea cirese....
Asa ca,in timp ce aieriseam casa, mi-am amintit de ce citisem in postarea ta si am ras de una singura prin casa.....Cata dreptate ai,Ramona!!!!!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

....... cand ma simt la capatul puterilor..

be happy!!!!!
http://community.webshots.com/user/ana_maria222

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Ma recunosc in 99% din situatiile scrisa de loreema24.. desi sunt membru nou venit...

mama lui bebita(29.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Dependenta? E putin spus. Eu mi-am mutat calculatorul in bucatarie, ca sa am timp intre 2 feluri de mancare sa mai si butonez.In fiecare zi imi spun ca voi sta numai 1/2 ora, asa ca sa ma mai uit pe aici si...hopa se fac vreo 2 ore.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by ancutzathree

Dependenta putin spus-OBSESIEde-a dreptul:de cand am descoperit acest site nu-mi mai ramane timp sa accesez altceva si nu-mi pare rau pentru ca aici gasesc tot ce ma intereseaza si mi-e foarte greu sa ma ridic de la comp,



Cam asa e si la mine in proportie de 100%
dependenta...dependenta...dependenta

Mihaela si bb Amalia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaela1802/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Cand nu te poti duce la culcare pentru ca nu merge site-ul si ai o zi proasta pentru ca nu poti accesa forumul!! Bine ca merge acum!!

Madalina si bebe Sonia
www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">Aici poti schimba viata cuiva!

www.babiesonline.com/babies/s/sonia/" target="_blank">Sonia
Sonia 7 luni!
Sonia in vacanta - 6 luni!
Sonia la 5 luni Sonia la 4 luni Botez Sonia pana la 4 luni

www.snugglepie.com/ezb/214953.png" target="_blank">Varsta Soniei

Mergi la inceput