Carti de psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Nu am auzit de Alice Miller. Si am cautat pe net si la nici o librarie online nu am gasit vreo carte de ea. In engleza cred ca sunt depasita. Te rog scrie-mi mai multe daca se poate. Macar sa vad ce pierd.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fetele, cartea Intelege-ti Copilul (si nu numai) o puteti descarca de pe site-ul www viatasisanatate ro.
Katty, sa inteleg ca tu ai Dr Spock in format electronic? Daca DA, mi-o poti trimite pe email, te rog?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Poze 11 luni

Professional pics

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am o carte mai veche- "Cunoasterea copilului" de Rose Vincent.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:


quote:
Nu am auzit de Alice Miller. Si am cautat pe net si la nici o librarie online nu am gasit vreo carte de ea. In engleza cred ca sunt depasita. Te rog scrie-mi mai multe daca se poate. Macar sa vad ce pierd.



mie mi-a placut in mod special de ea pentru priveste lumea din perspectiva copilului.
Un ex. ce-mi vine acum in minte, si care mi-a schimbat ideile – nu ne dam seama cat de injusta este situatia unul copil care se gaseste in fata a doi adulti (mai mari si mai puternici decat el) ca si in fata unui zid, atunci cand noi parintii ne sustinem reciproc ideile nedandu-i copilului sansa de a se plange de unul din noi celuilalt.(considerand ca suntem consecventi in educatia noastra)
scuze pentru exprimarea cam aiurea, daca ti se pare interesanta ideea pot sa-ti copiez fragmente din carte si sa ti le trimit.
in ce ma priveste, copilul meu are 2 ani si incercand sa-l cresc asa cum spune ea e perfect echilibrat, vesel si mai mult nu mi-a facut niciodata vreo criza de isterie.


"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ma bucur ca o sa am cu cine "comenta" ideile ei. vineri o sa merg la biblioteca, asa ca ramane pe sfarsitul asta de saptamana.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

multumesc, sunt ca un burete ascult tot ce-mi zici.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Buna!
Am intrat si eu pe www.viatasisanatate.ro dar n-am gasit la nici o carte optiunea de a o descarca.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Buna!
Am intrat si eu pe www.viatasisanatate.ro dar n-am gasit la nici o carte optiunea de a o descarca.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !



Te duci la colectia "Familie si educatie", si vezi ca in dreptul cartii "Intelege-ti copilul" este scris download mostra. Apesi pe acel buton si salvezi fisierul care este in format .pdf. Sau faci click pe mouse in partea dreapta si ii dai Save as.

Succes!
Steluta 19.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Am Francoise Dolto in varianta electronica, daca o vra cineva sa pm

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
In love with...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Am Francoise Dolto in varianta electronica, daca o vra cineva sa pm

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
In love with...




care dintre cartile ei? multumim

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput