Carti de psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Fetelor, am urmatoarele recomandari (nu din punctul de vedere al unei mame, caci inca nu sunt dar sper sa devin, ci din punctul de vedere al unui copil care a crescut fara iubire si de aceea stiu acum ce mi-as fi dorit atunci):

  • Alice Miller + toate cartile si articolele de pe site-ul ei www.alice-miller.com (e in germana, engleza si franceza!!). Eu am fost atat de impresionata incat am tradus in romaneste cartea ei Desteptarea Evei (Evas Erwachen) si o pot pune la dispozitia cui doreste in format Word. Trimiteti-mi mesaje private, ok?
  • Jacques Salomé - Mami, tati, ma auziti? - excelenta, deschide perspective la care adultii se gandesc prea putin, aceasta carte ii va apropia pe toti parintii de copiii lor. O pun la dispozitie tuturor celor care o doresc, dar e scanata si va trebui s-o trimit pe bucati, asa ca trimiteti-mi mesaje private cu adresele voastre si am s-o repartizez treptat.
  • Bruno Bettelheim - A good enough parent (Un parinte indeajuns de bun / Ein Leben für Kinder). Din pacate nu stiu daca a fost tradus in romaneste, dar omul asta scrie cu atata dragoste si intelegere si rabdare, cartea asta a devenit un fel de biblie pentru mine Daca raman gravida (cum mi-am propus) si daca o sa am timp in ultimele luni ale sarcinii, cand probabil voi sta acasa, m-am hotarat s-o traduc si o voi pune la dispozitie pe forum, promit! Dar cele care stati in occident si aveti posibilitatea, cumparati-o neaparat si cititi-o! Va salveaza viata o astfel de carte.
  • Jean Liedloff - The continuum concept (Allowing human nature to work successfully) . Tipa asta a trait cativa ani intr-un trib de indieni Yequana din Venezuela si a fost fascinata de adultii care isi traiau viata lor si ii integrau pe copii in mod natural fara a face din acestia "centrul universului", ci traind pur si simplu in fata copiilor o viata armonioasa si iubitoare pt. a le servi copiilor de exemplu. Impresionant.

la toata lumea si sa auzim numai de copii iubiti si fericiti!


_
Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

am vazut ca dispuneti de carti pentru bebe in varianta electronica. mi-ar fi si mie de mare folos.
am un bebe de 9 luni, cam plangacios de cateva zile.
VA rog mult sa -mi trimiteti si mie ce aveti.
adresa este
hellene_nistor@yahoo.com
multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia19 spune:

Buna fetelor,topicul este super ;as fi foarte bucuroasa sa-mi trimiteti cartile pe care le aveti in format electronic; mi-ar fi de folos in dubla masura si ca mama si ca psihopedagog .Multumesc mult .Adresa mea de mail este riocatelbun@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_marwa spune:

buna fetelor
as dori si eu cartile pe care le aveti.Am un bebeu de 10 saptamani
multumesc anticipat. adresa mea este roxana_marwa@yahoo.ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Se poate va rog sa imi trimiteti si mie cartile in format electronic?

Adresa kiki_b2004@yahoo.com

Va multumesc mult!

-------------
Cristina & Selina (19.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

As vrea si eu carticelele, daca se poate
justmeanka@yahoo.com

Crystina, An-k, Olim, Andre ea si Cookie

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna! As vrea si eu carticelele, va rog frumos. Multumesc!
mcrmiki@yahoo.com

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Tocmai am descoperit cartea lui John Gray-" Children are from heaven"
si o consider de nelipsit din biblioteca unei mamici. este vorba de
o metoda de educatie pozitiva, fara pedepse, bazata pe cooperare:
-avem dreptul sa fim diferiti
-avem dreptul sa comitem erori
-avem dreptul de a exprima sentimente negative
-avem dreptul de a cere mai mult
-avem dreptul de a zice nu, dar nu trebuie sa uitam ca mama si tata decid.

In loc de pedepse: recompense (pedeapsa fiind vazuta ca o forma negativa a recompensei)


MissParker - sunt "indragostita" de cartile lui Alice Miller, le-am citit si recitit...

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceela spune:

Buna, as vrea si eu daca se poate carticelele ( bebe de 1 an). cmihaeluta@yahoo.com . multumesc.

Traian 24.02.2006
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

LiliaToma, nu am citit personal cartea (o vreau si eu!!!) dar o cunosc pe autoare. Mi-a fost profesoara in facultate si pot sa-ti spun ca stie despre ce vorbeste. In plus, am vazut si emisiunea lui Cristi Tabara "Parte de carte" cand a avut-o invitata chiar pe ea sa discute pe marginea cartii. Impresia mea a fost ca e scrisa intr-un limbaj accesibil si punctele de vedere exprimate sunt chiar pertinenete. Parerea mea: cumpara cartea (si zi-mi si mie de unde ai luat-o pls)

Eileen Nicole

Mergi la inceput