Club "Pro nastere naturala" !

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mey, nu am nimik cu nimeni. Mickyyy, .
Dar sa stiti ca e bine sa nasti ca un animal!
Nu pot sa bag mana in foc, dar cred ca animalele nu au cine stie ce dureri la nastere!
Tora noastra a facut 11 puisori si nu parea "indurerata" deloc.
Deci, animalele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Da, Ralu, dar animalele au si un prag mai ridicat de simtire a durerii. de asta nici nu o durea prea tare. De aici si expresia "sa rabzi ca un caine". Asta o stiu de la veterinari faimosi, nu am scos-o de la mine. Completarea mi s-a parut necesara pt. ca ma astept sa-mi sara lumea in kap...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Da, ai dreptate, eu stiam ca au o sensibilitate cam de 3 ori mai mica la durere decat noi. La cutzu ma refer.
Oricum, mi-as dori sa nasc si eu asa usor cum a nascut ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

La patrupede planseul pelvin (sau cum i-o fi zicand echivalentului la ele, marturisesc ca nu am idee) nu trebuie sa sustina organele interne impotriva gravitatiei, motiv pentru care este mai putin dezvoltat. Si peretele uterin este mult mai subtire pentru ca nu e nevoie de o contractie uterina atat de puternica. Aia cu planseul pelvin am citit-o, aia cu peretele uterin am si vazut-o - asa ca nu sariti la mine daca aveti cunostinta mai vaste si nu asa stau lucrurile, desi pare logic.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Animalele chiar au un prag de perceptie al durerii mult mai ridicat decit al oamenilor! Nu ma refeream doar la fatare (ca "nastere" nu prea pot sa-i zic), ci si la alte boli ale lor, la accidente, amputatii, etc. Am crescut caini timp de 10 ani si lipsea doar putin sa fac si facultatea de med. veterinara. De asta stiu mai multe lucruri de la multi veterinari.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Animalele chiar au un prag de perceptie al durerii mult mai ridicat decit al oamenilor! Nu ma refeream doar la fatare (ca "nastere" nu prea pot sa-i zic), ci si la alte boli ale lor, la accidente, amputatii, etc. Am crecut caini timp de 10 ani si lipsea doar putin sa fac si facultatea de med. veterinara. De asta stiu mai multe lucruri de la multi veterinari.

Simina & Andrei (Deiutzu)



A, da, tot ce e posibil, nu te contraziceam, doar voiam sa vin cu un argument in plus din ceea ce stiam eu in favoarea faptului ca pentru patrupede nasterea e mai putin dureroasa.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by AC

Cata are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici!
Lai eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine!) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat chiar si dupa mine.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005



Ca moderator, ma aflu cu cale sa va dau un pont ca sa evitam ciufuleala pe subiect: crema depilatoare mei!! Fara lame si obiecte contondente in zone sensibile!!
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by AC

Cata are dreptate Lia... nu te rad mey pe aici!
Lai eu crez ca persoana a iesit ciufulita (nu de mine!) pentru ca era inclusiv contra spitalului. Cel mai bine acasa, eventual si fara moasa... ceea ce estem destul de exagerat chiar si dupa mine.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005



Ca moderator, ma aflu cu cale sa va dau un pont ca sa evitam ciufuleala pe subiect: crema depilatoare mei!! Fara lame si obiecte contondente in zone sensibile!!
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele





Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cataghe, multam de sfat cu cursurile.

Mai vreau sa o completez pe Catalina: am vazut un documentar la teleu in care arata cu desene si explica cum la om pelvisul trebuie sa fie suficient de mic ca sa sustina pozitia bipeda iar capul copilului suficient de mare ca sa i se dezvolte creierul "complicat" de om. Si natura a ajuns la un compromis "la fix", nu putea face nici pelvisul mai desfacut, nici capul copilului mai mic.

Lavi 13+, mare admiratoare a naturii!!! E mult mai desteapta ca noi toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Eu sunt 100% pentru nasterea naturala. Desi toata sarcina m-am gandit ca o sa nasc natural,am tot citit si despre nasterea cu epidurala ca sa stiu sigur care sunt avantajele si dezavantajele. Aapoi am hotarat, voi naste natural, fara nici un fel de anestezie. Vreau sa subliniez ca, nici o clipa nu mi-a fost frica de durerea pe care o voi simti eu, in permanenta m-am gandit la Clara si la siguranta ei. Desi riscurile cu epidurala sunt mici, nu am vrut sa-mi asum absolut nici unul pentru copil. Mi s-a rupt apa la 5 dimineata si la ora 13 am nascut. Am nascut prematur in saptamana a 35-a. Iata un fragment din odiseea nasterii Clarei, nastere care si astazi imi apare ca un vis frumos. Randurile de mai jos au fost scrise la cateva zile dupa ce am nascut:

"Ajungem, in sfarsit, la spital, la ora 6 dimineata. Doctorul meu care-mi urmarise sarcina, plecat in concediu, plecat din Bucuresti. Desi totul a demarat aparent aiurea, pana la urma am avut un noroc imens. Pentru ca am nascut cu dr. Corina Grigoriu ( inlocuitoarea dr. Badiu), pentru ca am avut-o langa mine si pe Vania Limban, dar mai ales ca am nascut impreuna cu sotul meu care s-a comportat admirabil, si m-a sustinut extraordinar. Am fost o echipa si am luptat impreuna ca sa am eu o nastere usoara si ca totul sa fie bine pentru micuta noastra. Nu stiu ce m-as fi facut singura. Ajunsi la camera de garda, un consult cam din topor si cu ocazia asta, imi cade si dopul gelatinos. Era ora 6 a.m. Ma trimit apoi la etajul 5, unde ma preia dr. Grigoriu. Imi face imediat 2 injectii, imi spune ca una este pentru plamanii bebelusului si una impotriva infectiilor, ca mi se rupsesera membranele. Ma vede si-mi spune ca mai am destul. De unde pana atunci avusesem dureri f. mari si contractii puternice, deodata contractile au devenit neregulate si nu prea dureroase. Ma pun imediat la un aparat care masoara bataile inimii bebelusului. Mie mi se par cam neregulate, oscileaza cam mult. Intamplarea face sa dau peste moasa Vania Limban, pe care o cunosteam de la Active Center unde nu fusesem decat o singura data, apoi mi s-a scurtat colul si nu am mai putut. Dar ea m-a tinut minte si a stat mai mult cu noi, m-a invatat pe mine cum sa respir si pe sotul meu cum sa ma ajute. Pana pe la 10 a fost destul de bine. Apoi au inceput sa fie din ce in ce mai dureroase. Pe la 11 aveam dilatatie 5. Vania mi-a dat o minge din aceea imensa pe care am incercat sa topai, cu contractii extrem de dureroase la 2-3 minute. Mi s-a oferit epidurala dar am refuzat-o, si am aplicat impreuna cu sotul exercitiile de respiratie. Intre contractii era atat de bine si eu atat de epuizata, ca efectiv atipeam instantaneu pana la urmatoarea contractie. Care venea atat de repede, cam la un minut! Durerile au fost foarte mari, dar credeti-ma, nu insuportabile. La ora 12.30, aveam deja dilatatie 10 si eram gata de nastere. Am fost asezata pe un scaunel cu gaura pe mijloc si am fost invatata de Vania sa ma screm, nu prea am inteles eu ce tre’ sa fac, dar ma straduiam. La ora 12.45 eram pe masa de nastere, si la ora 13 fix, dupa 3 impingeri, nasteam minunea vietii mele, cu sotul meu langa mine. Ma simteam atat de usurata ca am scapat de durerile acelea si inca nu-mi venea sa cred ca se terminase. Asa o liniste a coborat peste mine, ma simteam atat de bine si atat de viteaza! La doua ore, mi-a fost adusa mititica la san si abia atunci am realizat cu adevarat ca sunt MAMA. E MINUNAT!"

Acum ma pregatesc sa raman a doua oara insarcinata si sa dea D-zeu ca fie totul ok, pentru ca vreau sa nasc tot natural si tot fara peridurala


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput