Sora mai mare sa asiste la nastere

Sora mai mare sa asiste la nastere | Autor: bombonica

Link direct la acest mesaj

Vreau foarte tare sa intru cu sora mea mai mica in sala de travaliu. Cine stie, in Bucuresti, daca se da voie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Nu stiu daca se da voie... io m-am bagat in seama pen' ca dupa titlu am crezut ca este vorba de sora mai mare a bebeului care trebuie sa se nasca... si voiam sa te intreb de unde-ti iesi asa o idee... E bine ca vrei sa-i fii alaturi surorii tale dar nu stiu sa-ti raspund la intrebare... Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Depinde si de citi ani are sora ta. Trebuie sa te gindesti, s-ar putea sa fie un soc pt.ea daca nu e suficient de matura (parerea mea ca pina la 20 de ani e prea sensibila pentru un astfel de "spectacol").Am inteles ca nu toate spitalele dau voie sa asiste la nastere membri ai familiei. Intreaba si doctorul care te are in evidenta, poate stie ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

N-am inteles exact daca e sora mai mica sau mai mare, dar, continutul mesajului e valabil in cazul surorii mai mici, asa banuiesc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonica spune:

Eu sunt sora mai mare, sora mai mica are 27 de ani si va naste in iunie probabil si sunt sigura ca are nevoie sa-i fie cineva apropiat alaturi. Ea vrea sa intru cu ea. Dar doctorii?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

salut,

Am auzit ca la Municipal se poate, cei de acolo sunt nitel mai emancipati. Si chiar e bine sa vada un chip familiar pe acolo in timpul travaliului. Sunt unele mamici care prefera sotul si altele pe cineva de "aceeasi parte a sexului". O s-o poti ajuta cu masaje si mangaieri - ma indoiesc ca o sa-ti auda vorbele de incurajare cand iesi puiul.
Eu sper sa se dea voie in cate mai multe maternitati sa participe si din partea mamei o persoana pentru ca vreau ca sotul meu sa fie langa mine - ma linisteste teribil fetisoara lui draga cand il vad si taare ma face sa rad. Chiar cica exista "rasoterapia" si nu costa nimic.
Multa bafta amandorura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Pai daca vrea si dr., atunci se poate. Daca vreti neaparat - cautati dr. care sa vrea!

Am auzit de la sora mea (care a facut o practica la municipal ca asitenta sociala) ca acolo chiar se roaga de tine sa vii cu cineva, ca s-au prins nasti mai usor daca e cineva cunoscut langa tine.

Mihuletu sa stii ca atunci cand iese puiu eu auzeam numai vocea sotului meu (care de altfel era fix langa urechea mea), ceea ce ziceau doctorita si asistentele mai mult nu auzeam. Si dupa parerea mea e bine sa fie langa tine cineva apropiat.

Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Si la Cantacuzino am auzit ca se poate

Ioana

Mergi la inceput