Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Am citit in subiectele mai vechi despre bagajul de spital si am vazut ca la Municipal nu te lasau (prin 2003-2004) cu camasi de noapte de acasa sau hainute de copil. Mai e valabil? Ca nici nu va spun ce sapaturi am facut dupa "camasi de sacrificiu", dar care cat de cat sa nu ma demoralizeze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Apropo de Municipal. Fac cezariana pe 29. Stie cineva amanunte despre ce ar trebui sa continsa bagajul? Mi-am cumparat 2 pijamale speciale si acu, aud ca trebuia sa iau camasi de noapte. Asa este? Mai tb ceva special?

Merci anticipat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:

Buna mamicilor si viitoarelor mamici.Si eu sunt o viitoare mamica, am un bebe in burtica de 4 lunisoare si 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

Citesc despre bagajelul de spital aici si devin tot mai confuza
Pana la urma cum ramane cu pijamalele sau camasile de noapte de acasa, sa fie sau nu si cate la numar.
Vata sau tampoane? Cu hainute de bebe sau fara? Bebe in ce il imbracam cat sta in spital?
Cam cate zile se sta in spital, pentru 3-4 zile nu cred ca e necesar un ditamai bagajul. Tati poate fi trimis si el acasa dupa ceva daca e nevoie nu-i asa?



Lya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Lyana, ai dreptate, vad ca parerile sunt impartite cam in functie de spitalul unde nasti, asa ca ar fi bine sa ne spuna fetele care au nascut deja, in functie de spital cam ce ne trebuie. De ex pe mine m-ar interesa la Elias ce trebuie sa iei cu tine si ce iti dau de acolo.
Ne ajutati, fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

quote:
Originally posted by karula

Am citit in subiectele mai vechi despre bagajul de spital si am vazut ca la Municipal nu te lasau (prin 2003-2004) cu camasi de noapte de acasa sau hainute de copil. Mai e valabil? Ca nici nu va spun ce sapaturi am facut dupa "camasi de sacrificiu", dar care cat de cat sa nu ma demoralizeze!



Pentru ca tocmai am nascut la Municipal, o sa incerc sa raspund la propria intrebare ca poate ajuta.
Prima intrebare la internare: aveti cu ce sa va imbracati, nu? Aveam... Foarte bune camasile de noapte, si da, de sacrificiu, si multe (eu am avut trei pe care intre timp le-am mai si dat la spalat. Pijamaua n-ar fi buna la nastere naturala cel putin in prima zi cand nici chiloti nu te lasa sa pui. La cezariana nu stiu...
Prima intrebare in legatura cu copilul: Aveti hainute pentru el, nu? N-aveam, ca am nascut la 35 de sapt. si nu apucasem sa le spal/calc. Am avut de a doua zi.
Deci: daca vreti, primiti de acolo, dar nici gand sa interzica hainele de acasa, ba chiar le recomanda!

Editez: daca nasteti in perioada asta de vara, neaparat sa va luati aparat de tantari cu pastile! Sunt roiuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madageo spune:

buna la toate mamicile
am un bb in burtica de 8 luni si vreau sa le multumesc tuturor mamicilor pt. sfaturi .

nastere usuara viitoarelor mamici.

pupici pt. pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEPH0RA spune:

Multumim karula pt raspuns!
Si eu urmeaza sa nasc la Municipal. Daca ai timp poate poti sa ne dai mai multe amanunte (cu ce dr.ai nascut, cum s-au ocupat de bebe, partea financiara...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Am timp, dar cam tot ce s-a scris pana acum as avea si eu de zis... Daca reusiti sa va pastrati buna dispozitie si optimismul, toate par mult mai usor de trecut.
Fiind subiect despre "bagajul de spital", va asigur ca si eu tot de aici mi-am facut lista si mi-a fost foarte utila. Aaaa, pot sa va spun ca am descoperit pachetele de vata de la Sensiblue, gata portionata, de o calitate net superioara si minunata odata invelita in fese sterile ;)
Sephora,daca te pot ajuta cu alte detalii, intreaba-ma pe PM si iti raspund cu drag!
Mult curaj!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by dariana

Lyana, ai dreptate, vad ca parerile sunt impartite cam in functie de spitalul unde nasti, asa ca ar fi bine sa ne spuna fetele care au nascut deja, in functie de spital cam ce ne trebuie. De ex pe mine m-ar interesa la Elias ce trebuie sa iei cu tine si ce iti dau de acolo.
Ne ajutati, fetelor?



Pai iti dau camasi de acolo. Eu am avut in bagaj 3 camasi de noapte, dar pentru ca am ajuns la cezariana, am preferat sa iau camasi de la ei, caci mi le schimbam si de 2 ori pe zi. Pentru bebe ai nevoie de pampers nr 1, servetele umede si unguent bepanthen (dar poti cumpara si de la neonatologie, unde mai au si produse de la Avent).

Daca mai ai alte intrebari, raspund cu placere. Amintirile sunt proaspete, de doar o luna!!

Steluta

Mergi la inceput