Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Nu imi iau camasa de noapte, imi iau vreo doua tricouri si niste pantaloni de bumbac. O sa folosesc camasile lor. La Alex am avut papuci de plastic...pe care nu i-am mai luat acasa. Acum am unii numai cu talpa de plastic, ierftini, ca dupa ce umblu prin spital p-acolo la wc-uri si prin sali...parca nu imi vine sa ii aduc inapoi acasa.
Strugurel am, dar din cate imi aduc aminte nu mi s-au uscat buzele...numai pe masa cand eram la impins mi s-a uscat gatul si am inceput sa tip p-acolo "mi s-a usacat gatul-vreau apa, apapapaapaa" Si mi-a adus o asistenta repede :))))...ba mai era si jenata ca cica...scuze dar nu e asha rece. N-are nimika tanti...daoncoa ca mi-e sete :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

buna ruben
felicitari pentru bebe grasunel si nascut fara ajutor si fara ruperi.
eu sunt foarte interesata de sfaturile tale....eu stiu doar ca ne ajuta foarte mult exercitiile kegel...100-200 pe zi si multe plimari sau miscare de orice fel.....pentru o nastere usoara
daca ai timp sa ne mai scrii din experienta ta cred ca ar fi multe fete interesate.
multumim anticipat
25+

quote:
Originally posted by ruben

salut prieteni. am nascut acum 9 luni in londra un baietel pe nume ruben.am dat intimplator peste forum cautind o reteta de tort de mere.e pentru prima data cind particip la ceva de acest gen,si mi se pare fenomenal.cred ca sint un pic cam incoerenta dar promit sa fac progrese. cit despre geanta de spital,asiurativa ca o desfaceti.eu una, in loc sa ma instalez in salon,numai ce m-am schimbat si am inceput sa ma plimb pe holuri sa exersez.totul a fost ca la carte o ora un centimetru .insa cind am ajuns dilatata la 8,am avut o mica problema .am nascut fara fara nici un jutor medical sau droguri un bebe de4 kg 230g fara sa ma rup nici un pic,si cu o moasa rominca.astept intrebari si comentarii.in timpul sarcinii am citit peste 30 de carti despre problemele sarcinii si despre ce poti sa faci sa ai o nastere usoara daca se poate spune asa.pe curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Ruben,
Felicitari pt bb si pt nasterea ta usoara.
Astept si eu sfaturile tale.

Neda32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Fetelor, nu stiu daca s-a spus aici (nu am timp de citit din urma), dar eu zic NEAPARAT sa va luati paturici absorbante de la Sensiblu. Au 2 feluri, unul de 60x60 cm, (in jur de 60.000 lei, 5 buc), si altul 90x60 cm (in jur de 85.000 lei, tot 5 buc). Eu le folosesc de fiecare data cand il schimb pe bebe de pampers, si nu va zic ce accidente s-ar fi intamplat daca nu le aveam. Dar accidente nu se intampla de fiecare data, deci poti folosi o paturica de mai multe ori. Chiar si fetele care au acasa masa de schimbat/infasat o pot gasi utila, atunci cand pleaca cu bebe in vizita sau la iarba verde (eu l-am schimbat pe bebe si in masina, si am pus sub el o paturica din asta) !
Editez, fiindca nu prea am fost la subiect, paturicile nu sunt pentru spital, ci bineinteles pentru acasa. Dar am zis sa va spun si voua, chiar daca am fost putin "off-topic".
Paturicile sunt marca "Seni", adica nu au decat din astea, sau cel putin asa era acum 2 luni.

Irina, mami de Andrei (03.03.06)

Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Pentru fetele cu cezariana si anestezie generala

Eu am suferit foarte tare dupa nastere din cauza gatului. Pentru ca fusesem intubata in timpul anesteziei imi venea sa tusesc tot timpul (probabil ma iritasem putin) si este foarte, foarte neplacut sa tusesti, operata fiind, parca iti dai matele afara de fiecare data. Acum as vrea sa imi iau niste bomboane pentru supt sau medicamente gen faringosept ca sa imi atenueze din senzatie. Trebuie sa intreb medicul ce am voie.

Dupa cezariana nu veti putea folosi la inceput (cam 24 de ore) nici chiloti si nici pantaloni de pijama. Eu am folosit camasile din spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriella spune:

Pentru fetele cu cezariana si anestezie generala

Eu am suferit foarte tare dupa nastere din cauza gatului. Pentru ca fusesem intubata in timpul anesteziei imi venea sa tusesc tot timpul (probabil ma iritasem putin) si este foarte, foarte neplacut sa tusesti, operata fiind, parca iti dai matele afara de fiecare data. Acum as vrea sa imi iau niste bomboane pentru supt sau medicamente gen faringosept ca sa imi atenueze din senzatie. Trebuie sa intreb medicul ce am voie.
---------------------------

Cred ca Tantum Verde P ar fi bun. Nu are contraindicatii in sarcina si alaptare, si e racoritor... sau fenosept in loc de faringosept deoarece are ceva cacao si parca nu e indicat. Voi ce pare aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

foarte utile discutiile astea, o sa imi fac si eu o lista, ca doar am timp.
apropo de hainute de copii, se duce la cumparaturi sotul unei prietene. Trebuia sa ia ceva pentru scos copilul din spital, si vanzatoarea ii arata un body. La care el il rasuceste pe toate partile si intreaba: *da cu maneci lungi nu aveti?*
Daca face copilul colici, te lasa cei de la maternitate sa ii dai ceai special? ca aici nici la farmacie nu il elibereaza fara reteta de la pediatru!



ANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

As adauga si eu ceva: o paturica pentru imediat dupa nastere, cand ti se face foarte frig. Oare e utila?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Medeea, nu e utila pentru ca iti dau ei cate paturi vrei, nu are rost sa te cari cu ditamai patura dupa tine acolo.
Sarcina usoara in continuare!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by radu.anca
Daca face copilul colici, te lasa cei de la maternitate sa ii dai ceai special? ca aici nici la farmacie nu il elibereaza fara reteta de la pediatru!



Eu de copil care sa faca colici in maternitate nu am auzit inca! Mai ai rabdare pana ajungi acasa, acolo vei avea nevoie de ceai si oricum nu in primele 2 saptamani.

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput