Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Of, eu am mai scris o data despre "dispozitivul pentru clisma", dar s-a sters mesajul.
Acesta este acelasi cu "irigatorul" care se foloseste pentru spalaturi vaginale. Atat doar ca are o canula (batul care te chinuie) separata (intra in kit).
Un asemenea irigator se poate achizitiona la farmaciile care au specificat (in general pe firma) "Tehnico-medicale". In Bucuresti stiam acum ceva timp de una pe undeva pe stradutele de pe langa Lipscani. Cred ca mai e si acum, la cat de neschibata e zona...

Personal, desi detin o asemenea "ustensila", cred ca optez pentru supozitoarele cu glicerina. Oricum mai discut cu medicul despre asta.

Pupici!
Nasteri usoare!

Si felicitari pentru subiect! Am listat tot si compar.

Andy si 27+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Am si eu o rugaminte, cine stie, poate sa posteze o lista cu ce ceaiuri ar fi utile, atat pt mama (ceaiuri de stimulat lactatia de ex. ) cat si pt bebe? Eu vreau sa imi incep bagajul si cumparaturile pt primele zile de dupa nastere si vreau sa trec si pe la Plafar.
Am auzit de ex. pt cine naste natural e f. util ceaiul de pelin pt cicatrizarea si vindecarea eventualelor rani.
Multmesc mult!



Laura 30+ si Shtrumfii +
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ceaiuri:
-zmeur-usureaza nasterea si travaliul(se poate bea incepand din sapt38,nu provoaca nasterea,ajuta organismul in cazul in care se declanseaza nasterea)
-pelin-cicatrizant(rana mami)
-galbenele-cicatrizant(rana mami)
-musetel-iritatii bebe(fundulet,ochisori,etc.)
-sunatoare-iritatii bebe
-mastita/prea mult laptic(alte mamici au trecut prin asta,se poate intampla):ceai muguri hamei sau ceai de salvie
Un unguent sani-f bun pt desfundarea canalelor-Garmastan(poti sa te masezi din luna a 8a)
Bephanten-rani la nivelul mamelonului in timpul alaptarii,crema de galbenele-rani mamelon
Intreba la mag naturiste despre ceai alaptare,am uitat cum se cheama sau din ce plante este.
Si ceai de colici(Bonnisan,Sab Simpex sau altele) pe care poate sa il bea mamica(ca oricum se duce in laptic si nu il mai chinuim pe micut).
Un colac obisnuit de plaja-pt ca atunci cand te asezi o sa iti fie mai usor-pana se vindeca taietuta(daca o sa ai).

Pupici pe burtici!

si pestiuc iubit&saltaret de 30s6z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Andreea, asa e la voi, dar in tara.... e vai de noi, daca - ti uiti ceva acasa, e dezastru, ca nu primesti nimic in spital.
Eu am inceput sa fac anumite cupmaraturi, gen sampon si ulei pt bebe, tampoane pt urechi cu aparatori, o sticluta cu suzeta cu flux mediu.
Apoi vedeti ca trebuie ceva adeverinta de la servici cum ca se plateste sanatatea.

Pupici pe burtici,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ceai de chimen cu anason, eu numai asta visam... Pt bebe babycalm si picaturi Sab Simplex, ser fiziologic pt nasuc, Bepanthen subscriu - este cel mai bun zic din experienta (pt iritatia lui bebe iar mie mi-a facut bine doar el cand am avut probleme cu hemoroizii de plangeam noaptea si nu puteam sa stau nicicum..).. supozitoare cu glicerina pt tine si pt bebe...multa dragoste de oferit puiului... si uitasem.. LINISTE FIZICA SI SUFLETEASCA SI CAT MAI PUTIN DU-TE VINO LA BEBE...
Nastere usoara!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Eu as mai adauga GARMASTAN pentru eventualele rani la sani. Face minuni, va spun din proprie experienta! Il puteti folosi chiar dinainte de nastere, pentru a pregati sanii pentru alaptat!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruben spune:

salut prieteni. am nascut acum 9 luni in londra un baietel pe nume ruben.am dat intimplator peste forum cautind o reteta de tort de mere.e pentru prima data cind particip la ceva de acest gen,si mi se pare fenomenal.cred ca sint un pic cam incoerenta dar promit sa fac progrese. cit despre geanta de spital,asiurativa ca o desfaceti.eu una, in loc sa ma instalez in salon,numai ce m-am schimbat si am inceput sa ma plimb pe holuri sa exersez.totul a fost ca la carte o ora un centimetru .insa cind am ajuns dilatata la 8,am avut o mica problema .am nascut fara fara nici un jutor medical sau droguri un bebe de4 kg 230g fara sa ma rup nici un pic,si cu o moasa rominca.astept intrebari si comentarii.in timpul sarcinii am citit peste 30 de carti despre problemele sarcinii si despre ce poti sa faci sa ai o nastere usoara daca se poate spune asa.pe curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina1 spune:

Buna , mamicutelor si gravidutelor !
Eu sunt o proaspata graviduta u un pui mic-mic de 3 saptamani si 1 zi.
Am urmarit listutele voastre dar cred ca inainte de asta toate avem nevoie in bagajul de spital de multa energie , curaj si incredere !
Adevarul este ca e foarte usor sa dai sfaturi si mai greu sa le urmezi...Dar trebuie sa avem incredere in noi si sa fim cat mai calme gandindu-ne la puiutzul pe care il vom tine in bratzuca !
Va pup pe toate !


Cristina 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Bella , din pacate si la cezariana se face clisma , cel putin in spitalul in care am nascut eu . De asemenea ai nevoie de o burtiera care sa te stringa cit mai bine , ca altfel ai impresia ca iti cade burta sau ca "iti curg matele ". In ceea ce priveste chilotii cu burtiera sunt foarte incomozi atunci cind te duci destul de des la baie .


http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Gabi,
De unde ai luat burtiera? Si, in general, de unde ai luat lucrurile necesare pentru spitalizare? (sutiene pt alaptat, camasi de noapte gen "husa de cort" pt. ca stii ca sint mare tare?
Anca si 33s

Mergi la inceput