Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Eu am nascut in martie la Filantropia si in afara de ce s-a mai scris pe aici am avut nevoie de
- multe prosoape mici pt sani pt ca am facut furia laptelui si trebuia sa merg de 2 ori pe zi la asistente sa imi desfunde canalele
- nu am folosit vata si compresele sterile, mie mi-au fost suficiente tampoanele maxi ( sunt si mult mai comod de folosit / purtat)
- hartie igienica
- comprese pt sani cu hidrogel ( la inceput bebe nu stie sa suga si se pot face rani destul de urate). Pe mine compse.e m-au ajutat enorm. In acelasi scop e bine sa ai la tine si o protectie cu silicon pt mamelon.

In rest....foarte multe din lucrurile pe cre le-am cara dupa mine nu mi-au fost necesare: reviste, carti, integrame (n-ai timp!), halatul (era foarte cald in spital), vata si comprese sterile (mie mi-au fost suficiente tampoanele maxi), samponul pt bebe (l-au spalat cu sampon de la ei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_cata spune:

buna,am si eu o intrebare,daca nu am dosarul cu analizele din timpul sarcinii la mine ce se intampla,adica la maternitate nu exista o dublura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

buna! lista pentru spital, lista pentru acasa.. eu adaug lista pentru transport: hainute pentru drum mami si bebe, scoica (noi am avut-o pe cea de la Peg Perego si ne-a placut mult), o suzeta( a acceptat-o mai tarziu la noi, dar o cumparasem si am folosit-o apoi), eventual o paturica, caciulita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Bagajul meu de rezerva in caz ca ajung sa nasc la spital de stat (am incheiat contract la Medicover, unde nu am nevoie de mare lucru), contine urmatoarele lucruri. Btw, o sa nasc prin cezariana.

Pt mami:

- 3 camasi de noapte de bumbac cu nasturi in fata
- 1 halat
- 6 perechi de chiloti (dimensiune cort )
- 1 pereche papuci de cauciuc (sa-i pot folosi si la dus)
- 3 perechi de sosete
- 2 sutiene de alaptat (o marime mai mare decat ce port acum... sper sa fie ok)
- o cutie de servetele uscate
- o cutie de servetele umede
- servetele demachiante pentru sters pe fata
- gel dezinfectant
- gentuta cu farduri (nu cred sa-mi fie de prea mare folos totusi)
- hartie igienica
- periuta si pasta de dinti
- perie de par, elastice, agrafe
- 3 prosoape medii
- 5 prosoape mici (pentru alaptat)
- gel de dus fara miros
- deodorant fara miros
- tampoane pentru sani
- 2 pachete de vata
- tifon (mai multe role)
- o sticla cu spirt
- tampoane always 6 picaturi
- pompa de muls
- Garmastan
- crema de maini
- strugurel
- pila
- o lama de ras (momentan nu ma mai pot face cu ceara din pacate )
- paie pentru baut
- cana, farfurie, tacamuri de plastic
- casti (poate vreau sa ascult muzica )
- incarcator telefon
- foarfeca
- 1 carnetel
- 1 pix

- buletin
- adeverinta de la locul de munca (desi inteleg ca nu e nevoie, pentru ca nasterea este gratuita pentru toate femeile din Romania)
- dosar analize

Imi mai lipsesc hainele de externare, dar inca nu stiu ce sa-mi iau, pentru ca nu stiu cat de frig o sa fie. In principiu o sa-mi iau colantii de gravida (pentru ca nu stiu nici ce noi dimensiuni o sa am ) si un pulovar sau o bluza ceva...
Si o sa-mi mai aduca sotul sticlute de 0.5 l cu apa.

Pt bebe:

- 3 maieuri cu inchidere intre picioare
- 3 pijamalute
- 2 caciulite
- 3 perechi de sosete
- 1 paturica
- pampers
- servetele umede (tot de la pampers am luat)
- bepanthen
- 3 aleze
si
- haine pentru externare

Pentru bebe nu am pus si sampon si ulei de corp, dar stiu ca unele spitale cer. O sa le aduca tatal din dotare daca o fi nevoie.

Iar pentru Medicover nu m-am incumetat sa merg doar cu buletinul cum zic ei, asa ca am un bagaj separat de cel de mai sus, care contine asa:

- 3 perechi de sosete
- 2 sutiene de alaptat
- 6 perechi de chiloti
- 1 cutie de servetele
- 1 cutie de servetele umede
- servetele demachiante
- perie pentru par, elastice, agrafe
- gel de dus fara miros
- deodorant fara miros
- tampoane de sani
- pompa de muls (stiu ca au si ei,dar as prefera sa invat s-o folosesc pe a mea daca s-o putea)
- Garmastan
- crema de maini
- paie de baut
- incarcator
- casti telefon
- o lama de ras
- foarfeca
- 1 carnetel
- 1 pix
- gentuta cu farduri
- periuta si pasta de dinti

- buletin
- dosarul de analize de sarcina

Pt bebe:

- hainutele de externare
- 3 aleze

La ambele bagaje se adauga trusa de recoltare de celule stem. Bagajele se afla de saptamani bune in masina, dar trusa mi-a fost frica sa o plimb de colo colo... E pusa langa usa de la intrare, la vedere, sper sa n-o uitam cand o fi nevoie sa mergem la spital

Ema de 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mai ales pentru fetele care nasc prin cezariana la spitale de stat: f f f utile sunt alezele, sa le puneti voi inainte sa mergeti in sala de operatie sau sa le puna sub voi brancardierul cand va aduce la recuperare. Asta va scuteste de stat pe cearceafuri murdare pana se indura cineva sa vi le schimbe, eventual contra cost
Eu am folosit 3.
Vorbiti cu cine va viziteaza sa va aduca lichidele numai in sticle de 0.5l, pentru ca nu va veti putea rasuci si da jos din pat imediat, ca sa ajungeti la sticlele mari, care sunt si f grele in acele momente...

Nasteri usoare si bebelusi sanatosi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

In completare la ce a spus Onutz83, foarte bune sunt sticlutele cum sunt cele de la Evian, sa poti bea si din pozitie culcat. Servetele umede intime le recomand si un dezinfectant lichid (touch).

La spitalul Elias din Bucuresti unde am nascut nu am avut nevoie de hainute pentru bebe, camasa de noapte a trebuit sa folosesc de la ei, compresele sterile le-am folosit pe ale mele, puteam folosi si absorbante, nu m-a intrebat nimeni ce folosesc.

Daca nastesti la Elias si aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Nasteri usoare

Mergi la inceput