Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danaralu spune:

Salutare la burtici si bebei
Noi suntem in saptamana 34 si ar cam trebui sa finalizam bagajul, asa ca:
A nascut cineva la Sibiu? Ce trebuie pus in bagaj pentru Sibiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elda spune:

Eu am aproape 27 de saptamani de sarcina, dar deja am inceput usor-usor sa-mi cumpar cele necesare pt maternitate. E mai bine dpv financiar, dar si ca efort, nu vreau sa umplu prin frig atunci in preajma nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Danaralu, eu am nascut la Sibiu. Vad ca s-a tot scris pe aici ce cuprinde bagajul pentru spital. Pot sa iti spun si eu sa nu uiti tampoanele, eventual si betadina sau rivanol, pentru ca toaleta o fac si asistentele dar numai o singura data pe zi. In rest trebuie sa te ocupi tu. Iti sugerez sa-ti iei niste papuci de casa gen slapi pentru ca nu e prea indicat sa te descalti cand mergi la dus. La prima nastere am avut nevoie si de garmastan si pompa de muls dar la a doua nastere a fost mult mai usor cu alaptarea. Pentru bebe sa nu uiti prosopele sau paturici pentru ca daca vrei sa alaptezi in patul tau nu-ti sugerez sa pui bebelul pe lenjeria de pat din spital. Bineinteles hainute pentru bebe... Nu e nevoie sa iei sapun sau alte cosmetice pentru bebe pentru il spala ei in fiecare zi. Bineinteles scutece... dar sa nu iti iei biberoane sau suzeta pentru ca nu e permis. Ne-au dat ei tot felul de cadouri de la firme care fac produse pentru copii si acolo sunt multe reviste, carticele, asa ca dupa nastere ai ce sa citesti si nu e nevoie sa iti iei de acasa. Si bineinteles sa nu uiti sa-ti iei mancare pentru ca eu la prima nastere nu mi-am pus deloc mancare si pe urma imi sunam disperata sotul sa-mi aduca cate ceva. daca mai vrei sa stii cate ceva poti sa ma mai intrebi sau intra la "odiseea sarcinii" la "sibience"

Mami de Antonia Maria (27.11.2004) si Daria Nicoleta (6.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna24k spune:

Buna burtici si mamici A nascut cineva la Odobescu in Tm de curand?M-ar interesa si pe mine mai in detaliu ce sa contina bagajelul bebelui ...stiu ca fiecare spital e cu reg lui. Eu sunt o burtik de 34 de sapt si inca nu mi-am terminat bagajul de spital...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Buna seara mamici cu burtici.Sunt o mamica 27+,sunt noua pe acest forum,si vroiam sa va intreb daca a nascut careva in Belgia.Stiu ca fiecate spital are regulile lui,de aceea mar interesa sa stiu si eu ce trebuie sa pun in bagajul pt spital.Va pup si nastere usoara va doresc la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Senseicarmen spune:

Mihaela multumesc pentru informatii! Sunt utile!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna ziua burtici,
Eu am nascut in Italia , daca pot ajuta pe cineva cu cateva sfaturi in ceea ce priveste bagajul o fac cu cea mai mare placere.
Practic eu am fost pregatita cu tot necesarul pe care o persoana in mod normal il pregateste pentru un voiaj -respectiv obiecte de igiena intima:sampon , sapun lichid , detergent igiena intima , vata , absorbante , papuci pentru baie , prosoape , halat , camasi noapte cu nasturi etc.
Pentru bebita .body , costumase ,paturica , pampers ,sampon , crema mustela si baby gela.
In spital cei de la nido nu mi-au cerut nimic , nici macar pampers , bineinteles doar lucrusoare pentru copil.
Pentru igiena intima -pentru puncte am folosit doar apa calda si un detergent intim obisnuit -infasil delicat-, important este sa te speli cat mai des si sa fie tot timpul curata zona .
In rest nimic altceva .
Dresc tuturor nasteri usoare si bebei mancaciosi

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Salut, as avea si eu o intrebare: la nastere, la spital, trebuie sa prezinti adeverinta de salariat? Eu am nascut in 2008 si nu mai tin minte, dar parca nu mi-a trebuit. Trebuie sau nu adeverinta?


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Salut, as avea si eu o intrebare: la nastere, la spital, trebuie sa prezinti adeverinta de salariat? Eu am nascut in 2008 si nu mai tin minte, dar parca nu mi-a trebuit. Trebuie sau nu adeverinta?


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)


Dia, eu nasc la Filantropia.
Pe situl lor exista o lista cu cele necesare internarii, iar acolo se regaseste si aceasta adeverinta.
Pentru siguranta iti poti intreba medicul cu care vei naste!

29+cu "Mugurel" si "Strugurel"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

buna Corry, si eu tot la Filantropia trebuie sa nasc. cu ce dr nasti?
eu am vazut nu stiu cate liste, insa daca are cineva o lista cat mai recenta, ar fi utila.
Multumesc

Mergi la inceput