Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Why, thanx, timur! Chiar citeam acest subiect si la un moment dat am vazut ca postarile erau din 2005... Dupa care am vazut ca usor, usor ajung pana in "zilele noastre" si chiar ma intrebam de ce nu mai intra mamici de ieri, de azi care sa isi mai dea cu parerea, sa mai faca modificari, etc. Si eu o sa nasc la sfarsitul lui ianuarie 2008 la Giulesti. o sa imi fie foarte utila listuta ta. Multumesc inca o data!

22+ cu baby neidentificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Cu placere!
In leg cu saloanele din mat Giulesti: salonul 13, unde "m-am cazat" eu este singurul salon (sau printre cele 1-3) care are toaleta. Restul... nema. Si va trebui sa te tarsti pana la o toaleta de pe hol. Deci...

http://community.webshots.com/album/560359057vRBEhz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_pitik spune:

Fetelor o sa va spun ce mi-am pus eu in bagaj,k de la o zi la alta urmeaza sa nasc..maine fac 40 de sapt..
pt mine:2 camasi de noapte si o pijama cu nasturi..la multe spitale nu te lasa decat cu camasa de noapte..deoarece de 2 ori pe zi,dim si seara te spala infirmiera cu o solutie..
papuci
chiloti
vata(pachet mare)
tampoane
halat
actele necesare internarii
analizele de pe parcursul sarcinii..
deodorant
periuta de dinti
sapun
crema de maini
cana,furculita,lingura,lingurita
prosop
o sticla de apa plata,deorece pe timpul travaliului nu avem voie sa bem decat apa!
pt bebe:
2 costumase
2 body
o paturica pt orice eventualitate
cercelusi asta in caz k este fetita
pampersi
si serveetele umede..
sper sa va fie de folos..eu m-am consultat si cu dr mea knd mi-am facut bagajul deoarece am zis k nu are rost sa i-au lucurri de care nu am nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Buna fetelor,

Am citit cu mare interes listutzele voastre, care mi se par deosebit de utile mai ales pentru cele care sunt (vor fi) mamici pentru prima data.

As adauga un articol la listele deja facute : un uscator pentru epiziotomie (in cartea mea Mama si copilul, zice ca folosit de cateva ori pe zi ajuta la vindecare).

Nu este posibil sa primiti o lista cu cele necesare de la spitalul la care veti naste?

Nasteri usoare si bebei sanatosi.

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

As adauga prosopel pt. sanii care tb. spalati la fiecare alaptat, pompa de san sterilizata de acasa pentru eventualitatea in care apare furia laptelui (e tare neplacut si dureros sa te mulga vreo asistenta ) si ceai de chimen cu anason pt. cezariene, caz in care lactatia apare dupa 3-4 zile.
Ref. la vata eu am avut nevoie de aproape 3 pachete(din cele mari).
Ceva ce nu am avut la prima nastere dar imi voi lua acum, paturele absorbante, caci se pateaza cearceaful si in general tb. sa te rogi de infirmiere si evident sa le bagi in buzunar ca sa-l schimbe.

Roli 30+ cu si Marc (9 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

multumim pentru listuta...foarte utila atunci cand trebuie sa te apuci de bagajel ... la noi cred ca se va intampla treaba asta prin ianuarie, sa fim pregatiti... eu citisem undeva pe forum, la o mamica de 4 copilasi, ca si-a facut de acasa bucati de vata de dimensiunea unui tampon, infasurate in tifon ... in felul asta nu s-a chinuit nici su plasticul tampoanelor obisnuite si nici cu firele de vata care sa-i intre in cusaturi...

pupici si nasteri usoare tuturor celor care au nevoie ... pentru restul, bebei sanatosi, veseliti si papaciosi!

mami_papatot 21+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Este bine sa ai tampoane facute de acasa(vata+tifon) ptr ca dimineata si seara iti fac ei toaleta si iti pun dar in timpul zilei te mai schimbi si tu .
Este bine sa evitati absorbatele ca nu sunt f comode.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Vad ca nu prea e miscare pe aici... Ma gandeam ca poate mai apare vreo proaspata mamica cu informatii "fierbinti"... Eu bantui pe-aici, ca mi-am tot schimbat dr. ... Pana la urma o sa nasc la Municipal, daca stie cineva cam ce imi trebuie acolo, daca ma lasa/nu ma lasa cu hainute pentru bebe, ce cosmetice cer pt. ala mic, etc. etc. Va multumesc!

32+ cu baby neidentificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu am nascut de curand la Municipal si te lasa cu hainute ptr bebe chiar din prima zi ,nu au preferintte la cosmetice.Daca mai ai intrebari sunt aici./

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Vaaaai, Anca, ce frumoasa e bebita! Ma asteptam sa fie rosie si sa aiba cearcane, ca stiu ca asa sunt copilutii in primele zile de viata.
Pai ce sa spun, am o groaza de intrebari - cum e pe acolo, cum sunt saloanele, daca exista rezerve si cat de mare e efortul sa ocupi una din ele, daca sunt dusuri, cam cate zile se sta in spital pentru o nastere naturala/cezariana (bebe nu s-a intors si nu se stiu cum o sa nasc) sau depinde de la caz la caz?
Cum sunt asistentele, daca sunt dragute sau taie si spanzura, se poarta frumos cu bebe, etc. Daca incurajeaza alaptatul natural si ii lasa pe copii sa tipe daca tu nu ai lapte (nici eu nu sunt pentru formula, dar nu stiu daca o sa pot sa alaptez, ca... mi se pare ca nu e nicio schimbare acolo sus) sau le dau ceva acolo sa nu moara de foame.
Si nu in ultimul rand as vrea sa stiu cam cat se "cotizeaza" - cat ar trebui sa dau la dr., la anestezist, la asistente, etc.
Aaaa, cat despre hainute, cate trebuie sa iau? Eu inca nu am cumparat nimic, ca nu stiu ce e bebe, dar o sa fac "stocul" in curand si as vrea sa stiu ce trebuie sa iau la mine.
Care e treaba cu adeverinta de salariat? Daca sunt studenta, cum procedez? Ooof, si mai am multe intrebari, dar nu imi vin acum in minte... Multumesc mult si scuze ca sunt asa o profitoare! Pupici la fetita care e o frumoasa!

P.S.: Masajul ala (din poze) e facut asa, dupa ureche, sau are vreun rost? Cine il face? Tu sau vreo asistenta/ruda mai experimentata? La ce foloseste el exact? Merci inca o data!

33s - bananutsa sau capsunica?!

Mergi la inceput