Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Nu stiu daca s-a mai spus pe undeva, cred ca trebuie si doua lucruri mai "delicate" pentru noi:
- supozitoare cu hemorzon - se pot folosi in prima si eventual a doua zi dupa nastere, pentru cine va avea nevoie si
- ovule de clotrimazol, la fel, unul pe zi, depinde pe unde nasteti, pe la noi pe aici stiu fete la care nu li s-au dat dupa nastere desi ar fi trebuit si pe langa bebe, s-au mai intors de la spital si o frumusete de infectie ....
Diana

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Mai trebuie ser fiziologic, in caz sa ii curg ochisorii lui bb e singurul cu care pot fi curatati, daca nu cateva picaturi de laptic de la mami merg la fel de bine, si eventual Garmastan pentru sani daca faceti rani.
tot diana

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Si o ultima idee cu scuzele de rigoare pentru ca revin cu al treilea mesaj,
Avand in vedere ca sunt si la a doua nastere, cred ca e bine ca bagajul de travaliu sa fie separat de cel pentru dupa nastere si pentru bb. Cu cel de travaliu te duci din start, cu exceptia cazului in care te internezi cu cateva zile inainte, iar pe cel pentru dupa nastere si pentru bb le poate aduce tati imediat ce te-ai instalat in salon.
Bagajul de travaliu il vad cam asa: camasa (2) sau tricou, capot, ciorapi grosi, papuci de plastic, apa sau limonada si eventual ceva biscuiti sau o banana daca reusiti sa le mancati pe furis sa nu va vada asistentele (poti ramane fara vlaga in timpul travaliului, nu trebuie nici sa mananci sa te saturi, dar eu de exemplu fac usoare crize de "foame", scaderea glicemiei, etc., si ma apuca tremuratul daca nu mananc la timp), fiole de xilina sau spray anesteziant pentru epiziotomie, branula pentru perfuzii ca poate nu au si e incomod sa stai cu acul in mana, vata, chiloti.
Asta si pentru ca in timpul travaliului nu poti sa stai sa cari dupa tine prin sala de nasteri ditamai gentoiul si nici nu poti sa stai cu grija la el. Felicitari fetelor care au putut sta la telefon sau de facut poze in timpul travaliului, pentru mine asta ar fi fost mult prea peste disponibilitatile fizice si psihice de atunci. Eu mi-am inchis telefonul pana dupa nastere si apoi nu am raspuns decat la cei din familie. De data asta cred ca il las acasa de-a binelea si imi cumpar o cartela noua pentru saptamana aia, sa ma sune numai familia, va spun sincer in perioada din timpul si de dupa nastere nu ai chef si nici "fata" de vizite si discutii.
Eu sunt foarte pentru sistemul de rooming in, cu bb in camera, as face scandal mare daca nu ar fi asa aici, pentru hainute de acasa daca nu aveti incredere in cele din spital, desi e mai comod cu ale lor, pentru termometru pt bebe ca asistentele alea vin sa ii ia temperatura cand isi aduc ele aminte si poate face febra de sete daca nu aveti lapte la timp.
Cam atat, daca imi mai aduc aminte de ceva revin,
nastere usoara tuturor!
Diana

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Absoluta, desi nu am nascut recent (ooof..si nu mai trece timpul asta o data sa pot zice si eu asta ), m-am interesat si am facut rost de o listutza zic eu de bun simt... si care mi se pare ca NU are lucruri de prisos... Este de la o mamica...

Asadar, iata listutza:
Bagajul mamei:

- Buletin de identitate
- Adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul in care s-a facut plata (daca voi nu lucrati => a sotului)
- Analizele din toata perioada de sarcina
- trusa de anestezie epidurala (daca e cazul)
- Vata (2 pachete, in cazul in care nu vi se da de la spital)
- Tampoane
- Hartie igienica
- Servetzele de nas
- Sosete (3 perechi)
- 1 Halat
- Papuci
- Prosop pt dus
- 5 perechi chiloti
- Camasi de noapte 2 buc (recomandabil ca NOAPTEA sa folositi pe cele ale spitalului)
- Sutien alaptat 2 buc
- indometacin supozitoare
- supozitoare cu glicerina
- algocalmin
- garmastan
- pompita de muls
- sapun si sapuniera
- lama de ras (BIC)
- pasta de dinti si periuta dinti
- cana de baut
- aparatoare sani (pt a nu pata sutienul)
- pieptan si clama de prins parul (daca e cazul)
- incarcator telefon

Pt bebe:

-Pampers
-Servetzele umede
-crema pt iritatii (Bepanthen)
-sapun sau sampon pt bebe
-cateva hainute si scutece de infasat din bumbac
-prosopel de sters la gurita
-prosopel de sters dupa baita

PS: Eu asa am de gand sa imi fac bagajul!!! Si nua mai este mult!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Intrebare: ce facem cu atata vata??? Nu inteleg pentru ce este utila. Nu sunt suficiente tampoanele? Daca e pentru acolo jos stiam ca nu se pune vata din cauza ca se prind firisoare de cusatura, sau se ia vata daca se face cezariana??
Nu va suparati dar am gasit acest obiect in fiecare bagaj(lista), iar o cunostinta a nascut acum 2 saptamani si chiar nu a avut nevoie de vata ....deloc.
36+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelac spune:

buna fetelor am o intrebare,am vazut ca unele dintre voi spuneti ca trebuie baneocin pudra pentru buric,dar am citit pe prospect si este interzis a se folosi la copii sub 2 animultumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Buna fetelor!Am si eu o intrebare .Pentru cele care au nascut la Giulesti ce bagaj au facut?Am auzit ca nu e voie cu hainute pentru bebe.

ELLA 31
http://bd.lilypie.com/4WaLp2.png
http://community.webshots.com/user/mihaela160705

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

Buna burtici!
Si eu , la prima sarcina am fost terorizata de bagajul de spital(daca n-am tot ce trebuie?daca uit ceva important?...???)
In maternitatea Cantacuzino din Bucuresti nu te lasa cu hainute pt bb de acasa, deci toate hainutele cad.Votez cu lista facuta de ADRADAPEu mi-am luat 1 pachet de tampoane(nu mi-a ajuns 3 zile) si unul de vata(vata ti-o mai dau ei, din vata se fac primele tampoane de dupa nastere:in fasa din aia lata se pune vata si se infasoara-gen sarma; cica prin alea circula aerul si se vindeca mai repede;eu am folosit inca 1 sapt acasa din alea)
Baneocinul sigur, sigur se foloseste la buric(daca nu e recomandat habar n-am , dar o data ce ti-l recomanda med neonatolog..)
PITIC 6

PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)Tudor+SIMBUREL de PITIC(DPN=10-X-2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna fetelor
Eu sunt mai noua printre voi, am citit mai multe mesaje pe diferite teme.....impresionant pot spune....foarte util acest forum.In ceea ce priveste vata ...este utila doar in primele doua zile, fara discutii,pt ca medicii, prin intermediul ei isi pot da seama de starea lehuzei.Miros, culoare, cantitate, asta cauta in primele doua zile.Deci daca folositi absorbante veti fi certate,asta o spun pt ca am vazut in spital+ca de la ele poti face si mici infectii(absorbante).
Am vazut ca sunt fete care nu dorm noaptea din cauza sforaitului sau alte zgomote....va spun ce am facut eu si va sfatuiesc la fel sa faceti :DOPURI PENTRU URECHI, foarte utile. Va pup.

Byu 23 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

mi-ati cerut si data nasterii si eu cum sunt o uituca de vai vai,va dau abia acum:02.05.1980

Byu 23 cu

Mergi la inceput