M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Irina_g, dupa ce ai certificatul medical care atesta starea de sanatate a copilului(cel despre care tot vorbeau fetele acum cateva zile) faci declaratia la notar. Din aceasta, asa cum spunea si Cosmina, reiese acceptul vostru cu privire la adoptia minorului.. si faptul ca ati luat cunostinta de starea de sanatate a acestuia. De altfel de declaratie n-am auzit niciodata.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Irina_Ina, sa-ti traiasca flacaul si sa va lumineze mereu sufletele.
Silvia, felicitari, s-aveti parte numai de bucurii impreuna. Si pune si niste poze cu minunea mica.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Liliana, declaratia asta de care spune Irina este pentru atestatul de familie adoptiva deci la primele acte. Iti spun cum se numeste: Declaratie pe proprie raspundere a persoanei sau familiei care solicita atestatul, data in fata notarului public, din care sa rezulte ca nu au fost decazuti din drepturile parintesti. Din legea noua a adoptiilor este ceea ce ti-am spus acum (cea noua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Valiburu, dupa ce-am scris am vazut si mesajul tau. Asta e noua, vorba lui Rozi "pe vremea noastra" n-am avut nevoie de asa ceva.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Azi mi-am dat seama ca totusi traiesc in Romania
Tot citind la voi ca ati primit citatia si stiind ca dosarul era gata de acum doua saptamani, ma hotarasc sa ma duc la tribunal sa ma interesez. SURPRIZA !!!!
Nu exista nici un dosar pe numele nostru. Sun la asistenta nu stie nimic, se intereseaza. Revin : dosarul abia astazi a fost trimis !
Deci, secretarei i-au trebuit doua saptamani sa puna un dosar la posta, ca asa am inteles ca se trimit.
Asa ca fetelor mi-ati luat-o inainte, provincia se misca mai greu!



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nasol moment, Carmens, bine ca te-ai dus sa verifici. Aici ii sunt eu datoare asistentei noastre. Ea s-a dus personal si la ORA si la tribunal si am castigat astfel timp. Si ce explicatie ti-a dat pentru intarziere? (in afara de rea vointa???)


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Cand am sunat-o prima oara mi-a raspuns ca nu se ocupa ea de expediere si ca se va interesa ( cred ca e de prisos sa mai spun ca marti, dupa cum bine stiti, am vorbit cu ea si mi-a spus ca citatia trebuie sa ajunga cat de curand). La al doilea telefon, mi-a spus ca mai trebuia ceva la dosar (cand mie mi-a spus acum doua saptamani, cand am semnat cererea catre tribunal, ca este complet), ca trebuia sa semneze directorul si acesta a fost plecat. Cam atat am stat sa ascult. E clar ca incerca sa o disculpe pe secretara. Asta este, mai astept!



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mersi Liliana pentru informatii.
Scuze ca va pun atatea intrebari. Astea sunt putine.... Eu mi-am pus cercei la 18 ani si sa vezi cate intrebari i-am pus unei prietene inainte de a-mi desavarsi" opera. Doare, nu doare...etc.
Mersi inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor ce mai faceti? Liniste pe aici...
Oana_mm vroiam sa te intreb cateva lucruri: eu nu prea am cu cine sa o las pe Alexandra asa ca mai mult ca sigur voi fi nevoita sa o iau cu mine la tribunal. Ma framant eu pana atunci, dar nu prea am solutii. Asadar as vrea sa-mi spui (in caz ca intri pana atunci pe forum) daca ai asteptat foarte mult, eventual daca stii cam cat dureaza toata sedinta (sa presupunem ca intram noi ultimii). Apoi cum se procedeaza, stai pe hol pana iti vine randul sau stau mai multi intr-o sala (scuze, habar nu am cum este intr-un tribunal, stiu doar ce vad in filme). Ca daca ar trebui sa stau intr-o sala nu as putea sa o iau ca ar face urat. Iar daca se sta pe hol as vrea sa-mi spui daca e trafic pe acolo, lume multa....ca sa stiu si eu la ce as expune-o. Scuze pentru cascada de intrebari, dar Alexandra e inca micuta si zau daca stiu ce sa fac cu ea.
Briantis tu ce faci? Ti-am dat un PM, sper ca l-ai primit ca as vrea sa stiu tu cum procedezi. Si in plus vroiam sa stiu daca tu vii cu Andrei sau nu.
In rest eu astept cu nerabdare termenul, vrea sa vad odata trecuta faza asta si ma tot rog sa nu-mi lipseasca ceva si sa finalizam dintr-un singur termen.
Daca aveti sarbatoriti in familie azi sau maine va urez La multi ani ! si petrecere placuta alaturi de ei.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Aissa, iti raspund eu inaintea Oanei.Depinde a cata esti pe lista si cate dosare sunt, de regula insa nu sunt f. multe. Se intra in ordinea de pe lista, fiecare familie si reprezentantul de la DPC pt, confidentialitate.Restul asteapta pe hol. Dureaza cateva minute, verifica dosarul, va intreaba daca sunteti de acord, reprezentantul DPC-ului cere sa fie admisa cererea, cel al Parchetului spune ca n-are obiectii si ramane in pronuntare. In mod normal copiii nu sunt admisi in sala de sedinte, aici insa am mai auzit de familii care-au fost cu copiii. As spune ca holul nu e extrem de aglomerat dar totusi sunt oameni care se perinda de colo-colo. Daca chiar n-ai incotro, asta e.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput