Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buna seara, gradinareselor !

Eu mi-s necajita tare : a nins si viscolit si e frig.
Nu voia avea narcise, snif ! si nu stiu daca liliacul va inflori ! snif !
(mi-e frica si pentru bujorii plantati).

Si eu ma hosta in gradina, 3 tufe (2 albe si una albasta) numai ca peste iarna planta dispare complet.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Ziua buna la gradinarese!
Eu nu-s asa priceputa, dar ma incumet sa vin printre voi, in primul rand pentru ca-mi plac foarte mult plantele si in al doilea rand pentru ca ma mandresc si eu cu cateva ghivece pe balcon, cu plante care mai de care si care-mi sunt tare dragi (flori am deci, astept sa-mi creasca gradina )

Eu nu cumpar plante; pe cele care au fost cumparate, le-am primit: un palmier care nu se misca de un an de zile (ma intreb daca nu-i din plastic), un yuca (da inainte incet dar sigur), un cactus, o planta grasa cu niste flori - o minune...
In schimb am o mare boala: pe unde vad flori, rup care un lastar, il "prasesc" si gata floarea. Am venit cu un varf de ficus din Romania anul trecut, am gasit langa ghena de gunoi 2 ghivece lasate de cineva si le-am adoptat... o planta care are frunze foarte rigide, de forma unor sabii, verde cu galben. O alta planta care creste ca nebuna, mereu o mai scurtez, si care face niste flori mici, galbene, care tin cate o luna...
Apoi, cactusii. Acestia imi plac cel mai mult. Am rupt de cateva ori cate o frunza de prin parcuri (daca pot sa-i spun asa), am pus-o in pamant si gata gradina! Ca sa nu mai zic ca de vreo saptamana mi-a iesit mararul pus in 2 ghivece. Mararul ca planta decorativa, fiindca banuiesc c-o sa-mi fie mila sa-l ciugulesc si sa-l pun in oala.
Saptamana asta am program de furat: am ochit un gard in vecini, imi fac rau de tot cu ochiul niste muscate si niste margarete curgatoare
Cam atat deocamdata.
Va pup!


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Pai ce face-ti fetelor? Nu mai da nimeni nici o veste? Sunte-ti prea ocupate cu udatul?plevitul si alte dalea?
Bine ai venit lu.more preintre noi, super ideea ta cu furatu...eu nu am tupeu, desi am vazut si eu cateodata cate o floricica si tare ma tentat....
Nu am fost in stare sa iau din curtea unei banci niste floricele mici si albe, parca "banuti" se numesc....desi nu cred ca suparam pe cineva daca luam o radacina -doua....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

incerc si eu timid sa gradinaresc dar constat ca..habar n-am!!!!spuneti-mi si mie in ce piatza gasesc petunii, regina noptii???as prefera lastari doar sa-i plantez in pamint!!
marar, patrunjel, leustean cum se cultiva?
stie cineva la ce foloseste lichidul care curge din vita de vie??

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Duminica am luat un soi de muscata englezeasca, care are florile ca niste panselute, iar azi, nu m-am putut abtine si am luat inca doua ghivece cu muscate curgatoare(albe si bordo). Sunt foarte dese. Abia astept sa le pun in jardiniera.
Am si seminte de flori de piatra, care trebuie sa le pun in pamant. Daca ne-am apucat de zugravit in casa, am neglijat gradinaritul, dar recuperez eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by melina34
marar, patrunjel, leustean cum se cultiva?



prin seminte sau lastari cumparati de la piata. daca e prima oara cand incerci, incepe cu lastari. ii pui in pamant (direct, sau in ghiveci), ii uzi regulat si cam asta e. eu am hranit plantele la inceput, dar asta a fost tot. si mararu a atins un metru inaltime, patrunjelul juma de metru, de exemplu.

Ana_a, vesti povesti vrei? :) eu mai mult cu plivitul, abia ce-am luat o pauza adineauri ca m-a batut soarele in cap prea mult. :)) eu am vesti bune, plantele mele o duc bine, am gatit zilele trecute prima salata de fasole verde culeasa din gradina. am si ceapa verde, salata, mazare, ridichii, capsuni, lamai, varza verde si rosie, conopida, usturoi verde etc. florile o duc excelent, mai putin trei trandafiri pentru care nu mai am leac. am mai ramas cu sase trandafiri care au flori mereu. astept sa se dechida si crinii dintr-o zi in alta. unul dintre cactusi a inflorit superb. palmierii si ferigile merg si ele bine, in rest, salvia, verbena, tufanelele, petuniile, azaleele, begoniile, margaretele, etc sunt in plina inflorire. gladiolele sunt mari, dar n-au flori inca. vad ca dau bobocei si gardeniile, iasomiile, hibiscusii etc. tot zic etc pentru ca nici io nu mai stiu cate flori am, desi tot mi se pare ca n-am destule, ma tot uit cu jind pe la florarii. :) cam atata dinspre gradina mea. m-am apucat in sfarsit sa fac album, dar merge incet rau. ma plictisesc si abandonez repede. :(

bun venit noilor gradinarese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sivma spune:

Buna!
as vrea sa va intreb cum se numesc tufele cu flori galbene care sunt inflorite acum... si daca stiti de unde as putea cumpara asa o tufa... raman recunoscatoare.
Cu drag,
SI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Ne bati pe toate , la capitolul gradinarit , la cate ai tu pe acolo prin gradina ta! Trebuie sa te declaram "Gradinareasa sefa"! pentru ca nu ne putem pune cu tine,si mai ales ca ai avantajul si al climei! Pai cum sa ma pun eu cu tine, cand la mine abia cu chin cu vai mi-au inflorit narcisele si zambilele, pe cand la tine trandafirii nu mai contenesc sa infloreasca si gladiolele stau de azi pe manine sa inlofreasca. Pai eu nici nu le-am pus inca!!!
Felicitari, si lasa plictiseala si termina albumul cu poze din gradina ta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Da' cum sa ma pun eu cu voi cand fiica-mea mi-a cules florile de la craciunica, iar hotii mi-au furat ghivecele de pe balcon cu tot cu radacina de leustean?! Cu Ioana am rezolvat, sper eu. I-am explicat ca poate iubi florile la fel de bine si fara sa le rupa (intr-adevar iubeste mult plantele). Cu hotii...hmmm...zice barbata-meu ca cica sa le fie de folos! Auzi la el! Sa le fie de folos, da' daca-i prind, le rup spinarile!
Conchita, vreau si eu sa vad o poza cu gradina ta ca m-ai innebunit!
Intreba cineva de patrunjel si marar. Pai ies foarte usor din seminte. Semintele de patrunjel trebuie lasate vreo 24h in apa sa se inmoaie, apoi fuga in pamant.
Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Anul trecut am plantat multe lalelele, mai am din anul trecut si narcise, mai au un pic si infloresc.....asa ca de-abia astept sa le vad . Sper ca mi-au supravietuit cu bine iernii de minus 30 grade cei doi tradafiri pe care-i am. Si trebuie sa ies acusi la greblat

noi

Mergi la inceput