Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

http://community.webshots.com/photo/333459563/342056292Grqcgd

Buna gradninereselor harnicutelor...
V-am promis ca va arat melcii mei adormiti , iaca azi a cules sotul 130 ... in acel colt al gradini intradevar nu am cules inca niciodat amelcii, pt ca e teren proaspat curatat de pietris si de buruieni, si numai ce am pus rasadul de ardei acolo... si nu am uitat sa punem si "barierea" contra melcilor...
Mai sunt si poze cu florii din fata casei, si inca ceva flori prin acel album ...
Vizionare placuta.
PS: cine nu este tare de suflet sa nu priveasca melcii.. sunt cu adevarat scarbosi, fara cochili majoritatea



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,

Azi am plantat al treilea rand de rasaduri! Sper sa fie si ultimul, pentru ca m-am tot saturat sa cumpar flori care ori nu se prind , ori ingheata si tot asa.
In rest nimic deosebit in gradina mea. Este cam golasa acum, dar se face ea frumoasa, numai vreme buna sa fie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Gabbriela, am vazut pozicile!Si melcii...o gramada!
Sunt foarte frumosi trandafirii tai!Ai mei sunt cam amarati, de atata grindina...bietii de ei...ieri am reusit de i-am stropit cu o solutie pentru purici, li sau cam ingalbenit frunzele....
petra, eu inca nu am pus nici un rasad...astept sa treaca valul asta de ploi, ca sunt sigura ca mi le distruge imediat!



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Fetelor, mi-ati vazut hamacul? Am mai pus poze, am insistat pe aspectul gradina mea=basmul meu in astea noi.



pisici, flori si jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ai un super hamac, Scarmanus ...chiar adineauri ti-l admiram ,...am si eu unul si ma tot gandesc pe unde sa-l atarn....nu ca mi-ar folosi la ceva, cand o am pe fiimea in prejur, dar asa ca idee ....

Conchita, merci de sfaturi , o sa le schimb pamantul trandafirilor cat de curand daca vad ca nu infrunzesc macar.

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

am vazut aseara la teveu o emisiune pe DIY despre plantele otravitoare pentru animalute. deci, care aveti gradini si caini, pisici, etc, e bine de stiut:

http://www.diynetwork.com/diy/gr_plants_foliage/article/0,2029,DIY_13853_3749079,00.html
http://www.aspca.org/toxicplants/M01947.htm

eu am noutati dinspre coltul cu gladiole, sunt inalte cat mine si fac flori intr-o veselie. o sa fac niste poze cand sta ploaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Conchita,

Pai asteptam pozicile cu gladiole atunci

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

pentru gradinarese.
Fetele stiti cum se face un gard viu( ce plante-arbusti se folosesc)si daca este scump un astfel de gard, cam 25 de metri.
Si vreau sa va mai intreb daca o sa reusesc vreodata sa ,,cultiv,,patrunjel si marar la ghivece, ca de fiecare data creste inalt si subtire, dupa care se usuca( dupa ce rup si eu cateva frunzulite).
In schimb am pus ceapa verde in jardiniere si este de-o frumusete, nici nu-mi vine s-o mananc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Christel,

Una din vecinele mele are un asa gard viu. Poti vedea aici ce arbusti a folosit ea. Succes la gradinarit .

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Tatiana rupe o crenguta(sau cate vrei tu) si pune-le direct in pamant dar ai grija sa nu o uzi prea mult ca atunci se innegreste tulpina si moare, mai rar cu apa vezi tu in functie de cat e de cald.Muscatele nu sunt pretentioase deloc si poti sa le inmultesti f usor.
succes

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput