Crema epilatoare in sarcina?

Crema epilatoare in sarcina? | Autor: crissi

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de un sfat??!!
Sint insarcinata in saptamina 32, si dat fiind faptu' ca nu mai reushesc sa vaz mitzimaul din cauza burtii, parca as incerca sa ma epilez cu crema.. ca pare mai usor.. o mascaresc peste tot si astept sa treaca 5 min. dupa care ma spal.. problema e ca si crema epilatoare are chimicale cu toptanu'.. stie cineva daca e interzisa? ori ba? ceara n o mai suport delok.. iar cu lama nu mai vad nimik din cauza burticii!
Crissi, 32+, Dr. Nayel

crissi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Mai bine nu....
Eu am vrut sa ma epilez pe picioare cand eram insarcinata si imediat dupa aplicarea cremei a inceput sa ma arda si sa ma usture pielea.. nu stiam cum sa ma spal mai repede. Am fugit direct la dermatologie (noroc ca am policlinica aproape) und mi-au dat un unguent cu cortizon. Si foloseam crema mea "obisnuita", deci nimic nou.

Ingrid si Cristi (2 ani si 1 luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Nu am foosit crema epilatoare in perioada sarcinii de teama sa nu-mi intre in sange chimicalele alea din care e facuta.M-am chinuit cu aparatul de ras.Pentru linistea mea.Nici cremele de fata nu le mai foloseam.Am avut si eu un fix.

Felicia si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Nici eu nu ti-asi recomanda crema epilatoare.In timpul sarcinii corpul tau sufera niste schimbari si chiar daca este ceea ce foloseai inainte...este foarte posibil sa faci vre-o alergie acum.Nici ceara nu o folosi daca nu o suporti.Cea mai buna e lama in perioada asta.Te cred...o fi un chin sa vezi ce faci dar incearca ori cu oglinda ori cu SOTUL.In fond de ce sa nu participe si el.Poate deveni o placere.Eu l-am antrenat pe al meu deja...

Giana20+

http://photos.yahoo.com/gianadedu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Eu am folosit crema epilatoare pe tot parcursul sarcinii dar numai pe picioare...in orice caz in "zona minunata" nu functioneaza bine adica o parte din "perisor" dispare pe jumatate , alta parte deloc.
In orice caz pentru mine era "sfant" aparatul de ras cu lama si ca ajutor de nadejde foloseam o oglinda pe care o asezam in fata zonei cu probleme ( nici eu nu mai reuseam sa-mi vad "comoara"..ce frustrant, nu-i asa?)si asa reuseam sa indepartez parul nedorit.

Bafta la "curatenie"!
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobulet spune:

O sa radeti..., prietena mea ma suna si imi zice kestia cu crema epilatoare... Io di colo, nu e bine, blablabla. Nu stia nici ea daca sa o foloseasca sau ba! Si atunci ma keama la ea, io fuga repede la ea! Pana la urma constatam ca nu e bine cu cremele si "am ajutat-o" eu cu lama. La medic a intrebat ce si cum! Respectivul a zis ca nu e permisa folosirea de creme si alte kestii cu continut "toxic", se asimileaza prin piele, cu alte cuvinte cat mai multe creme naturale!Masti din fructe...

bobulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Aceeasi problema am avut-o si eu, numai ca la un moment dat chiar am folosit crema si chiar ma intrebam de ce nu mai e la fel de eficienta si mi-am propus sa o schimb data viitoare ... pana mi-am dat seama de ce si mi-am facut procese de constiinta si... n-am mai folosit. De ajutor mi-a fost si faptul ca oricum nu mai era aceeasi pilozitate si cand simteam ca nu se mai poate bagam un pic lama. Mai nasol a fost in ultimul trimestru cand nu mai vedeam deloc si foloseam o oglinda (e destul de incomod dar de ceara nici nu se punea problema). Inainte de nastere m-am chinuit tot asa, ma gandeam cu groaza sa nu intru pe mainile celor de la spital si am scapat pana la urma. Deci, singura solutie e lama, ori cu oglinda, ori cu sotul!

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu am ajuns sa ma gandesc cu groaza la ideea sarcinii pt ca oricat as incerca sa fac sa fie bine, mi se irita picioarele de la epilat, ceva de groaza. Indiferent ca e ceara, crema, lama sau ce-o mai fi... Arata bine picioarele cel mult 3 zile, ca in momentul in care se iveste firul de par incepe si ma maninca pielea, ma inrosesc, ma scarpin pana la rana, ca nu rezist. Ma scarpin in somn. Nu mai stiu ce sa fac. Am renuntat la a mai purta fuste vara sau a merge la strand. Ca ma jenez. Nu ma pot expune asa. Ce-o sa ma fac in timpul sarcinii? Ca doar trebuie sa merg la medic, mai e si nastere... A mai trecut cineva printr-o astfel de situatie? Ma puteti ajuta macar cu un sfat?
PS Nici o crema recomandata de dermatologi nu a dat rezultate!

Mergi la inceput