Nasterea sub apa! DA sau BA?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Eu una te incurajez cat se poate in ceea ce priveste nasterea in apa. Este o formula foarte buna pentru o nasterea usoara. De obicei, partea finala a travaliului, respectiv nasterea bebeului si expulzia placentei se reduc foarte mult. Apa calda din cada de nastere ajuta muschii pelvici sa se intinda mai usor si atunci sansele sa te rupi sunt mult reduse. Bebelusul, primeste oxigen prin placenta si pana nu iese pentru prima oara la suprafata apei nu respira deloc si atunci poti sa il tii acolo putin dupa ce a iesit. Perceptia durerii scade foarte mult pentru ca una dintre principalele cauze ale durerii este greutatea pe care bebe o depune pe pelvisul mamei si pe coloana ei vertebrala si, dupa cum bine stim de la baia in mare, greutatea se reduce in apa!!!
Bafta si un bb sanatos si frumos!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobulet spune:

1Sanziana, descrie mai multe...
Eu am citit multe kestii, apoi mai sunt si incurajarile de pe forum (pareri la care tin fff mult mamicilor!)si mai peste tot se sustine tare si mare ca e OK!
Si apoi nasterea sub apa este privita intotdeauna impreuna cu o alta metoda(precautie!!!)- cezariana(caz de forta majora!) Eu asa am citit!

bobulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobulet spune:

Am omis sa zic...Medicul meu va fi si el acolo!
Sincer, stiti de ce mi-e teama? Pare banal..., si eu si sotzulica suntem "caposhi", cu capul mare. Pe mama au kinuit-o cand m-am nascut eu, la fel si cu soacra mea! Asta e si unul din motivele pentru care am optat pentru nasterea sub apa!

bobulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Buna

Eu sunt Pentru nasterea in apa! Oricum aici in Copenhaga daca nu alegi tu sa nasti cum vrei in afara de cezariana o fac ei, asa ca poate o sa am succes cu nasterea in apa si nu o sa mai simt durerile asa de rau! Pe cine am auzit a zis ca merita sa nasti in apa. Deci, cu capul inainte!
34 sapt...

pupici

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

inainte sa nasc..am incercat si varianta "apa" si am iesit de acolo fiindca mi-a ameliorat foarte tare durerile, nu credeam ca o sa mai ajung sa nasc !!!!!!!!!!!!!!

adjadyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Chiar zilele astea am citit un alt articol despre nasterea in apa.

La avantaje erau: copilul trece intr-un mediu foarte asemanator celui cu care este obisnuit; in timpul travaliului mama si bebe nu simt greutatea reala(legea lui Arhimede); apa calduta si sarata (caci se pune sare in apa respectiva) ajuta la dilatarea tesuturilor.

La dezavantaje: daca intri prea devreme se blocheaza travaliul (de fapt cand incep contractiile daca esti acasa stiu ca e bine sa faci o baie, dc ele se amplifica mergi la spital, adaca se potolesc e travaliu fals); membrane rupte, mamica cu probleme cu inima.

Dc imi mai amintesc. va zic. Oricum, in situatii obisnuite ESTE recomandat.

Pupici si nastere usoara,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 28 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput