INTREBARE

INTREBARE | Autor: silvia_c

Link direct la acest mesaj

salut!
am si eu o intrebare, la care nu ma poate lamuri nimeni, nici macar medicul meu ginecolog.
am o fetita, nascuta prin cezariana (ca de, altfel nu s-a putut!). eu si sotul meu dorim sa avem 4 copii, dar nu stiu cum ar fi posibil din moment ce am deja o cezariana. medicii nu prea-mi dau sanse sa nasc normal (am un bazin tare ingust)..deci....voi ce parere aveti? eu nu vreau sa pun in pericol viata copiilor, nici a mea, asa ca vreau sa ma gandesc de acum ce optiuni am...
va doresc numai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Draga Silvia,
nu stiu un raspuns medical la intrebarea ta. Tot ce-ti pot spune este ca atat sotul meu cat si fratele lui au fost nascuti prin cezariana, deci cu doi copii (la distanta de 1 an) s-a putut. Sa vedem ca mai zic si celelalte fete mai cu experienta.
Multa sanatate si sa-ti traiasca ! sa fie sanatos


Tania


http://community.webshots.com/album/284896936zAybVu?937

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

silvia, eu cred ca nu poti aplica regula doua cezariene si atat... cum zic unii... depinde de organismul tau...
si o glumita mica, inainte de lucruri serioase, poate ai noroc si a doua oara ai tripleti.... asa rezolvi rapid si sigur!
mult noroc, si va doresc ca planurile sa se realizeze!


Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Nu se mai considera de mult limita la 2 cezariene. Stiu cazuri aici in Romania cu 3 operatii cezariene fara probleme. Insa trebuie distantate corect intre ele. Se recomanda minim 2 ani. In strainatate se fac si mai mult de 3. Totul depinde de cum te refaci tu si de starea ta fizica. Succes!

Roxana, Mariuca (5 ani si 8 luni) si bebe din burtica s. 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Cunosc un caz, o doamna care a avut patru nasteri, toate prin cezariana... ultima cel putin a fost o nastere de mare risc, insa i-a ajutat D-zeu si totul s-a rezolvat cu bine... Deci nu e imposibil, insa implica un mare risc! Tu trebuie sa decizi ce o sa faci, tinand cont de toate riscurile pe care ti le asumi. Am vazut ca, in general, medicii recomanda ca dupa o nastere prin cezariana sa mai ai maxim una (care sigur va fi tot cezariana).
Sa va dea D-zeu intelepciune sa alegeti varianta cea mai buna pt. voi! Si... la cum evolueaza medicina, cine stie ce posibilitati vor fi intr-un an, doi?!


Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

multumesc fetelor!
medicul meu din romania a lucrat in arabia saudita si mi-a spus ca acolo se fac si 4 cezariene...acum...ce-o fi o fi. poate am noroc de o nastere normala, pentru ca stiu ca se poate naste normal dupa o cezariana.
oricum, eu si sotul meu ne gandeam sa facem copii din doi in 2 ani...adica dupa ce o sa implineasca gandacita noastra 2 ani, ne punem pe treaba.
am 25 de ani, sunt destul de sanatoasa...ce-o vrea Dumnezeu pana la urma.
va multumesc inca o data si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Sora bunicii mele are 4 sau 5 cezariene Facute in Suedia. Si e si acum o strabunica vesela si dragalasa si plina de viata. Iti doresc tot succesul de pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am fost in Arabia Saudita, si stiu de la un medic ca se fac peste 4 -5 cezariene. Si eu am ramas uimita, insa asa e.
Daca in Ro se cere minim un an diferenta intre ele, acolo se cer minim 2 ani si mi se pare mai bine.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

eu oricum aveam de cand sa fac pauza de cate 2 ani intre nastere si urmatoarea sarcina. noi chiar suntem pusi pe fapte mari!!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Am o cunostinta care are 3 op.cazariana la 2-3 ani una de alta si o a 4-a la 10 ani de cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Adita - o mamica de ianuarie-februarie 2005 - are 3 super copilasi, toti 3 nascuti prin cezariana, la distanta mica intre ei (cca 10 luni intre nastere si urmatoarea sarcina).

Ar trebui sa iei legatura cu ea pe PM - poate te ajuta cu ceva sfaturi si incurajari.

Bafta!

Leta si un bebe
pozele noastre

Want my life back...

Mergi la inceput