O singura biserica? (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

irina, ai mare dreptate cu rugaciunea ai sintetizat foarte bine...
in schimb, despre masa pentru socrela, eu zic invers: sa faca de dulce:) ca e din dragoste, sa n-o sminteasca pe biata femeie:)

conchita, chiar nu gasesti nici un duhovnic in toata america aia?
macar o data pe an sa te spovedesti, decat deloc... e fff important:)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Gandacel,pai asa am zis si eu,sa faca masa de dulce pentru soacra,cu tot ce trebuie pentru Paste,si sa faca pentru ei de post.Sau e mai bine sa manance si ei de dulce?Eu ma gandeam sa nu-si strice ei postul mancand de dulce,dar daca e din dragoste...Of,de asta e nevoie de duhovnic,ca noi ne dam cu parerea,dar pe el il lumineaza Hristos.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

asa e, greu cu libertatea asta!:)))))


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Bag si eu un ochi mic pe aici, printre genti imense si mormane de lucruri adunate in mijlocul casei, asa ca daca zic vreo prostie nu dati, ca-s debilitata rau zilele astea

Vezi Ana, iubita mea, cum stau lucrurile? Cand discutam teoretic e una, dar cand ne izbim de chestii concrete in familiile noastre sau cu cei dragi, se cam schimba lucrurile... Trecand peste toate celelalte considerente, nu era bine acuma sa va puteti ruga cu totii in tihna si sa sarbatoriti impreuna, fara sa fie nevoie sa te intrebi daca faci bine sau nu, ca pana la urma e aceeasi sarbatoare, iar chestia cu data e, dupa parerea mea, cu totul relativa?... Dar asta e, e bine si asa - nu stiu in ce masura parerea mea are vreo importanta, avand in vedere ca gandim destul de diferit in problema asta, dar eu cred ca si Gandacelul ca sarbatorirea Pastelui impreuna cu soacra ta e un gest de dragoste si daca m-ar intreba cineva pe mine personal, eu sint convinsa pana in adancul sufletului ca Dumnezeu nu are nimic impotriva. Sa fie pacatul meu daca te sfatuiesc prost.
Pupici si abia astept sa ne vedem pe terasa aia decadenta, sa punem tarile la cale cum se cuvine!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Mei, si cu cei ca mine ce faceti ?
Suntem pierduti de tot sau o fi un loc si pentru noi ? Da’ nu la loc caldut, ca aistia scumpesc iar gazul si o sa coste mult intretinerea !

Ca la mine, credinta ioc, speranta – in cautare, iubire – ratacesc in cautarea ei... iar la duhovnic se constata prezenta lipsei, rugaciune cum pot si pot rar de tot.....

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita!

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

cu gandul la conchita si dilema ei in legatura cu sarbatorirea Pastelui si ce sa puna pe masa de Pasti - saptamana viitoare, mi-am data seama ca nu stiu prea multe despre post (cand si ce e voie si ce nu), poate aveti una din voi rabdare si bunovointa si timp sa-mi spuneti.

conchita, cautam de zor retete de post "festive" cand mi-am dat seama ca nu stiu cand e voie peste sau branza, samd... eu zic ca te poti inspira din bucataria vegetariana (am scos o gramada de link-uri si retete, daca esti interesata ti le pot trimite pe PM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Adela,intra la subiectul despre Postul Mare,iti raspund acolo.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
conchita, chiar nu gasesti nici un duhovnic in toata america aia?
macar o data pe an sa te spovedesti, decat deloc... e fff important:)



daca m-ar ajuta cineva cu o "harta", hehe...eu de ce va zisei aici, crezi? in speranta ca poate, poate...

Irina, e complicat asa cum zici sa fac...oricum, in situatia data ma simt pionier al unirii, asa cum las eu de la mine cu Pastele, ca un bun ortodox ce sunt. :)

Cata, pai ai dreptate tu cu practica asta. dar cred ca o sa aplic ce a zis Elena pentru starpirea vanitatilor, o sa fac penitenta in slujba soacrei, poate ma spasesc, cine stie? :))asa, si sa stii tu ca Vaticanul tau, in timp ce tu erai cuminte acolosha printre valize si admirativa la adresa catolicilor, recomanda credinciosilor sa NU citeasca Codul DaVinci, cartea ta de capatai, ca sa nu se sminteasca. m-am gandit la tine cand citii stirea. :))

si mai e ceva: sunt reguli speciale de indeplinit cand te rogi pentru altcineva? adica trebuie sa fii spovedit, etc? cum te rogi pentru altcineva, de fapt, asta e intrebarea? in asa fel incat sa fie primita rugaciunea si sa o faci ca la carte.

ups, mai era o pagina la subiect!
Adela, daaaa, multumesc mult, trimite!

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Conchita,roaga-te din inima si Dumnezeu iti va raspunde.Poti sa te mai rogi si pomenind numele persoanei respective in timpul unui Acatist sau la Psaltire.E bine sa fii spovedit si impacat cu toti,ca sa ai pace in suflet si sa nu fie impiedicata rugaciunea.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput