Ziua ovulatiei si sexul copilului - sondaj

Ziua ovulatiei si sexul copilului - sondaj | Autor: Daiopri

Link direct la acest mesaj

Stiu ca multe dintre voi v-ati saturat de sondaje de genul asta, dar doctorita mea mi-a zis ceva si as vrea in masura posibilitatilor sa verific.
Eu am un baietel, si ce a spus ea s-ar verifica. Mi-a spus ca daca vreau o fetita ar trebui sa am contact dupa 3-4 zile de la ovulatie. Teoretic face sens, stiut fiind ca spermatozoizi cu cromozomul X traiesc mai multi decat ceilalti.
As vrea sa verific cu voi, cele care stiti cand ati ramas, daca s-a intamplat in ziua ovulatiei aveti baiat, daca nu fata?
Eu mi-a luat temperatura cateva luni bune inainte sa raman, asa ca stiu exact ca am ramas in ziua ovulatiei si am baiat.
Deci, daca nu va suparati ati putea sa-mi dati o mana de ajutor aici?

Multumim si dorim tuturor ceea ce isi doresc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Da,asa este,si eu am auzit de metoda asta de a face fetite inainte de ovulatie si baietei in ziua ovulatiei.Eu am ramas in ziua ovulatiei-baiat iar prietena mea inainte de ovulatie-fata.

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

uite aici si o metoda chinezeasca de a decide sexul copilului in functie de luna conceptiei:
www.wgnspike.com/spec/spec01.htm" target="_blank">http://www.wgnspike.com/spec/spec01.htm

eu sunt curioasa la cati bebelusi se potriveste, poate facem o statistica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

la noi se verifica ..

in ziua ovulatiei si avem un baietzel in burtika


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

...si la noi se verifica...

aime de vladut (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

stati ca eu sunt confuza acum, fetelor - mamicilor:

daca vrei fata trebuie sa ai contact inainte sau dupa ovulatie? ca nDaiopri spune DUPA, insa Mate spune INAINTE...

nu usnt mamica, asa ca nu stiu, dar ma documentez pt viitor.

pupaceli & hugzzzz

cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu l-am conceput pe Cristi chiar in ziua ovulatiei, asa ca la mine se verifica teoria.
Cinta, eu stiu ca inainte de ovulatie si asa ar fi si logic. Daca a trecut ovulatia, pot trai spermatozoizii cu X mult si bine ca tot degeaba.


Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

La mine nu se verifica cu calendarul chinezesc - care indica la 32 de ani, luna iulie baiat; iar eu am fetita si am ramas insarcinata la 32 de ani si in luna iulie.
Cat despre ovulatie.... n-am idee, caci eu nu aveam ovulatie (dupa toate testele si controalele medicale) si am ramas insarcinata dupa luni de tratament si cand mi s-a spus ca nu functionez si ca nu se poate....

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si la mine se verifica: in ziua ovulatiei si avem baiet.
Fete daca vreti inainte de ziua ovulatiei, ca sa aiba timp gigeii masculini sa dea coltu'

Andreea 30 sapt.
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

Gabriela, la linkul in cauza scrie sa verifici dupa luna conceptiei si dupa varsta mamei la nastere. adik, daca tu ai avut 32 de ani la conceptie, eu zic ca ai avut 33 la nastere... adik fetita.

multumesc de raspuns Claudia si Andreea!

pupaceli & hugzzzz

cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si la mine se verifica chestia cu ovulatia. Conceput in ziua de ovulatie, avem baiat.sa vedem ce scrie la carte:-femeie: 44cromozomi+xx-barbat:44cromozomi+xyformarea celulelor sexuale:-femei:un singur tip de ovule 22cr+x-barbati:2 tipuri de spermatozoizi 22cr+x si 22cr+ybuuun tragem linie si daca la fecundare avem:-ovule 22cr+x si spermatozoizi 22cr+x=44cr+xx=fata-ovule 22cr+x si sperm.22cr+y=44cr+xy=baiatAcum scrie tot la carte asa..."spermatozoizii y ar fi mai rapizi, dar mai fragili decit spermatozoizii x"(tipic masculin adica masini puternice, viteza maxima dar in fata unei injectii sau ceva lesina pe ei pe cind noi mergem usor oprim si la semafoare mai un shoping ceva si normnal ajungem greu la intilnire dar si cind suntem la locul faptei suntem cele mai strong , amindoi spermatozoizii cu x si y sunt ai barbatului bineinteles ,dar exact ala cu y e mare diferenta intre "ei" si "noi" si am vrut sa explic cu cuvinetele mele in ce consta diferenta aia "Y", pai cum zice la carte rapizi, formula 1, dar nu mai puternici)Si acum scuze de off topic, sa tragem concluzia:1.contact sexual inainte de fecundatie: vin spermatozoizi si x si y, aia y normal ca-s rapizi dar degeaba, ca ajung si "portile"-s inchise, stau pe acolo un pic si mor. mai ramin spermatozoizi x care-s mai puternici dar mai lenti, si cum vin ei catinel asa mai o bere mai una alta hop ce sa vezi se deschid si portile tarimului fagaduintei: fecundatia. Si uite asa un x de-al nostru cu un x de-al lor avem fetita!Daca contactul sexual e in ziua fecundatiei cei rapizi y cistiga cursa si avem baieitel!Dupa fecundatie e numai placere, degeaba mai vin spermatozoizii x sau y, gata cortinele-s trase pina luna viitoare ca suntem scumpe la vedereVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

Mergi la inceput