Atentie la sucul de grapefruit

Atentie la sucul de grapefruit | Autor: Sandi

Link direct la acest mesaj

O buna prietena a mea mi-a trimis astazi un articol gasit de ea pe internet. Este vorba despre interactiunea sucului de grapefruit cu unele medicamente. Eu am ramas uimita pentru ca n-am stiut ca sucul de grapefruit poate anula efectul anticonceptionalelor (desi iau anticonceptionale de patru ani). Pe nici un prospect nu este mentionat consumul de suc de grapefruit ca fiind daunator....Voi stiati?

Vrei un grapefruit ?

Interactiunea sucului de grapefruit cu anumite medicamente poate avea efecte negative, in special la nivelul rinichilor, sau poate fi chiar fatala. O femeie care ia anticonceptionale si, totodata, bea mult suc de grapefruit poate ramane insarcinata pentru ca acest suc anihileaza efectul pilulelor.
Nu este indicat sa combinati sucul de grapefruit nici cu antidepresivele, antibioticele si medicamentele pentru boli cardio-vasculare. Daca vreti sa stii ce se intampla daca faceti acest lucru, cititi in continuare.
O persoana care ia antidepresive, daca mai adauga si grapefruit in cantitati mai mari poate sa simta ca are prea putina sau prea multa energie, in functie de medicamentele luate. Combinandu-l cu antibiotice te poti trezi cu diaree sau poti lungi boala pentru ca antibioticele isi vor diminua efectul.
Medicamentele pentru inima nu-si mai fac efectul, tensiunea ramane tot ridicata si ritmul batailor inimii neregulat.
Pentru cei care adora sucul de grapefruit, care este mai concentrat in substante decat este fructul in sine, este recomandat sa se abtina pe parcursul tratamentului.
Mai grav este cazul unui barbat din Florida care lua medicamente pentru scaderea nivelului colesterolului si bea 2-3 pahare de suc de grapefruit pe zi. Dupa doua luni a decedat. Asa ca, in anumite conditii, sucul de grapefruit poate fi o arma mortala.
Medicii incearca sa atraga atentia asupra evitarii combinarii grapefruitului cu medicamente, mai ales ca in multe diete de slabire grapefruitul este indicat in cantitati mari.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bella spune:

Pe cutia cu medicamente a sotului meu(pt. colesterol) scrie ca nu se iau cu suc de grapefruit si eu am avertizat-o si pe mama care ia pastile tot pt. asa ceva si pe a carei cutie de pastile(alt producator) nu este nimic specificat. E bine de stiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Subjectul aista a fost dezbatut pe larg cu ceva timp in urma si se dadeau si ceva linkuri simpatice.....
Cum cautarea este dezactivata (speram noi ca doar temporar ), poate un moderator se va indura sa puna aici si linkul catre subiectul cu pricina.
Pana atunci, am sabeau un pahar maaaaaare cu suc... de grep, evident !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/


“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

bine ca nu-mi place fructul/sucul grepefruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Nu-mi vine sa cred! E sucul meu preferat , e fructul meu preferat! Ce tristete!!
Va trebui sa fiu mai atenta de acum inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:



Si fructul meu preferat,,alaturi de mar.Momentan nu i-au nici un tratament,deci pot manca un fruct pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu nu beau suc de grapefruit, dar mananc fructul intreg. Am observat ca slabesc de la ele. Nu mananc decat una pe zi si slabesc mancand normal in rest. Mi-e greu sa cred ca poate face rau dar daca sunt articole in sensul asta nu exclud posibilitatea. Cred totusi ca e vorba de cantitati industriale, nu un fruct sau un pahar de suc.

www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta" target="_blank">poze cu Ilinca
Craciun 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Fetelor, nu mai credeti tot ce cititi pe Internet. Oricine rau intentionat poate pune un articol ca asta pe un server, sau il poate raspandi prin mail. Suntem satui de hoax-uri. Eu personal cred ca cele scrise mai sus sunt exagerate, daca nu complet false.
Consumati grapefruit, este foarte sanatos!

Si soacra mea ia medicamente pentru colesterol si in prospect SCRIE ca nu se ia medicamentul concomitent cu consumul de grapefruit. Dar nu ca nu se poate consuma grapefruit in orice alt moment al zilei. Soacra mea a luat medicamentul si mananca si grapefruit la greu, pentru ca trebuie sa slabeasca 10-20 kg. Si i-a scazut colesterolul de la 350 la 166.

Si asta:

quote:
Initial postat de Sandi
Mai grav este cazul unui barbat din Florida care lua medicamente pentru scaderea nivelului colesterolului si bea 2-3 pahare de suc de grapefruit pe zi. Dupa doua luni a decedat.

Nu vi se pare cam trasa de par? Doar nu scrie cauza decesului. Scrie doar ca dupa doua luni a murit, nu ca a murit de la sucul de grapefruit. Poate a facut un accident vascular sau un infarct, fara nici o legatura cu subiectul de fata. Poate l-a lovit o masina, nu?

Sincer, articolul de mai sus nu mi se pare deloc documentat. Un fel de bau-bau de speriat copiii. Cred ca ar trebui sa cautam informatii pe site-urile medicale, care prezinta informatii credibile. Cred ca nu ar trebui sa postam aici informatii neverificate, care pot induce in eroare si fac mai mult rau decat bine.

Mergi la inceput