sindrom aderential pelvin

sindrom aderential pelvin | Autor: dariana

Link direct la acest mesaj

Ce stiti despre asa ceva? Mie mi s-a descoperit si indepartat in acelasi timp la laparoscopie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Eu cand aud de asa ceva ! Este cosmarul vietii mele. Din cauza lor (aderentelor) am facut laparo de 2 ori. Nu-ti mai bat capul cu povestea mea, ca oricum m-am plans pe aici.
La a 2a laparo, de fapt dupa, am incercat si eu sa caut cauze, motive si am gasit cate ceva.
Am mai scris si cred ca mai gasesti pe la "scurtaturi subiecte fierbinti laparoscopie". Am scos de acolo un paragraf:

"Aderentele sunt de multe ori intalnite la nivelul diferitelor leziuni reprezentand fie o reactie de aparare pentru a limita extensia procesului, fie o leziune autentic endometrozica. Acestea din urma sunt usor indentificabile deoarece sunt deseori hemoragice si contin in interior leziuni focalizate tipice."

In cazul meu se presupune ca s-au format si in urma operatiei de apendicita (s-a spart apendicul chiar cand m-am urcat pe masa de operatie si a trebuit sa-mi faca taietura mai mare si sa curete mai bine locul) si in urma unui proces inflamator datorat unei anexite vechi, netratate, de care eu habar n-am avut. Bine, astea au fost explicatiile din 2001. In 11.2004 explicatia a fost ca: s-au reformat. Cand, cum si de ce...Se pare ca totusi, la 6 luni, reapar, ca urmare a reactiei organismului la operatia in sine, dar in acelasi timp trebuie sa te feresti de orice raceala, respectiv anexita. Ce este drept in 2004 (primavara - mai) am racit, dar am facut tratamentul corespunzator 3 luni la rand, deci probabil, la mine, aderentele se reformasera pana atunci, cu toate ca si anexita din primavara a contribuit cat de cat.
Dar asta a fost in cazul meu (nu am avut nici o problema legata de endometroza, de exemplu).
Daca as fi stiut toate astea in 2001, poate ca altfel m-as fi comportat in acesti 3 ani.
Tie ce explicatii ti s-au dat?
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

si eu am avut aderente, si tot de la o anexita veche.
am facut laparo in ianuarie, si sper din tot sufletul sa nu se formeze la loc, sau macar sa apuc sa torn un bb, 2 - si dupa aceea mai vedem....

In ce priveste anexita...la ce-i afara, cum Dzeului sa ma feresc?!
Nu pot sa-mi parchez masina in casa, si sint suficiente citeva secunde de ger sa ma pocneasca toate durerile de toate cele, de merg incovrigata toata ziua...
Sa renunt la job si sa stau toata ziua la caldurica nu pot, deocamdata.


O alta laparo nu mai am de gind sa fac, oricum. A fost suficienta asta, thanks.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Eu le-am distrat pe fete cand le-am scris ca nu pot spune ca sunt imbracata, ci ca sunt blindata!
Dar frigul tot l-am simtit si sar din bloc la serviciu, iar pentru distante, zici ca m-a facut mama in masina.
Trebuie sa ne ferim cat putem, iar eu simt frigul, cat de mic, numai la picioare.
Asta este!
Sanatate multa.
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Bety,

Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca am dureri dupa laparo - nu stiu exact ce ma doare, probabil ovarul, dar imi e teama ca ma doare pt. ca e inflamat si pt. ca se refac aderentele astea nenorocite si am ajuns psihotica cu raceala asta.

Si nici nu inteleg de ce ma doare doar 1 cind eu am fost op. la ambele.

Crezi ca asta e un simptom de refacere a aderentelor?
Tu ai avut dureri dupa laparo?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

In 2001 nu am avut nimic-nimicuta dupa operatie. La 5 zile eram la volan, nu am avut dureri nici un pic.
Acum, probabil ca m-am bosorogit, dar am cam tras dupa operatie. Si pot spune ca am avut si dureri, dar mai mult sub forma de intepaturi. Asta, mai ales dupa inseminari, cam la o saptamana. Si acum, in a 4a zi de cm, mai imi trage cate-un junghi, dar am inceput sa-mi pun supozitoare cu carpicon. Doctorita mi-a spus sa-mi pun carpicon sau diclofenac. Pe asta din urma nu-l mai suport.
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

multumesc

sper totusi sa nu se refaca porkariile astea pina in martie, cind o sa pot si eu sa prestez. Si sa vina bb.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

elise, dar de ce abia in martie?ebuie sa facem pauza 2 luni dupa laparo? eu am inteles ca poti sa-ti reiei viata sexuala imediat ce te simti in stare. Bine, am inteles si ca ciclul se poate deregla in prima luna, tie la cat timp ti-a venit? eu vreau sa ma apuc de bb cat mai repede cu toate ca luna asta cred ca e compromisa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dariana, mie inca nu mi-a venit :(
Prima luna oricum e compromisa.

Eu pot doar din martie pentru ca am mai avut si o rana pe col - bonus - pe care am cauterizat-o. Deci nu din cauza laparo tb. sa nu prestez.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

fetelor acum 3 luni am fost operata de chisturi iar acum am inceput sa am dureri exact pe taietura operatiei si dureri cand ma apas putin mai tare ,oare sa se fi format aceste aderente?ce semne iti dau sau cum se manifesta?

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Eu nu am avut nici un simptom. Singurele dureri ale mele erau cele de sindrom PM.
Din cate mi-am dat eu seama, sunt niste chestii parsive, care ataca "pe la spate". Nu fac decat sa stranguleze ovare, trompe, uterul devine rigid din cauza lor. Nu se descopera decat laparo.
Asta e concluzia mea!
Beatrice

Mergi la inceput