are criza de plans

are criza de plans | Autor: voinea

Link direct la acest mesaj

Copilasul meu in varsata de 1 an si 10 luni nu mai bea lapte deloc de o saptamana incheiata, dar e suplinit necesarul cu iaurt sau alte produse. Pana acum dormea cu regularitate la ora 13:00, cate o data isi lua singur biberonul si perna lui si ma tragea sa-l culc. Acum de cand s-a intarcat nu mai vrea sa doarma la pranz, dar nu asta e problema ci faptul ca e topit de somn si e foarte plangacios. Tot de la intarcare face niste crize de plans destul de severe in care nu stim ce sa-i mai facem, se tavaleste pe jos, plange pana la epuizare si nu reusim sa-i intram in voie cu nici un chip, practic nu vrea nimic. Suntem toti cu nervii pe moate pentru ca am incercat de toate, sa avem rabdare pana la limita, sa-l certam (dar e si mai rau). De felul lui e ceva mai rasfatat, zic eu ca nu sufera de lipsa de atentie, m-am gandit ca poate e un aspect pe care nu il sesizez si gresesc.

Si inca ceva, acum o saptamana am fost la munte (nu era prima data, dar a fost prima data iarna, nu stiu daca are importanta acest aspect) si el manca un biberon de lapte negresit inainte sa adoarma. La pranz a mancat biberonul si s-a culcat. La foarte putin timp dupa ce a adormit, a inceput sa vomite in jet tot ce a mancat, ma gandesc ca poate s-a speriat ca l-a schimbat pana la piele, l-am spalat la ghiuveta. Nu i-am mai dat importanta evenimentului dar din seara aceea nu a mai pus gura pe lapte. Dar prima criza de plans o facuse cu o seara inainte. De atunci o tinem tot asa cu cateva crize pe zi mai ales cand nu-l las sa faca ceva ce vrea el dar nu e bine.

Am nevoie aici de sfatul vostru, de experienta voastra de parinti, dar daca cineva dintre voi are o parere medicala ar fi si mai bine

Adina si dragalasii ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

si stefan are crize de plans...nu se opreste pana nu obtine ce vrea...se tranteste pe jos, se da cu capul de ce apuca...
am incercat mai multe metode, dar singura care a dat rezultate, dar nu in totalitate, este cea cu ignorarea...ma fac ca nu il observ cand il apuca crizele si plec din camera...uneori tine....
succes, rabdare....
pupici

cgaby
http://community.webshots.com/user/cgaby100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Capsunika face asa, numai ca io sunt aia care vrea sa-i scoata laptele... Ea bea dimineatza la 7 un bibe de 300 si mai era unu la 10 tot de 300. Vroiam sa-l scot pe ala de 300 si sa-i dau cereale de la Nestle cu fructe, sau ovaz sau orez cu laptic. Ti-ai gasit. Plange si o ora numai sa-i il dau pe bibe. Am incercat cu schimbat tetita pus de silicon si ea nu le sufera pe astea, bea cu latex laptele pt hrana groasa de la Nuk.. adeca curge siroaie. Si atunci plange.

Ca sa revin la problema ta, cred ca lui ii este dor de laptele lui din bibe, poate ii iei un bibe colorat, o tetina noua... poate le alegeti impreuna si ii pui in laptic putina vailie s-au cateva picaturi de lamaie... Nu stiu, zic si eu poate o sa reusiti sa-i dai de cap.

Cat despre nervi... nici io nu gasesc o solutie mai buna decat sa ma apuc sa beau cesti de ceai in sperantza ca ma calmez

succes,

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

stef nu vroia sa mai bea lapte si eu i-am facut milk shake fiindca ii place mult banana...si ......surpriza!!!!l-a baut pe tot...250ml
asa ca... asa ii dau eu laptele....
succes
pupici

cgaby
http://community.webshots.com/user/cgaby100

Mergi la inceput