M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Wow, Oana, ce veste minunata!! Sa dea Dumnezeu sa nu dureze mult si sa fie toate formalitatile terminate, sa fiti impliniti cu desavarsire! Nici nu-mi inchipui cum va fi si la noi...

Te rog, tine-ne la curent! Noi "implinim" 3 luni de incredintare pe 24 februarie, avem emotii...



Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Draga Rozi ce ai de gand cu pozele alea??????
Vreau sa il vad pe bebe schtroumph!!!!!! Presupun ca toate vrem sa il vedem. Hai, te rog, mai pune cateva poze mai recente!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by ardit

rozi nu-mi vine sa cred ca au trecut 6 luni de cand ne-am vazut si erai.. aspiranta! pup dulce fata si baietul





Draga mea, mie nici atat nu-mi vine sa cred! Chiar vorbeam cu Shobo, parca ieri eram impreuna la pizza (hehe, voi aspirantele mai faceti intalniri?) si ea pe 18 febr are DPN!!!!!

Uite, poti transmite un mesaj aspirantelor: daca nu mai aveti rabdare, keep in mind (ca mi-e greu sa traduc ) ca poti fi mamica si mai repede de 9 luni!

si noi fata si asteptam vesti bune, oricare ar fi ele!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by oana_mm

Draga Rozi ce ai de gand cu pozele alea??????
Vreau sa il vad pe bebe schtroumph!!!!!! Presupun ca toate vrem sa il vedem. Hai, te rog, mai pune cateva poze mai recente!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm


Oooo!, draga mea, dar nu stii tu cat de mult as vrea EU sa pun poze noi!! Am facut cateva, care mie imi plac foarte foarte mult, asa m-as lauda cu ele, pentru ca cele care sunt acolo sunt dinainte de a-l lua pe baiat acasa si as vrea sa-mi spuneti daca vedeti vreo diferenta Din pacate insa nu am reusit sa le scanez, tocmai am aflat ca in albumul yahoo nu poti pune decat jpeg-uri si nu stiu daca din scanare ies asa, trebuie sa intreb, trebuie sa gasesc scanner, trebuie sa ma fac bine... (azi mi-a dat dr tratam cu antibiotice puternice, mi-a ajuns raceala la plamani, deci inca mai am de tras). Uff! Da' las' ca ma fac io bine!

Asa si Aissa (Cristina s-a oferit sa ne intalnim in parc si sa fac cate poze vreau cu aparatul ei , dar pana sa ma invrednicesc eu a venit iarna!! Ru-shi-ni-ca!

Thanks for asking!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, am 2 intrebari:

1. aici a ramas doar pt aspecte tehnice ale procesului de adoptie, sau pot sa ma laud si eu cu ce minuni mai face Printul Marait? Daca nu merge aici, fac un site pe net si va dau linkul

2. zilele astea, deoarece am fost rasfatata de sot si bunici, fiind lasata sa zac cuminte la patut fara sa fac treaba, primind chiar mancare si ceai si pilule in schimb ) am avut timp sa meditez. Credeti ca intereseaza pe cineva sa scriu aici despre dileme existentiale de tipul "cum o sa fiu eu mamica buna, cand uite .... ce nemaipomenita e? Eu n-o sa fiu niciodata asa... " Da' sa nu sariti pe mine, da? ca e cu happy end

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, daca ai scris inseamna ca ti-e mai bine. Asa si sper.
Poze cand vrei striga-ma si fac cumva si vin si la domiciliu, sau, daca vrei, poti veni tu la mine. Oricum am si reteta pentru februarie si pe saptamana viitoare il trimit pe Tony sa ia lapticul. Asta pana da coltul ierbii si ne vedem in parc.
De laudat cu bebitul cred ca avem voie (sa o intrebam pe Liliana) si daca nu e ok, atunci facem un subiect separat, tot aici la adoptii, ceva gen "lauda-ma gura".
Iar meditatii ai voie sa faci, daca-ti iese ceva frumos chiar am vazut un anunt dat de Admin (dar nu ma intreba unde, cred ca la Anunturi tehnice) ca daca e in stare cineva sa scrie un articol frumos sa-l trimita si poate aparea pe prima pagina. Asa ca pune condeiul si da-i la scris.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina70 spune:

Pentru ca am inteles ca aici trebuie puse intrebarile legate de proceduri etc. si pentru ca nu am reusit sa gasesc in lista de masaje un raspuns (recunosc ca este lunga si poate mi-a scapat), am vrea sa stim cum facem sa gasim un bebe - voi cum ati facut ?
Si inca ceva - a lucrat cineva cu cei de la Sectorul 1 ? Ne puteti recomada un/o asistent(a) de acolo cu care v-ati inteles bine ? Ma preocupa acum mai mult etapa de dupa obtinerea atestatului - cea de gasire a copilului. De asta se ocupa acelasi asistent ?
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Karina, din cate am inteles eu, asistenta care se ocupa de voi acum "atesteaza familia" (asa ne-a spus a noastra). Copii sunt in grija altora si abia dupa ce vine in familia respectiva se ocupa de el/ea asistenta ta. Poate n-am inteles eu bine, dar asa cred ca este. Pentru ca tu poti lua copil de oriunde. Teoretic poti gasi si in sectorul unde locuiesti, dar nu stiu de aici cate au gasit asa.
De sectorul 1 nu pot spune nimic, nu am intrat in contact cu ei. Ce am auzit e ca acolo nu sunt copii adoptabili. Centrele din sect.1 am inteles ca sunt pline cu copii care au parinti dar sunt plecati la "capsunat" sau prin alte parti. Asta iar, e un zvon, deci poti incerca. Eu am vrut sa incep cautarile la centru de la Casin ca lucrez in zona si de cate ori treceam pe acolo ma uitam la copiii aia de stau suiti pe gard. Dar mi s-a spus din mai multe surse ca nu sunt adoptabili.
Cum sa incepi cautarile? Arunca-ti antene, spune cat mai multora dintre cunoscutii tai ce ai de gand ca nu stii de unde sare iepurele. Asa a fost la mine, am gasit o persoana la care nici nu ma gandeam care m-a prezentat unei directoare de la DPC Ilfov.
Totul e sa intri cu cineva pe fir si sa ti se prezinte copii mai multi. Mergi la DPC-uri, vorbeste cu lumea...
Apropo de cautari, mi-am amintit (iar) de Claudia, care si-a gasit "nasturica" tot asa, prin cineva care stia de altcineva ca e maternala si are o fetita in ingrijire. Claudia, ce mai faci, nu ne mai spui nimic.....?



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bey, da' ce sunt eu, Baba Cloanta forumului?
Povestiti, nu fiti lenese, eu una de-abia astept sa mai aud ce fac Fetii Frumosi si Ilenele Cosanzene.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu, Liliana, eu am zis sa te intrebam, pe de o parte ca esti de-a noastra, si pe de alta in calitate de moderator. Ca banuiesc ca si Rozi s-a referit la asta, adica sa nu denaturam subiectul cu laudele noastre. Desi asta poate fi o incurajare a celor care au inca emotii si temeri.
Sunt sigura ca ai intles ce vroiam sa spun si doar ne tachinezi.
Din pacate eu ma laud cu un nas infundat rau la gagalice. De fapt, nas nu prea are, dar alea doua gaurici pe care ii intra aerul sunt mucioase rau. Si se chinuie, saracuta, de-mi vine sa mor langa ea. Interesant e totusi ca rade, eu ma dau de ceasul mortii ca ce sa-i mai bag pe nas si ea ranjeste gingiile la mine.
In rest, vorbim mai nou. Dupa ce papam, nu azi ca nu mai are loc de nas, imi zice un "a-cu" sau ceva de genul asta. Si eu o imit si ea repeta si rade in hohote. Fata mare, ce mai incolo si-ncoace. Vorba lu' taicasu' - stie si tabla inmultirii! Am inceput sa ii dau si cereale, ba chiar m-am ambitionat sa-i dau cu lingurita. Rezultatul? Niste poze cu un copil chinuit (albumul 4-5 luni) si renuntarea din partea mea, ca tot biberonul e de baza deocamdata.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput