A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Irina 107mp locuibil sau construiti?35 000 euro finisata la cheie cu gresie,faianta,vana,etc??

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Magda107 mp construiti(living,bucatarie,4 dormitoare si dua bai,una de serviciu si una cu cada).Da,35000 cu finisaje,centrala si instalatia electricaAsta fiindca imi doresc eu o casa mititica,ca la suprafata mai mare ar ajunge mai mult.Dar eu vreau ca fiecare camera sa aiba cu maxim 0,5-1 m mai mult ca la bloc.Nu imi plac spatiile prea largi,parca dispare intimitatea.Plus ca sunt greu de incalzit.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Irina destul de scumputza casutza, dar asta e.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Salutare, fetelor, nu am mai "trecut" pe-aici cam de multisor...
In primul rand ma bucur sa vad lume noua, care face sau si-ar dori sa faca casa, multa bafta tuturor.

Terry ,si eu vroiam sa fac gardul, nu am nici eu preturi, dar uite doua site-uri informative (pe mine nu m-au incantat, dar eventual iti faci o idee): www.ecosysteme.ro si www.midico.ro . Tot la beton cu lemn ma gandisem si eu.
Eu nu stiu ce se va intampla cu casa pe care vroiam sa o fac, mi s-au intamplat lucruri rele si este cel mai probabil sa nu ma mai apuc niciodata de ea, desi am visat atata la cum o sa fie cand am facut proiectul. Totusi, sunt hotarata, un gard tot o sa fac acolo, chiar daca ar fi sa vand terenul pana la urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Irina, 35000 euro este foarte mult pentru o suprafata asa de mica!
Noi ne construim acum casa (in regie proprie) si pana la final credem ca ne va costa aprox. 40000 euro, pt. 400mp construiti (270mp locuibili + pivnita, garaj, mansarda). Dar, la acest ptet se adaoga foarte multa munca, alergatura, stres... In schimb, noi suntem absolut siguri de respectarea proiectului si de calitatea materialelor.
Cu firma se incarca devizul, se fura din materiale, nu se respecta termenele si multe alte probleme...la un pret exagerat de mare.

Daca aveti disponibilitate pentru munca si nervii tari, va recomand metoda mea. Veti fi uimiti cat de "ieftina" iese o vila.

Simona & Bogdan & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Simona,noi vrem o casa de lemn "la cheie" ,din panouri de lemn prefabricate.Casa se face in sectia firmei si se asambleaza pe fundatie intr-o luna.Eu cred ca sunt mai bune casele de lemn,plus ca nu se poate fura la materiale,casa fiind prefabricata.Poate ca o sa iesim un pic mai scump,dar la noi in familie nu are cine sa se ocupe de un santier.Ne-am gandit si la regie proprie,dar ar trebui sa aducem lemn,mesteri,etc si pana la urma tot acolo iesim,dar cu nervi ,stres si o durata mai lunga de timp.S-ar putea sa iesim mai ieftin,casa in sine costa 15 000 fara finisaje si instalatii,iar pentru rest eu am socotit la maxim si am mai pus aproape inca odata pe deasupra,fiindca niciodata socoteala de acasa nu se potrivesrte cu cea din targ.Oricum va dura ceva pana vom dispune de acesti bani,deci mai avem timp sa studiem diverse variante.Eu admir pe cei care au curaj sa se apuce de o casa in regie proprie,imi dau seama ca este extrem de greu si trebuie sa ai nervii tari.Doamne ajuta in continuare!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cum te pot fura mesterii daca ai semnat un contract pe o suma si ei iti dau casa la cheie sau in rosu? Eu cred ca cei cu care lucrezi in regie proprie-asta daca nu stai toata ziua pe capul lor- pot mult mai usor sa te fure. E adevarat ca iese mai scumpa o casa cu o firma, dar ce sa faci cand nu ai timp sa stai pe santier toata ziua...ma tem ca asta ne asteapta si pe noi...sa nu ma intelegeti gresit, e foarte bine pentru cei care au timp si nervi sa stea pe santier, toata stima pentru ei!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

"Pe cerul de purpura inlantuit de gandurile omenirii, un cocor facea autostopul..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Mihaela,cred ca iti fac casa cu mai putine materiale sau te incartca la deviz...nu stiu,presupun,probabil fetele cu experienta stiu mai bine ca noi.Parca am citit pe aici ceva cazuri.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Simona 40 000 in rosu 400mp?OPuneti si voi umarul?Oricum cand o termini in rosu sa ne spui si noua de fapt cat a fost.Spor la lucru!
Crixia pe unde umbli???

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Andreea (argo), am vazut site-urile. ecosystem este din timisoara. am sunat la ei si tre' sa ajungi pana acolo sa iei materialul. eu auzisem de la cineva care si-a construit gard (cam cum vrem noi) ca l-ar fi costat 5.000 euro. irina, ai gasit vreo firma care sa-ti faca asa cum vrei tu casuta?
eu de cand am tot citit ca la noi in tara nu exista aparatura si conditii sa usuce f.bine lemnul, parca mi s-a facut un pic teama.simona, mi se pare scazut pretul pt. casuta ta de 400 mp. poate ar trebui sa ne spui daca sunt preturile din Craiova. eu cred ca difera f.mult cu ce este in Bucuresti. ai putea detalia un pic metoda ta?

Mergi la inceput