Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Lorym: daca vrei poti duce o cantitate de bautura la restaurant(cat consideri tu ca e necesar) iar restul pastrezi in portbagajul unei masini(iti incape in f-tie de spatiul portbagajului) ca sa ai rezerva pentru orice eventualitate.

http://photos.yahoo.com/codrii_de_arama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Dragele mele,
Am fost tare necajita. Dupa ce am vazut ca aproape toate fetele si-au cumparat bautura din duty free am incercat si eu. Asa ca am fost vineri. Dupa ce am ajuns intr-un final( ca nu stiam pe unde e) o "doamna vanzatoare foarte amabila" ne spune ca nu putem cumpara pentru ca ne trebuie o "recomandare" din partea cuiva. Ca trebuie sa fim membri ai unei ambasade! Ca acolo nu e Mega Image sa cumpere toata lumea, asta dupa ce am reusit sa o si enervam pe acea "doamna".
Nu stiu daca s-a mai intamplat cuiva, si nu stiu de ce trebuia sa ni se intample tocmai noua. Poate pentru ca aratam ca niste copii! Oricum asta e, am reusit sa fac rost din alta parte, cu acelasi pret.
Daca va mai duceti sa va "inarmati" cu un nume de persoana importanta

Pupici si aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

La care duty free ai fost?Eu stiu ca la cel de la Clubul Diplomatic ai nevoie de "recomandrea" cuiva sau ca trebuie sa vii de la o ambasada.Stiu ca la cel din cartierul francez au preturi aproape duble decat la cel de la Clubul Diplomatic.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Am vazut ca aici s-a discutat in mai multe randuri despre a fi sau a nu fi bere la nunta... Pot sa va zic ca eu personal am fost la o nunta (la sfarsit de august!) unde s-a baut bere la greu, pe cand vin mai putin, ramanand f mult, desi era f bun...
Si am mai auzit pe multi altii spunand ca au fost la nunti unde s-a baut bere pe rupte...

E si maine o zi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Am fost la duty free-ul din cartierul francez. De preturi nu stiu ce sa spun pentru ca nu am apucat sa vad. Oricum ma bucur ca ma rezolvat pana la urma.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Dragi miresici,

Parerile legate de consumul de bere la nunta, sunt impartite si le respect.
Vreau doar sa intaresc un pic randurile celor care considera ca la o nunta este nevoie si de o berica.
La nunta sorei mele, anul trecut, in ianuarie, mama a vrut sa bea o bere, desi erau diverse tipuri de bautura. In cateva minute, foarte multi invitati au… poftit la cate o sticla. Si repet, era iarna in toata regula ! Oare cum s-ar fi simtit sora mea si invitatii, daca nu ar fi avut si cateva sticle de bere ?
Va imaginati vara, cand este foarte cald ? Sunt destui barbati care prefera o bere rece-rece, in locul unui pahar cu vin, fie el din soiul cel mai de soi. Ca vor vrea sa se racoreasca, nu sa li se faca rau. Este binecunoscut faptul ca atunci cand este cald nu prea iti arde de mancare, iar alcoolul pe stomacul gol face ravagii. Si intrebati voi barbatii ce prefera, atunci cand vor sa se racoreasca :
- un pahar cu vin
- un suc, dulce, care provoaca si mai mult setea si glumele celorlalti, ca doar sunt rari barbatii care nu beau nici picatura de alcool
- apa chioara
- sau… bere ?

Personal, voi avea grija sa am si bere la nunta mea, mai ales ca va avea loc in luna iunie.



Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

si eu o sa am bere si asta pentru ca stiu sigur ca am cativa invitati care beau doar bere si am nunta in septembrie si e destul de cald si atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Fratilor, ia sa scriu si io...ce!!!
Bere la nunta?...hmmmmm..........normal!!! (nu sa inlocuiasca vinul, dar, sa potoleasca poftele mesenilor )
Si nu pentru ca nu tin la eticheta sau n-am "manere", sau mai stiu eu ce .
Nicidecum, pur si simplu din aceleasi motive spuse de Raza (sa traiesti, soro!) Apaui, cnd s-or incinge barbatii la un densing, n-or sa vrea ei vin, in ruptu' capului...da o berica rece...heheeee
Ah, si sa mai zic o chestie, apropos de vinul al mai de soi, Raza, si de parerile impartite intre vin la sticla si vin la carafa:
Cel mai bun vin de nunta este cel varsat! Nu credeti?
1 la mana - pe langa faptul ca esate mai ieftin, este un vin usor baubil, cu procentaj de alcool scazut, la care poti "atarna" toata seara, care se poate bea si simplu, nu numai sprit
2 la mana - vinul de calitate este scump si chiar nu merita facut sprit, i se duce toata eleganta cand toarna romanu' nostru apa in el . Baut separat este ok. Insa este si un vin destul de tare alcoolizat (11-12%), ori, dupa cateva pahare, te-ai facut muci si-ncepi sa te clatini si sa spui prostii.
Fireste, exista si varianta vinului varsat imbuteliat in sticle si cu eticheta persoanlizata, stim deja.....hm, ce-o mai face olgutza??? Trebuie sa fie taaaare

Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

Oi fi fraier...n-oi fi fraier...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by krelia
Ah, si sa mai zic o chestie, apropos de vinul al mai de soi, Raza, si de parerile impartite intre vin la sticla si vin la carafa:
Cel mai bun vin de nunta este cel varsat! Nu credeti?
1 la mana - pe langa faptul ca esate mai ieftin, este un vin usor baubil, cu procentaj de alcool scazut, la care poti "atarna" toata seara, care se poate bea si simplu, nu numai sprit
2 la mana - vinul de calitate este scump si chiar nu merita facut sprit, i se duce toata eleganta cand toarna romanu' nostru apa in el . Baut separat este ok. Insa este si un vin destul de tare alcoolizat (11-12%), ori, dupa cateva pahare, te-ai facut muci si-ncepi sa te clatini si sa spui prostii.
Fireste, exista si varianta vinului varsat imbuteliat in sticle si cu eticheta persoanlizata, stim deja.....hm, ce-o mai face olgutza??? Trebuie sa fie taaaare [/purple][/font=Comic Sans MS]




Fata mea, ai sa-ti spui io ce patzii cu vinu varsat, de podgorie (Dealu Mare, Urlati), platit d-acu 4 luni si tinut la mama lui care l-a facut, in damigene, pana cu 5 zile inaintea nuntii, cand l-am adus in bucuresti si l-am tinut la beci. Ei bine, vineri seara, la petrecerea burlacilor, ne-am facut de toata jena, caci vinu nostru se facuse poshirca! 145 de kile duse pe apa sambetei...Sticle oricum nu gasisem, ma resemnasem deja c-o sa-l dau in carafe...Da ce sa mai dai, nene, pishoarca aia?!?! Asa ca sambata dimineata, rupti de oboseala si mahmuri, plecaram in metro sa cumparam vin...imbuteliat! Dublu aproape ca pret (ala varsat 35/l, ala in sticle 61/trei sferturi). Si iac-asa mi-am vazut visu cu ochii si mi-am lipit si etichetele mele pe sticle! Puteti vedea in pozele de la nunta!
Pupici!

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrislove spune:


quote:
Originally posted by bibyrox

Buna miresicile mele! Sa ma bag si eu putin in discutie.
Giova dupa cum au zis si fetele... berea nu e prea eleganta pentru nunta dar daca tu consideri ca merge cu meniul pe care il vei avea, atunci totul e ok. Stii bine ca berea nu prea se pupa cu fripturica sau cu sarmalele.. la astea merge un vin alb...hmm...deja mi-e pofta si eu sunt la curaaaaaa!
Noi ne-am gandit asa: la 80 de persoane (pe lista avem 120 dar...e mai bine sa fim precauti) luam:
100 litri vin alb (vin rosu nu luam);
9-10 sticle de whisky (una pt.cand ma fura pe mine );
16 sticle de sampanie;
5 sticle Campari sau Angeli Cherry;
4 sticle Gin + 6 Kinley;
100 litri apa minerala;
5 baxuri de Coca-Cola;
4 baxuri de Fanta.
Si cam atat! Cam asta e lista finala... acum incep cumparaturile...


Pupici la miresici


Orice este posibil daca nu stii despre ce vorbesti...
Roxxy

Poze Revelion 2005
Creatiile mele




Te rog muuuuuuult de tot, Bibyrox, ajuta-ma si pe mine si spune-mi cati invitati ati avut pana la urma, cate bautura ati luat si cata v-a ramas. E f. important, pt. ca nu ma inteleg cu nimeni pe aici. Nu ma crede nimeni ca au luat prea putina bautura. Merci mult

Mergi la inceput