La France (29)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Blue,sa-ti traiasca dreptul de munca si la mai mare! Tre'sa te duci la ASSEDIC intii, ca sa-ti examineze situatia si sa constate ca n-ai dreptul la somaj, apoi cu numarul de assedic te duci sa te inscrii la ANPE ca demandeur d'emploi (revin ca tocmai imi instalez placa video)
www.afpa.fr" target="_blank">AFPA de exemplu te plateste cit timp faci cursul, dar trebuie sa fii demandeur d'emploi, cu drept de munca etc, ca sa poti intra la ei.
"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Buna seara, tuturor!

Raspund si eu cam tarziu! Merci, Oana, pt intrebare. Noi suntem bine deocamdata, usoare greturi, oboseala si somn. In plus munca in casa si programul de la scoala care ma ocupa la maxim, plus ca mai am si cursurile de franceza la afpa, unde am ramas serios in urma! Seb e un scump, sa-ti traiasca si sa stii ca seamana cu amandoi!

Draga Miha! M-a intristat mesajul tau, mai ales ca te stiu o tipa optimista! Nu o sa uit nicioadata ce ai facut pt mine si toate incurajarile tale care au contat enorm la un moment dat! E normal sa fii trista, poate si obosita psihic, insa o sa intre in normal cand o sa te muti si o sa incepi sa muncesti! Eu iti doresc din suflet sa treci peste aceasta perioada! Si multa, multa bafta la examen!

Ma opresc deocamdata ca sotul meu are o gastro urata si nu se simte deloc bine!

Va pup si tuturor numai bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Rebonsoir!
Ma intorc sa-i raspund si eu lui blue77!
Sigur ca exista formations gratuite pentru noi cei cu drept de munca dar care nu au inca nationalitatea franceza ;
in general aceste "formations" se fac la AFPA ,GRETA,si alte astfel de centre de formations ,din nefericire insa chiar daca au aproape 500 de meserii in care sa te califici ele sint in general in industrie ,comert si inca o ramura -doua ;
exista insa o multime de alte meserii care la noi in ro nici nu le putem imagina ,pentru care am fi apte ,ne-ar place sa le exersam ,dar nu stim ca exista pentru ca nu fac parte din cursurile de calificare de la AFPA,ci sint doar in scoli cu plata ,(este cazul celei de tehnician social pe care am reusit eu sa o obtin,si daca nu ma insel si a celei de infirmiera pe care o face Samsara)
Lista cea mai completa cu toate calificarile posibile pentru adulti exista in fiecare ANPE,acolo zic eu ca ar trebui sa le studiem bine (ar trebui vreo doua zile bune ,dar merita)inainte sa optam pentru o meserie s-au alta .
Acolo am vazut eu pentru prima data calificarea pentru "animateur"pe care doream sa o fac si la care agenta ANPE mi-a retezat-o foarte scurt ca dureaza doi ani si este cu plata !!!
asa am renuntat deci ,nu fara regrete insa!!
La mine la scoala exista o clasa de "CAP petite enfance"de exemplu care dureaza un an ,costa 1500 euros (dar majoritatea fetelor sint finantate de stat) ca conditie de admitere este sa ai nivelul colege deci 10 clase de la noi corespund ,iar aceasta diploma i-ti da posibilitatea sa postulezi pentru aproape 4-5 meserii intr-o cresa,gradinita ,halte garderie ,foyer des enfants etc!
in afara de agentii teritoriali care reprezinta tot personalul d ela bucatarie s-au de la curatenie ,pentru orce alt post intr-o cresa ai nevoie de aceasta diploma !!!
Merg in pauza la "fetele" din clasa asta (intre ghilimele pentru ca au unele chiar si 50 de ani)si vorbesc cu ele despre cursurile lor ,e netment plus facile decit ceia ce fac eu si mult mai interesant daca -ti place sa lucrezi cu copii!
Iata deci un exemplu ,de formation pe care nu ai sa o gasesti la AFPA oricit ai vrea ,eu am impresia ca la AFPA sint mai mult meserii din domenii in care unde exista lipsa mare de mina de lucru pe piata muncii!!!
O perioada am studiat si eu oferta lor de formation si vroiam s afac ceva la ei ,mai ales ca ma plateau ei pe mine pe durata cursurilor ,insa intre timp mi-a venit cetatenia si am descoperit ca am si alte posibilitati avind cetatenia deci m-am reorientat!
Daca pe cineva intereseaza meseriile de la AFPA am un pliant pe care pot sa vi-l trimit prin posta ,desi se poate intra si pe site-ul lor si viziona fisele unor meserii ,daca nu toate ,i-mi aduc aminte ca intr-o vreme am listat pas mal de astfel de fise de meserii de pe site-ul lor!
Daca mai aveti ceva intrebarii ,va astept atit timp cit mai sint acasa ,caci de lunea pina vinerea nu prea pot sa "scot nasul afara"

Nadia nu mai stiu daca am apucat sa te felicit pentru sarcina ,am fost absenta in perioada marii vesti!
Ma bucur insa sa stii si astept si eu vesti de la tine ,ce scoala mai faci acum in afara de franceza la AFPA?
Cum decurge sarcina?


Aura&Luca,2 ani si 11 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Vad ca aici ne "batem", Aura, eu vorbesc despre AFPA in cunostinta de cauza, ca eu la ei "studiez". E drept insa ca am impresia ca au foarte putine cursuri in domeniul social, asa ca, blue, depinde ce vrei sa faci...

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

multumesc pentru raspunsuri
o sa mi le salvez
deci e clar ma inregistrez intai si apoi vad, eu as cauta ceva in import export ca asta am lucrat in Romania...sa vedem..., la Afpa nu au asa ceva :(.
o seara buna

noi si bebe Marc
(28.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Draga Aura, fac un modul de orientare profesionala, de fapt se numeste sensibilizare la viata profesionala.
Asociatia cu care am inceput aici franceza au propus acest modul, este in faza de experimentare si daca merge bine il vor mai face si la anul. Eu deja le-am spus profelor , ca sunt doua, (una dintre ele ar trebui sa se ocupe cu fraceza) , in gluma ca la bilantul final o sa spun numai de bine, asta ca sa fie aprobat si la anul pt ca si altii sa sufere cum am suferit noi.
Singurul lucru bun in trei luni cat dureaza acest modul este ca te trimite de doua ori in stagii, in functie de profesia pe care o alegi tu si astfel vezi daca iti place sa faci ceea ce ai ales. Ele se fac doar ca te orienteaza, in rest este o MARE pierdere de timp.
Toate informatiile ti le culegi singura, ca de, ele se fac ca muncesc. Nu mai spun ca ne mai si intreaba ce parere avem despre, la care eu sunt cat se poate de sincera. :)
Vorbeam si cu Sibylle, cat sunt de incompetenti in unele chestii. Au talent la bavardat de nu se poate, dar sa faca ceva concret, nici vorba!
Pe mine ANPE, cad le-am spus ca intru in acest modul mi-au zis ca e suficient, ca nu trebuie sa fac cu ei deocamdata nimic.
Am facut si vizia la Afpa, dar in afara de maçon si alte chestii de genul asta, nu ai ce sa alegi.

Pe de alta parte, in momentul in care iti stabilesti ce meserie vrei sa faci, trebuie sa cauti formation pt asa ceva si te lovesti tot timpul de crunta nerecunoastere a bacului. Si de fiecare data trebuie sa negociezi cu scoala respectiva sa te accepte. E logic ca ai nivelul dar nu ai hartiile la dosar care sa arate; sa nu-mi spuneti de adeverinta de la rectoratul cel mai apropiat, ca acea adeverinta nu mi-a servit la nimic, iar pe unde am fost toti au spus ca am cazut peste proasta de serviciu. Dar ea saraca nu are cum sa-mi dea o recunostere pt ca scrie clar peste tot ca nu exista recunoastere a diplomelor straine.

In fine, cu toate barierele astea, trebuie sa avansezi, sa te informezi,tot timpul singura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Elenasa-ti traiasca si tie placa video !
Asta era o gluma si ce vroiam sa spun este ca sincer n-am inteles unde sint parerile noastre diferite ;
ori eu sint obosita moarta la ora asta si oi fi zis vreo "gogoasa" e posibil .........revad eu mine cind oi fi mai lucida ce am scris...pina atunci te rog sa nu rizi de mine ,acum tu ma cunosti si stii c asint cam aiurita!pe mîine deci!

Aura&Luca,2 ani si 11 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Aileene, incep prin ati spune ca Seb nici nu poate dormi daca e liniste, cred ca ii este frica, dar zgomotele care le facea il speriau si tresarea si incepea sa planga. Ca in rest, merge si masina de spalat, si tv, si Oana tasteaza la calculator (ca acum de ex), se mai si vorbeste si el doarme. Iar cu dormitul in pat cu noi, asta se intampla foarte rar acum, nu il mai luam, il lasam in patutul lui si...ça va.:)

Auras, sosetutele le pun pt ca are mainile congelate.:((( Desi in casa sunt 19-21 grade.

Va multumesc pentru gandurile voastre pentru el, sunteti niste scumpe. Va pup pe toate!

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Neata Oana Mica ,vad ca azi esti prima pe baricade se vede ca Seb a venit pe lume!!!
Nadia sa stii ca modulul asta care zici tu l-am facut si eu aici la noi doar ca aici la noi in afara de cele doua profé "de baza"mai aveam inca unul de "Industrie"
Aici tot asa ,apelau modulul asta "de reorientare profesionala" dar ca materie de predare in domeniul profesional ei aveau doar....industrie ,normal ca acolo au ei mai mult nevoie !!!
In rest puteam dupa bilantul de competence pe care ni l-au facut sa ne alegem si noi doua meserii ce ne place si bineinteles apoi sa mergem sa ne cautam stage singuri !
Ei bine si eu am trecut ca si tine pe acolo ,am facut si 10 locuri de stage pe zi ,cadeam moarta ,pe mine m-au ajutat sa-mi gasesc un stage doar cind au vazut ca se apropie saptamina de stage si eu nu aveam inca unul ,nici mie nu mi-a ajutat la nimic aceste trei luni ,doar poate ca am luat ceva banuti si aia putini caci ti-am povestit eu ca nu le-a placut cum suna adeverinta mea de munca din rominia (temp complet 100%,in loc de "n" heures/an)chiar daca am avut niste "evaluation du stage"foarte bune !
Poate doar ca sa ma obisnuiesc cu cautatul de stage-uri!caci aici este la moda si la ordinea zilei ,orce curs de calificare ai face ,iaca acum sint experta in cautat stage !!!!
Elena am revazut ce am scris ieri seara si mentin! nu am scris gogosi!
Stiu ca tu faci acum cursuri la AFPA,nu schimba cu nimic situatia ,tot nu ai sa gasesti cursuri din domeniul social,petite enfance ,secretaire medicale si multe altele !
Pentru Nadia ,eu te-as sfatui dupa astea trei luni sa cauti un curs intr-o "Maison Familial Rurale" sint mult mai clementi si mai intelegatori in materie de diplome de intrare in curs ,acum nu stiu daca aceasta forma de invatamint exista la tine in regiune,pe la noi sint in numar destul de mare!
M-am gindit la tine care crei s alucrezi cu copii cind am vazut ca au si clasa de CAP,petite enfance,.............


Aura&Luca,2 ani si 11 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Fete dragi, salutari !

Un gind bun pentru Michaela ! Lasa ca o sa iasa soarele si pe strada ta.
Sa va povestesc ultima nostimada a Marghiolitzei : miercuri am facut clatite, le-am pus pe platou neumplute si la ora 4 i-am pus pe toti tre la masa cu o farfurie in fata. Don'shorei ii pun si ei o clatita, pun dulceata si dau sa o rulez, imi sare incap, plinge si imi arunca farfuria ! Pia la urma i-am pus alta farfurie, o clatita intinsa si dulceata. A mincat dulceata cu lingurita si apoi a molfait clatita cit era de mare. O adevarata scrofitza !

Mik.

Mergi la inceput