Andra-Ghiberdica...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

In acest we mohorat(ma refer la vreme) am stat in casa. Si ne-am gasit tot felul de activitati.

Duminica ne jucam si ii propun Andrei sa-i "fac mushchi" (acel proces de sapunire/masare se numeste asa la noi):
Mami:-Hai, Andra, stai sa-ti faca mami mushchi!
Se intinde don'shoara si-mi arunca o privire peste umar
Andra:- Faci mami tau masagi, nu muchi! (ah am avansat la statut de mami tau )
Mami:-Oki, iti face mami masaj...
Frec eu ce frec la spatele ei...si se termina sedinta...

Ma asez si eu frumooos si cersesc de la fii-mea un masaj. Ea relaxata, se uita galesh la mine si mi-o tranteshte:
Andra:- Sa tzi paca tati tau masagi!!! Anda nu bea! (sa-mi faca tati masaj ca Andra nu vrea)

Offf, mila de la copil sau de la barbat...




Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mami: -Andra, ma iubesti???
Andra: - Ubec pi mami taaau!
Mami: -Si cum ma iubesti tu??
De fiecare data ma ia cu manutzele ei mici de obraji, ma strange si isi freaca nasul de nasul meu.
Mami: - Du-te si la tati sa-l iubesti putin!
Andra: - Nu unec pi tati taaau!!
Mami (contrariata):- De ceeee????
Andra: - Tati da bataie!!!

Deci asta-i un criteriu de iubit/neiubit...Si pe cuvant ca EU o ating mai des. Tat-su doar este mai categoric atunci cand ii spune ca a gresit.


Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Aseara facem pregatirea psihologica a copilului:
Mami: - Andra, maine este ziua lui Stefu!!
Andra sare-n sus: - Megem a Tepu!! si se grabeste sa-si aduca pantofiorii
Mami: - Maine mergem, dar trebuie sa-i cumparam ceva. Ce sa-i cumparam, mami??
Andra: - BANI!!!

Stie ea ce trebuie...


Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

Fata desteapta area " mama tau".Am vrut sa me destind si eu putin si uite cat de bine am reusit !!!!
Pupam Ghibernica si mai asteptam sa savuram si noi !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Duminica dimineata, tati la servici, mami pregatea cateceva la bucatarie, Andra vine cu telecomanda ca vrea desene animate.
Las totul balta, sa caut desenele... Numai porcarii peste tot, asa ca iau hotararea sa-i caut muzica. Dau pe Atomic, aud din spatele meu: "Mai cautam!!!" Clar, nu-i place!! Incerc celelalte posturi, si o intreb la fiecare:
mami:-"Iti place"
Ghibi-" Nu-mi paci!!"
Ajung la Taraf, renumitul post de manele:
mami:-"Iti place??"
ghibi:-"Imi paci!!!"

Las acolo, chit ca-mi zgaria urechile, dar aveam de facut mancare...ca venea foamea de la servici
Din cand in cand se itea cate un capshor care ma intreba: Tzini canta??
Ma duceam, ma uitam , daca recunosteam ii spuneam, daca nu, ii explicam ca nu stiu.
La un moment dat canta Nicolae Gutza. I-am explicat copkilului cine canta (scria in bara de jos ).
Iar incepe corvoada cu intrebarea "Cine canta, eu iar ma duceam ma uitam,etc....La un moment dat ma uit,vad un mustacios, nu scria nik pe ecran, ii spun: "Nu stiu, mama, cine canta!!"
Ghibi contrariata:-"Mamiii, canta MAMALIGUTZA!!!!"

Avea copkilul dreptate


Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mergem la tzara, in vizita la scumpa noatra ghiberdica.
Ma ia frumushel de manutza, sa-mi arate "atelierul" ei de lucru. Bineinteles ca dulaul de curte incepe sa latre. Andra, urcand scarile, isi protejeaza mama:
Andra (usor aplecata in fatza, trantind o manutza pe genunchi): TACI, CA MA ENEBEZI, BOIS!!! ATA-I MAMILI MEU!!!
Draga de ea, cata grija...

Sta tati sa faca un jar, in apropierea sus-numitului Boris, care din exces de zel ii articuleaza un limbau pe spate.
Andra: TATI, DA-TE MAI DEPATI, CA TE MUSCA!!! NU-I VOIE ASA!! si apoi catre dulau TECI BOIS LA LOCUL TAU!!!




Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Revenim...dupa ce 2 luni a stat copilul nostru la tzara, iar discutiile le purtam doar prin telefon...

De cand s-a intors, fata mea nu vrea sa mai doarma decat cu mami!! Asa ca a inceput reeducarea:
mami:- Mai Andra, tu esti mica si trebuie sa dormi in patul mic! mami este mare si trebuie sa doarma in patul mare!!

Rasuflu usurata ca mi s-a parut ca ar fi priceput copila. Asa ca ma duc linistita ii duc bibe regulamentar si o las SINGURA sa savureze...Eu ma duc la "patul mare". Dupa ceva timp (suficient cat sa adoarma) ma amagesc: "taci, ca a adormit si in seara asta esti invingatoare!!!" Si chiar ma laud catre tati...
La 5 minute se aude din camera cu "patul mic":
Andra:- Maaaaamiiiiiiiii, Anda este maiiiiiii, a chescut petitza taaaaaa, mai maaaamiiiii!!!!
mami (disperata):- Eii, si acum ce vrei sa faci??
Andra:- Sa dom cu mamiiii in patu maiiiiii!!!
mami:- Si in patul mic cine doarme??
Andra- Maa (mara-papusa ei preferata) ca ea este mica si tebuie sa doama tzinguica!!

Asa ca, toate incercarile mele au fost zadarnice!!! Totul e sa nu disper...



Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Sa-ti traiasca minunea, e totala...

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Seara romantica in balcon...
Andra:- Mami, de ce s-au apintz beculile??
mami(atoatecunoscatoare)- Pentru ca este intuneric! (si plina de mandrie ca am avut o revelatie)
Andra (se gandeste putin):- mami, daa ce face intunericul??
mami(pusa pe ganduri):- Mai, uite, vine si aduce luna. Vezi ce frumoasa e?? Si uite, a adus si stelutze pe cer...
Andra, pare ca este multumita de raspuns si...cade pe ganduri...
O vad linistita si o intreb: Ce-ai mami?? Ce s-a intamplat??

Andra:- Mami, tu nu stii nimic!!! INTUNELICU MERGE IN TREABA LUI!!!

Eiii, m-a lasat masca...Bine ca nu m-a intrebat si care-i treaba lui, ca nu stiu ce-as mai fi spus...



Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Contraziceri in familie...eu ii tot explic lu' tati ceva...Andra presteaza la olitza...si la un moment dat tati mi-o reteaza:
tati- "So What?????"
Andra-"An tan tina, s-a ouat gaina!!"

Ce rezonanta au cuvintele in capshorul lor



Liliana& Andra-Maria

poze Andra Ghiberdica

Mergi la inceput