Mamici din Constanta (23)

Mamici din Constanta (23) | Autor: dadi_t

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37971

Imi revine onoarea sa deschid un nou capitol in mijlocul sarbatorilor, deci voi continua sa va urez:
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!


LA MULTI ANI!

Tania cu Anduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Am o lista incompleta dar totusi o postez cu rugamintea ca cele ce nu se regasesc sa-mi spuna si sa-mi dea detaliile necesare.Va pupic pe toate!
1. Anomis (Simona) –Andreea – 23.01.2000
2. Cali –?(scuze!)27.09.2004
3. Caty (Catalina)– Dinu - 15.10.2003
4. Cornelia –Maria -2.07.2003
5. Crixia (Cristina)– Alexia -22.07.2003
6. Dady68 (Tania)Andreea si Bianca14.02.1996+ 14.02.2004
7. DanaP – aspiranta
8. Dianamaria –Tiberiu-Andrei – 07.07.1997
9. Galarina (Cristina)– Stefan
10. Gen68 –Marius - 4 ani?
11. Ione (Ionela)– Maria & Elena - 26.05.2003
12. July (Julide)– Teodora – 15.10.2002
13. Larular (Raluca)– Andra - 24.11.2003
14. Laura111 (Laura Tatiana)– Vlad –15.02.2000
15. Layla (Carmen)– Daniel-Alexandru - 29.12.2003
16. Liris( Simona) – aspiranta
17. Lizuca (Gabi)– Alisia - 05.09.2002
18. Marlen_b –Andreas-?
19. Narcisa –Patrick 29.02.2002 si Vivien 27.01.2004
20. Nicoleta-Carmen –Rares – 01.12.2003
21. Oana (Ioana Corina)– Paul- 3.07.2002
22. Roxanaz –Patrick-Philip – 29.07.2004
23. Sinzi_ana –David –04.02.2003
24. Tanja –Stefan -?
25. Tatianas -Delia-Bianca – 05.07.2004
26. Tweety –Cosmina –26.03.2003
27. Norris(Cristina)-Norris-? 6 luni + Eric-4,5 ani?


LA MULTI ANI!

Tania cu Anduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna ,
tania, iti multumesc ca m-ai bagat si pe mine pe listuta!
ai trecut bine datele, norris e un baietoi care pe 29 dec face 7 luni, si care de 3 zile nu stiu ce are...(am vazut ca si tu ai un bebe mic,am inteles bine?)...si poate imi mai spui din experienta ta...ca eu am uitat de la primul copil:))
de 3 zile ,cand iese afara, scaunul de dimineata e normal, iar urmatoarele 3, ca asa face, sunt apoase...
mie mi-a venit si ciclul de 3 zile,sa fie de la asta?
sau ca trebuie sa ii dea dintii?
medicul pe care l-am sunat zice ca nu e grav daca are doar 4 scaune pe zi, si in felul asta,dar oricum , e ceva ciudat cu el.nu?

cum a fost craciunul?noi am avut si musafiri, am fost si in vizita..azi am avut o incercare de mers in tabacariei dar era un vant de am stat doar jumate de ora si am plecat,chit ca lui eric ii palcea oricum..

hai ca te pup, vad ca zilele astea se intra mai greu pe net, dar e normal ,fiind craciunul...
sarbatori fericite in continuare
cristina,
mama lui eric si a lui norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dady68, iata ca am raspuns invitatiei tale. Noi ne-am conectat la internet de vreo luna si bine-nteles ca ne "batem" pe calculator cand suntem amandoi acasa, iar cand sunt doar eu cu "inamicul" (Andrei-Sebastian 04.02.2004, 3,400kg si 52cm), nu prea pot sa intru pe net, pt ca ma tine in priza! Inteleg ca Bianca este cu 10 zile mai mica decat Sebitzu. Avand in vedere faptul ca noi (eu si Sebi) ne-am intors in spital la o saptamana dupa externare, probabil ca am fost la maternitate in acelasi timp (la etajul 6, la dr. Rusa).
Sebitzu meu s-a ridicat singur in picioare de la 6 luni si 10 zile si a mers singurel bine-bine de la 9 luni si 10 zile!!! Este fffffff nazdravan!!!!!
Zice "mama, tata, tissss(inca il alaptez!), mam-mam(ham-ham, asta de ieri)" si multe alte "cuvinte" pe care nu le intelegem (pe limba bebelusilor).
Am nascut normal, la termen (DPN=3feb, iar eu am nascut pe 4feb, la ora 2AM si l-am adus pe dr Rusa de acasa in toiul noptii ). Acum are 3 dinti: 2 jos si 1 sus (toti au iesit saptamana trecuta!!!, fiecare in cate o zi), iar acum asteptam si al 4lea dintisor (azi, maine, poimaine - sigur!). Clar: nu este cea mai buna perioada pt noi pr ca este f. marait si nu vrea sa manance...
Am vazut ca momentan sunt deschise mai multe subiecte cu titlul "Mamici de C-ta". De ce nu scrie toata lumea in acelasi loc?!
Astept vesti despre voi si mai ales despre Bianca! Ce pediatru aveti?


mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

La multi ani tuturor!

Dupa o saptamana de agitatie, pregatiri si pregateli a venit si ziua cea mare - Craciunul- si mai ales Mos Craciun!
AICI sunt poze cu Mosu' nostru cel chinuit, care o indemna pe Alexia spunandu-i "hai cu tati !", iar noi il corectam sa spuna" hai cu Mosu'". Saracul, nici lui nu ia fost usor!
Copii( Alexia si finul nostru) au fost foarte atenti ca a venit Mos Craciun in casa si m-am bucurat ca nu s-au speriat.
Jucariile au avut succes, Alexia dupa ce le-a primit nu s-a mai uitat la Mos Craciun, nu mai era atenta, nu a raspuns cum o cheama sau cati ani are. Chiar pot spune ca s-au batut pe ele, cu toate ca finutul-Razvan- a primit ceva de baieti, iar Alexia jucarii de fetite. Dar se pare ca s-au simtit bine toata ziua si asa am putut fi si noi gazde ospitaliere cu "pune-te masa, scoala-te masa".
Am mai facut si vreo doua vizite, in care ne-am indragostit tare de niste ghete moderne de domnisoara, iar la cealalta vizita a golit un raft pentru a intra ea acolo. Ma cam inrosisem putin, dar nu aveam ce sa-i fac!
Cam astea au fost nazdravaniile noastre din ultimele zile!

Mav, Welcome!
Sa-ti traiasca puiul, chiar m-ai uimit cu povestea despre el! Si eu tot cu Rusa am nascut! Pareri?
De ce ai spus ca sunt mai multe subiecte "mamici din Cta"? Cred ca ai vazut capitolul 22, care are deja 10 pagini si se va inchide, asa ca vom continua discutia noastra in acest capitol - 23.

Rox, l-am vazut pe grasu! Tare-i haios, mai ales "bigfoot"!

Hei, mai miroase de vreo intalnire! Chiar as vrea sa va vad pe toate, macar acum la sfarsit de 2004, ca tare multe absente am avut la intalnirile din cursul anului!
La noi in familie se pune de o fuga la munte pentru Revelion, cica incepand cu 28, dar mai vedem, poate impac si capra si varza!


Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

neata fetele,
vad ca se naste "la greu"cu rusa...
eu cel putin asa am vrut,dar nu am reusit, ca...nu era in localitate,asa mi-a zis...a vorbit el cu medicul de garda,car era dantes,care m-a cam lasat singura dupa ce m-a vazut, zicand ca mai am pana nasc, si era cat pe ce sa nasc singura,pe un pat,daca nu se uita o moasa la mine ...noroc ca era o moasa mai batrana, ca ,la cat de iute a fost puiul meu ,si la modul cum a "zbughit-o"din mine era sa il scap pe jos..
deci , eu nu am amintiri prea placute ,chit ca am fost la rusa, mie mi s-a parut cam satul si nu prea interesat...
de fapt asa mi s-a parut toata sarcina...
am auzit si pareri foarte bune,dar eu am ramas cu un gust mai...altfel...
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Cristina, vrei pareri despre Rusa sau despre nastere?
Rusa este extraordinar, cel putin cu mine s-a purtat f. frumos (lasand la o parte faptul ca este si f. scump, motiv pt care eu nu m-am dus la ultima consultatie care trebuia sa fie luni, pe 02feb, desi DPN=3feb si am nascut noaptea, pe 04feb, la 2AM). A venit omu' intr-un suflet, desi l-a sunat sotzul meu pe la ora 1AM, in 10 minute a si fost la spital! Daca as fi fost in ziua aceea de luni la el, m-ar fi "programat" pt inducerea nasterii, a doua zi, pe 03feb si nu l-as mai fi deranjat in toiul noptii, dar, sincer, eu ma bucur ca s-a intamplat asa, pt ca am nascut f. repede si am inteles ca daca induci nasterea este posibil sa dureze mai mult travaliul.
La mine a fost asa: dimineata mi-a cazut dopuletul gelatinos. L-am sunat pe Rusa: "Te doare ceva? Nu? Atunci ia un No-spa, stai cuminte in pat si ne vedem maine la cabinet!" A luat fata pastiluta, a stat "cuminte" cateva minutzele, apoi a inceput sa dea "cateva" telefoane (pe la mama, sora, soacra, prietene, etc): "O sa nasc! Azi o sa nasc, pregatiti-va!". Trec niste ore, cu multe emotii, dar nici o contractie, timp in care, printre altele, sotzul asudat si cu mainile tremurande imi facuse "freza" de rigoare (intelegeti voi) si ce-si zice fata?! "Hait, sa vezi ca nu nasc azi, a avut dreptate Rusa! Asa ca, hai sa degustam cat mai multe bucate, ca trebuie sa hranim bebele cat mai bine, ca cine stie cat o mai sta el la mami in burtica!" In fine, vine si dupa-amiaza si... tot nimic! "Pai, hai sa mergem la Billa, la cumparaturi, ca parca mi s-a facut pofta de una, de alta!!"...... La Billa, pe la ora 17-18, mai mergeam putin, mai stateam pe cos (din 10 in 10 minute): "Cred ca am avut o contractie?!" Si sotzul:"Iubi, esti sigura?? Hai acasa!" "Ei, na! Pai, cand incepe travaliul, trebuie sa te doara nu gluma!!! Nici n-o sa nasc azi, stai linistit, ca Rusa ma asteapta maine la cabinet, stie el ce stie!" Si...ne-am vazut linistiti de cumparaturi! Am ajuns acasa, telefoanele sunau intr-una: "Mai, sa chemati salvarea, sa nu cumva sa plecati cu masina voastra la spital, sa nu nasca in masina!!!".... Si noi: "Nici o grija, nu naste fata azi, ca dr o asteapta maine la cabinet!".....Mai trec niste ore fara contractii, timp in care fata manaaaaaanca de parca asta ar fi fost ultima placere a unui condamnat la sentinta capitala.... si timp in care telefonul suna de zor, iar fata facea glume pe seama "panicatzilor"... Si iata, se face ora 22! "Ah, asta a fost sigur o contractie!" Peste juma' de ora: "Ohoho, si asta tot contractie a fost!"....Peste inca 20 de minute (razand): "Mai tati, am mai avut o contractie!"... Si tati zice bine-voitor: "N-ai zis tu ca nu nasti azi? Tu spune cand te doare, ca ma uit eu la ceas, asa, de control!" Si... surpriza: deja 10 contractii la intervale de 3 minute!!!!!!! (Timp in care deja simteam cum mi se dilata oasele bazinului!!!) ..."Hai, iubi, la spital, ca se ingroasa gluma! Si sa-l sunam pe dl dr!" "Stai, te rog, sa vad cum se termina filmul!!! Oricum travaliul la prima nastere dureaza multe ore si mai bine stau in patul meu acasa!" (Si parca nu mie mi se intamplau contractiile acelea si parca nu ar fi fost deja momentul si parca nu eu trebuia sa nasc)
In sfarsit, plecam. Nu tu ambulanta, nu sunat dr, ca: "Daca este un travaliu fals, cum sa pun oamenii pe drumuri degeaba la miezul noptii?!"....La 23,30 ajungem la Urgenta: "Buna seara, am si eu niste contractii, cred?!, da' nu sunt sigura ca nu-i un fals travaliu si va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma intorc acasa, sa ma culc in patul meu, ca dl dr ma asteapta abia maine, la cabinet!" Dr de garda rade : "Pai, dupa fatza dumitale, sigur nu e fals!!!!!!! Deja eram desfigurata de durere, dar tot nu credeam ca o sa nasc atunci! Aveam deja dilatatie 3-4cm! Cat a durat pana am ajuns la etajul 6? Acolo, asistenta mi-a si taiat membranele (aveam deja dilatatie 6-7cm!!!) si mi-a instalat oxigenul si o perfuzie. Ei, ce a urmat in cele 2 ore, pana l-au scos pe Sebitzu din sala de nasteri, a fost chiar delirant de dureros (cu ganduri de genul: "ce mi-o fi trebuit mie copil?! trebuie sa-l scot odata ca nu mai suport!!! daca stiam ca e ASA, n-as mai fi vrut! de ce n-am cerut cezariana, sa nu stiu ce mi se-ntampla si sa nu aflu durerile astea ale FACERII? etc"). Bine ca totul s-a terminat repede! Cand l-am vazut pe dl dr, parca l-am prins pe D-zeu de picior! Ce sa spun? Pt anestezie era oricum fff tarziu, dar si dr si asistentele s-au purtat frumos cu mine (atunci, ca mai tarziu am avut niste show-uri cu asistentele).
Pt ca totusi m-au taiat, pot sa spun ca mai nasol a fost cusutul de "dupa", decat nasterea in sine! (Si oare sa va povestesc despre niste hemoroizi mari cat niste prune?! Cred ca nu vreti sa stiti... Eu nu va doresc sa aflati vreodata! (A fost super-naspa dupa nastere si pt ca la externere mi-au lasat "din greseala" o ata si dupa inca o saptamana m-am intors in spital, cu tot cu BB, pt ca facusem febra 39,6'C!!!...Si da-i cu antibiotice intravenos, desi alaptam copilu'...) N-am inteles niciodata cum a fost posibil, insa sunt fericita ca inca il mai alaptez si la aproape 11 luni! Si se pare ca asta ii prieste de minune.)
Hai ca m-am lungit cam mult! Mai vorbim noi!

mav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanja spune:

Buna fetelor,
Imi pare rau ca nu am mai scris de multicel la voi,dar am´niste probleme care m-au dat cu totul peste cap.Sotul ma inseala cu alta si pe deasupra azi am aflat ca mai este si insarcinata in luna a treia.Credeti-ma ca omul asta ma facut sa fiu din om neom.Nu mai stiu pe ce lume traiesc.Inca nu sunt cu moralul la pamant ,sunt o fire mai tare,dar uneori am niste caderi psihice din care nu ma poate scoate nimeni.Dar stiu ca exista un Dumnezeu care vede si ma va ajuta si pe mine candva si pe mine.
Va UREZ UN AN NOU PLIN DE FERICIRE ALATURI DE FAMILIILE VOASTRE SI FIE CA TOT CE VA DORITI IN NOUL AN SA VI SE INDEPLINEASCA.
LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CU NUMELE "STEFAN"
mULTI PUPICI DE LA NOI:TANJA SI STEFAN(nascut 23.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello dragelor si La multi ani tuturor Stefanilor si Stefaniilor!!
Tanja draga mea....imi pare tare rau de problemele tale....iti urez sa se rezolve asa cum vrei tu! si noi vom fi linga tine, sa te sprijinim macar moral! sa traiasca Stefamn si sa ai numai bucurii de la el!!!
Mav, bine ai venit printre noi. misto povestea si cu...peripetii!
hihihi Crix super pozele..mie mi-a placut aia cu bagatul in raft!!!
pai hai gagici, la vremea de afara...chiar ar trebui sa ne vedem!
pe mine m-a prins un guturai scirbos dar daca va puneti de o intilneala ma sunati, da?
hai, ca trebuie sa o vedem si pe Simona....si sa mai scapam de cozonaci si sarmale!!!
astept propuneri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Buna seara, dragutelor!

Mav-rasu'-plansu'! ai mare talent de povestitoare.M-ai amuzat teribil cu povestioara ta. da Bibi este cu 10 zile mai micutza si curios aceleasi cuvinte le reproduce si ea; ma-ma, ta-ta, tzasss(la tzatica-inca o alaptez si eu!), din cand in cand mai spune si Deia -Andutei.
Tanja,-pt. taria de caracter si cum ti-am spus fruntea sus si gandeste pozitiv,viata ne rezerva si lucruri bune, totul e sa dorim!
La multi ani, Stefan(Galarina) si Stefan(Tanja)!
fetelor eu plec maine la Bacau la socrii si ma intorc dupa 1 ian. si deci......iar lipsa la apel pe 28 dec.
Va dorim tot binele din lume si sa fiti iubite! Un An Nou plin de bucurii, impliniri si sanatate!Fam. Bugescu

LA MULTI ANI!

Tania cu Anduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...poze Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanja spune:

Buna fetelor,
Nici nu stiti cat ma bucur ca am un sprijin si stiu ca este cineva alaturi de mine.Incerc atat spre binele meu cat si a lui Stefan sa fiu cat mai tare si sa nu cedez psihic.Cate-odata ma rog sa fie doar un cosmar,dar cand ma trezesc revin in aceeasi realitate urata .Nici acum nu imi vine sa cred ca imi face asta,dar accept cu capul sus ceea mi se intampla.Nu e barbatul care sa imi fie alaturi toata viata;dar presimt ca nici nu amanta lui nu va avea viata lunga si asta din cauza nenumaratelor lui probleme pe care le cam are atat cu politia cat si cu legea.Uneori ma bucur ca s-a intamplat acum asta,asa scapand si eu de unele probleme pe care le-as putea avea din cauza lui.Asa cum am mai zis eu cred ca exista un Dumnezeu acolo sus care vede tot si care la timpul potrivit il va pedepsi pentru tot ce face el acum si ca va rasari soarele si pe strada mea.
Va multumesc ca existati si ca imi sunteti aproape atat cat puteti.Azi voi pune poze cu Stefanel.
Va pup si va trimit multe pentru toate.

Mergi la inceput