Cum decolorez parul

Cum decolorez parul | Autor: casandra

Link direct la acest mesaj

Eu vreau sa imi decolorez parul, dar nu prea stiu cum. Mi-am cumparat o solutie de perhidrol crema, de la farmacie. Pe ambalaj scrie ca este doar pentru uz extern, si sa se foloseasca pentru decolorare, dar nu scrie cum. Adica, parul trebuie sa fie ud sau uscat? Cat trebuie sa stau cu solutia in par?
Ma puteti ajuta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Casandra depinde mult si cum ai tu parul, adica ce nuanta are si mai ales daca e vopsit. Daca e natural saten-blond inchis-blondin e ok, o sa-ti iasa. Dar pericolul e ca dupa decolorare sa nu aiba nuanta dorita de tine. Poate o sa fie nevoie de o culoare dupa. Ai grija cum il faci ca poate sa arda parul, eu sunt as in schimbarea culorii parului, am fost citiva ani bruneta apoi roscata(toate nuantele si mai rosu si mai aramiu), apoi blonda si acum mai natural cu suvite blonde. Dar ce pot sa iti zic e ca blondul cind il faci prima data e mai dificil pina iti dai tu seama cam cum reactioneaza parul tau. Cel mai bine sa verifici la 5 min si cum vezi ca s-a ajuns la schimbarea dorita te speli.Eu nu stiu sa-ti zic cum se aplica perhidrolul, eu am folosit decolorant din supermarchet sau am fost la salon.Mai zi-ne cite ceva si mult succes! Sa te vedem blonda!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Vikinga, multumesc mult pentru raspuns. Parul meu, de la mama natura, este saten inchis, fara a fi negru. De cativa ani, ma vopsesc la 2-3 luni cel mult, cu vopsea Loreal, diverse nuante de blond, fara a-l decolora in prealabil. Blond-blond nu mi-a iesit niciodata, cel mult un saten deschis cu reflexe aramii. Am fost destul de multumita ca mi s-a deschis parul, dar acum chiar as vrea sa iasa mai blond, nu pai ca am ochii inchisi la culoare, dar macar o nuanta aurie, mai ales ca acum este culoarea vantului turbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Parul tau e lung? de ce intreb, ca stiu ca decolorantul trebuie aplicat asa mai rapid. In primul rind ca-i puternic nu-l poti lasa prea mult timp pe parul unde ai inceput si in al doilea rind ca de obicei consistenta e asa cam "nisipoasa" nu se intinde la fel de bine ca o vopsea obisnuita. Si bineinteles tre sa-ti iasa uniform. Stiu ca la coafor e scump, dar bine ar fi sa ai o amica pe linga tine, macar in zonele unde nu ajungi bine sa nu pierzi prea mult timp. Sa mai ai pregatit si un tratament de par, de obicei e mare nevoie dupa! mai ales daca ai parul uscat sau normal-uscat. Daca e gras e ok. Nu ma refer la balsam obisnuit ci exact masca de par pt revitalizare care se tine vreo 20 min, daca nu clasicul amestec de galbenus de ou cu ulei de masline. Acum sa nu te sperii ca nu e chiar marea nebunie sa te decolrezi, dar mai bine sa stii cite ceva. Cum zici tu ca e parul ar trebui sa reactioneze bine, pt ca e vopsit din cind cin cind e probabil radacina sa ia alta nuanta decit restul parului, iar imp daca ai parul lug sau scurt. Iti spun nu stiu exact cum e perhidrolul, in tara auziesm ce bun, adica te face blonda eu una nu am folosit, dar ca orice vopsea si mai ales decolorant ma mult de juma de ora sub nici o forma. Eu zic ca dupa 10 min sa incepi sa te uiti sa vezi, dupa 15 min e posibila o diferenta clara, cam dupa 20 ar trebui sa fii cit de cit multumita, dar poate mai slab, stiu eu, de aia verifici des si apoi te speli cind crezi tu ce e ok.Aah inca ceva, decolorantul nu trebuie deschis toata cantitatea pe care vrei sa o folosesti ci din putin in putin, pt ca in contact cu aerul isi pierde din putere. Si la coafor cind imi fac suvite la fel fac, aduc pe rind cam 4-5 recipiente micute cu vopsea, ok eu am si un par lung si des si dificil de vopsit. Acum inca odata depinde de cit de multa cantitate vei folosi, functie de parul tau.Si sa-ti pui dupa aplicare o hirtie de alufolie, e efectul mai rapid, ai sa vezi ca se incalzeste putin.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Scuze eram pe graba, am vrut sa zic foaie de aluminiu, din aia de care folosim in bucatarie sa mai impachetam cite ceva.Succes la decolorat, faci surpriza sotzului de Craciun!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Draga Vikinga, esti o adevarata comoara.
Parul meu trece putin peste umeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ei Casandra, sunt bucuroasa daca te pot ajuta cu ceva. Si la cite mi-am facut la parul meu pina acum trebuie sa-mi fi intrat ceva in cap.Cel mai greu lucru si cel mai aiurea l-am facut cind eram vopsita negru negru si am vazut la tv o fata frumoasa rau de tot, era missUSA venita in vizita la Bucuresti, blonda si absolut frumoasa cum rar mai vezi, ei atunci am zis vreau si eu blond exact asa! Coafezele m-au trimis acasa, sa fiu sanatoasa ca blonda nu am cum, doar sa ma tund periuta si sa astept sa creasca parul natural la loc. Si m-am incapatinat si cu aj unei prietene am inceput marea nebunie! Mi-a luat cam 2 sapt sa ajung la un foarte frumos roscat, apoi cam in 3 luni eram blonda, ok mi-am mai tuns din par un pic dar eram blonda! De s-au crucit coafezele care ma refuzasera, chiar asa erau de la cel mai bun salon din Galati.Si acum am avut ceva tentative sa-l fac inchis la loc, chiar in vara si acum ma lupt sa-l fac usor usor mai blondin. Vreau prin primavara sa fiu blonda, dar mai astept asa ca e ok si cu suvite. Daca te uiti pe poze sa vezi ce blonda eram la casatoria civila(si grasa!) apoi in vara la primul spectacol ma facusem un casatniu inchis si acum la ultimul spectacol e mai deschis un pic. M-am luat cu vorba si am uitat sa-ti zic sa ai grija sa nu imbibi radacina cu decolorant! Ca orice vopsea (mai ales decolorantul) se recomanda sa fie aplicate cam la juma de centimetru de la radacina. Ok macar acolo o idee, cit poti tu, oricum crema va atinge si radacina de la firele de par mai lung, dar oricum macar sa nu fie prea mult. Oricum radacina creste foarte repede in mod normal si o sa se vada o mica diferenta exact la radacina, deci nu e necesar ca numai pt 1-2 sapt de blond din "pielea capului" sa-ti chinui radacina degeaba. Vezi si tu, lasi foarte foarte putin, cit o unghie acolo, dar lasi, sau macar nu imbiba pielea capului.Si nu uita imediat dupa spalare sa aplici o masca 20 min, daca ai o senzatie inconfortabila la radacina mai bine foloseste prima data o masca de la bunica cu 2 galbenusuri de ou, ulei de masline ulei de ricin daca ai.Cind vrei sa te faci? sper sa nu-mi amintesc inca ceva si sa fie prea tirziu.La coafor solutia lor se aplica pe parul uscat in mod normal, dar mi s-a intimplat sa fie pus si pe parul proaspat spalat uscat pina la limita asa umed. In Ro coafezele recomanda ca parul sa nu fie spalat cu 2-3 zile inanite de vopsire sau decolorare, grasimea naturala ce se lasa pe firul de par fiind asa ca o protectie. Aici depinde de salon si de ce folosesc ei acolo, cum ajung ma spala pe cap si apoi se apuca de treaba. Eu una in locul tau nu l-as spala inanite, daca ai un par mai dificil poti umezi virfurle cu putina apa calduta, sau treci asa o perie de par prin apa apoi prin par, cam de la 3-4 degete in jos de la radacina spre virfuri.Mai vbVikinga& micul viking Aldo(15noi2003) poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita spune:

Va rog frumos daca imi puteti spune si mie cum pot sa ajung blonda fara sa imi ard parul,deoarece de cativa ani il tot vopsesc .Prima data am fost blonda apoi negru,apoi roscat si tot asa de mi s-a subtiat firul de par.Acum din nergu am ajuns la un saten deschis cu roscat,dar vreau blond ca asa imi sta cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Fetelor, am incercat. Am urmat intocmai sfaturile primite, mai putin cele cu evitarea atingerii radacinei, pe care le-am vazut dupa operatiune. Acum asta e, sper ca radacina sa nu fie prea suparata si sa mai raman cu par in cap. Mi-am pus si folie de aluminiu in cap, dar cred ca solutia pe care am folosit-o nu a fost prea buna, pentru ca mare diferenta nu vad, parul e putin mai deschis, dar diferenta nu e prea usor de sesizat. O sa incerc sa folosesc o vopsea de la L'oreal peste cateva zile, poate iese mai deschis. Cam cat trebuie sa treaca de la decolorare pana la vopsire?

Vikinga, parul tau e foarte frumos si iti sta foarte bine si cu suvite, dar si blonda complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Imi pare rau ca te-ai chinuit aiurea si n-a iesit asa cum vrei.. next time:) Daca nici macara radacina(hai sa zicem restul parului ca poate a mai fost vopsit, cine stie poate reactioneaza altfel) nu s-a facut blond de tot inseamna ca perhidrolul asta nu a fost destul de bun. Normal la mine numai dupa 10 max 15 aveam in frunte "blond de pui" asa glumeam eu cu amicele, ca era blond deschis si usor galbui ca la pui de gaina.Acum cu vopsitul dupa, eu ce s-ati zic am facut operaiunea si dupa 3 zile, dar in astea 3 zile mi-am facut masti pt par in fiecare seara, ok era aspru de la decolorat, chiar asa s-a asprit tare parul? Simti ca e nevoie de masti peste masti, sunt curioasa chiar. Normal coafezele zic ca vopsirea dupa decolorare sa fie la o luna minim minim 2 sapt.Radacina cred ca n-a suferit daca decolorantul nu a fost puternic.Iubita din experienta mea, de rosul ala obtinut in urma decolorarii din negru, am scapat cel mai greu. Eu de aia am acceptat sa stau un timp roscata, apoi inca o decolorare si am ales o perioada un aramiu asa ca si cogniacul, apoi la iar ceva timp o decolorare mai usoara si apoi o vopsea blond cu nuante cenusii sa mai acopar blond-roscatul ala imposibil. Ok am fost eu blonda in relativ scurt timp cam 3-4 luni, dar blond frumos frumos si mai ales omogen am abtinut cam in 6 luni. Aaa si inca ceva, am si avut noroc de par des si firul gros si puternic, de aia mi-am facut de cap si l-am facut in toate felurile. Acum sunt mai cuminte cine stie pina cind..!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003) poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Casandra, eu la origine am parul ca al tau, saten inchis, dar acum sunt blonda ca mierea, fara sa ma decolorez. Primele dati foloseam cea mai deschisa nuanta de la Loncolor(avea oxidant doar de 9%), am dat cu vopsea pe tot parul luna de luna si se tot deschidea la culoare; asa am ajuns la blond auriu, dupa care mi-am vopsit doar radacinile si a iesit f. bine.Intre timp Loncolorul a schimbat gama si cea noua parca nu mai e atat de eficienta.
Peste cativa ani am avut o perioada in care ma voiam blond-argintie si am facut porcaria sa ma decolorez, folosind o vopsea italiana care avea un praf de decolorat ce se amesteca in vopsea; citisem pe undeva ca decolorat astfel ar fi mai putin nociv pt. par, dar am abuzat de el, folosindu-l de prea multe ori pe tot parul si mi-am distrus frumusete de podoaba capilara bogata si ondulata natural. Am ajuns bineinteles la foarfeca, iar acum folosesc cea mai deschisa nuanta de Kallos(argintiu- alb), imi iese tot blond auriu, iar parul arata sanatos. O coafeza mi-a spus ca secretul pt. a-mi iesi blond ar fi si sa folosesc o cantitate dubla de oxidant( 2 sticlute de oxidant, dar Kallos are in cutie exact cantitate dubla, de 12%).
Am avut si o perioada in care am folosit Loreal, dar am iesit satena, cum spui tu...Asa m-am lamurit ca nu conteaza pretul sau reclama, ci ceea ce ti se potriveste tie.
Din pacate abia acum am reusit sa citesc subiectul tau si am vazut ca deja ai "comis-o" cu decolorarea, sfatul meu ar fi sa nu te mai decolorezi si sa-ti dai doar cu vopsea la radacina parului.

Mergi la inceput