Povestea Balenei

Povestea Balenei | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Pentru ca imi plac povestile voastre la nebunie, ma gandeam sa impartasesc si eu una cu voi...e scrisa de mult (mi-am cautat materialele) de mine si este inspirata dintr-o trairea de-a mea...


Era vara, cald. Doi copii pe plaja, un baietel si o fetita. Singuri.
-Uite o balena, spuse baiatul.
-Nu, nu este o balena, e un val ratacit, il contrazise fetita.
-E o balena...ma duc dupa ea, uite ce mare si frumoasa e, sunt sigur ca stie totul despre lumea asta, vreau sa o intreb multe!
-Nu!!! Stai langa mine, imi e frica singura, nu ma lasa aici...te rooooog!
-Daca vrei, vino si tu, nu trebuie sa iti fie frica.


Desi Dragos insistase sa-i conduc masina nu prea ma simteam in stare dupa o bere si nici nu ma incanta ideea sa imi risc carnetul. Desi el ca si ceilalti 3 din masina noastra bausera si mai mult, tot nu eram convinsa ca ar trebui sa conduc.
-Roxa, tu nu ai baut mai deloc, eu ma simt prea ametit sa conduc...te rog...
-Nu, sunt prea obosita, nu ma simt in stare, nu am mai condus masina ta niciodata, daca imi spuneai de la inceput si nu as fi baut nimic...poate...dar acum in nici un caz, nu mai insista!
-Bine, macar stai in dreapta mea, imi mai dai un ghiont daca o iau pe aratura.
Era 2 mai si petrecusem cu gasca 2 zile la padure, inghesuiti in 3 masini si 6 corturi. Eram obositi toti dupa ce cazuze intunericul in padurea singuratica de acum, dar fericiti, satui si cu pofta de poante.
Radio, cainele meu se aranjaze bine in spatele masinii, motaind, cu burta plina si cam plictisit, astepta sa ne hotaram o data si sa plecam.
Dragos inca ezita sa se urce la volan, dar nu prea era alta solutie, eu ma incapatanam sa stau in dreapta si nu mai erau alti voluntari. In masina era galagie, Mihai incerca sa il enerveze pe Radio, care abia mai putea sa miste din coada, Silvia dormea deja la mijloc si Bogdan asculta muzica destul de tare. Eu si Dragos incercam sa fim atenti la sosea, dar fiecare era cu mintea departe...
Atunci am zarit cu coada ochiului un nor de praf in dreapta mea in care se intrezarea un camion ce se indrepta spre noi in viteza. Prea tarziu am dtrigat catre Dragos care nu-l observase, dar muzica era asa de tare, ca nu puteam sa ma fac inteleasa, gesticulam si el se uita mirat la mine cand am simtit izbitura si un val de caldura rosie imi navalea in corp.
M-am trezit la spital. In jurul meu era agitatie...

Sinzi si David
Noi toti - poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

-Ce s-a intamplat?, am intrebat desi imi aminteam totul, dar parca nu as fi vrut ca acela sa fie adevarul.
-Stai linista, nu iti mai aduci aminte nimic? Cum te cheama?
-Am avut un accident de masina? Unde sunt ceilalti? Sunt bine?
-Da, asa este, soferul era baut, a intrat un camion in voi...toti au zgarieturi si zdruncinaturi, inafara de baiatul care statea in dreapta spate.
-Bogdan? Ce a patit?
-Nu stiu prea multe, stai acum linistita...
M-am uitat in jur, langa mine era Silvia si tocmai ce intra pe usa salonului si Dragos, spasit, mut, plangand infundat. Era ora 23,00...doar o ora de la plecarea noastra din padure si cat de multe se schimbasera...toata viata fiecaruia din masina!
-Ce se intampla cu Bogdan, unde este?

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput