Femei cu probleme la prima nastere...help

Femei cu probleme la prima nastere...help | Autor: Delia

Link direct la acest mesaj

As dori sa va intreb: cate mai sunteti hotarate sa nasteti normal la o a doua sarcina sau ati nascut al doilea bebelus la fel?
Eu am avut probleme si eram hotarata sa fac cezariana pana cand doamna doctor mi-a spus ca as avea ceva sanse si sa nasc normal si m-am bucurat mult insa frica de a nu pati ceva si experienta prin care am trecut nu prea imi dau pace.
Cum ati procedat?

Delia si Codrin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am avut probleme dupa prima nastere dar in nici un caz nu ma gandesc ca la urmatorul copil sa fac cezariana. Tocmai, a doua nastere va fi mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

quote:
Initial creeata de Delia

As dori sa va intreb: cate mai sunteti hotarate sa nasteti normal la o a doua sarcina sau ati nascut al doilea bebelus la fel?
Eu am avut probleme si eram hotarata sa fac cezariana pana cand doamna doctor mi-a spus ca as avea ceva sanse si sa nasc normal si m-am bucurat mult insa frica de a nu pati ceva si experienta prin care am trecut nu prea imi dau pace.
Cum ati procedat?

Delia si Codrin



Draga Delia,
Si eu am avut probleme la prima (si deocamdata singura) nastere.Am avut dilatatia maxima doar cm, asa ca iti dai seama ce a urmat: epiziotomie, cusaturi(vreo de minute)pe care si acuma le mai simt(dupa ani) etc...
Initial am zis ca nu mai vreau copii in veci.Si am tot tinut-o asa cam un an jumate.Dupa aceea am lasat-o mai moale si acum chiar imi doresc o fetita.Dar la capitolul nastere iti spun sincer ca optez clar pentru cezariana.Eu am mai avut intre timp si o operatie de colecist (fiara)clasica (nu cu laser - laparoscop), o hepatita C, asa ca nici nu ma gandesc la o nastere normala. Este drept ca inca nu m-am consultat cu nici un doctor (ginecolog)da daca e sa raspund eu, asta e optiunea mea.
Succes si oricum ar fi ea, nastere usoara!
Pa.



camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Pozici : http://community.webshots.com/user/adelatordoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu am avut prima nastere mai complicata. A durat 18 ore, 75min de impins, am avut ceva cusaturi, m-am refacut mai greu. Nici nu m-am gindit la a doua nastere sa nu nasc tot natural. Toate lumea stie ca al doilea este mai usor.
Pe Alex l-am nascut repede si usor, nu am avut nici macar o cusatura. Nu m-am rupt deloc si a iesit in 30 de secunde! Am avut un travaliu acceptabil de 12 ore (din care vreo 7 am avut epidurala si nu am simtit nimic). Nici nu imi venea sa cred cit de repede s-a produs!

Multa sanatate.


Anamaria mama la Nick (6)& Alex (4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

La mine prima nastere a durat mult (in jur de 30 ore). Au inceput durerile (initial vagi) pe 1 ianuarie 2000 (dupa petrecerea de Revelion)pe la 11 ziua si am nascut pe 2 ianuarie la ora 18:10. Contractii regulate aveam, membranele se rupsesera progresiv, dar dilatatia nu avansa. Dureri au fost groaznice, dar suportabile. Copilul a fost perfect sanatos si eu mi-am revenit destul de repede. Acum sunt gravida in 28 saptamani si tot natural vreau sa nasc (daca nu vor fi contraindicatii).Ce-i drept sper ca acum sa decurga totul mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Eun nu pot sa zic ca prima nastere a fost cu probleme.Am nascut natural.
A durat travaliul 12 ore.
La a doua nastere am nascut tot natural,in 2 ore si totul a fostok.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Draga Delia,am vazut numele tau si m-am bucurat taremult!Bucuria a fost cu atit mai mare cind am citit minunata veste!
Eu nu am exerienta ca sa-ti dau un sfat,dar iti doresc sarcina usoara si vreu sa-mi spui TOATE DETALIILE!!!
Ce face Codrin?
Ai mei sint barbatei in adevaratul sens al cuvintului!
Uita-te la pozele noi de la semnatura!
Abia astept vesti!
Daca vrei scri-mi pa mail mpapad@acci.gr



POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33733" target="_blank">GEMENII

POZE NOI si FOARTE NOI,04.dec.2004
KALA CHRISTUGHENA! Theodora,Alexandros & Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Ma bucur tare mult sa vad atatea mamici curajoase.
In cazul meu suferinta a fost mare pentru copil nu pentru mine, de aceea singura mea teama este sa nu se intample din nou.
Cred ca-mi voi asculta instinctul si mai ales doctorul care este de milioane si sper sa nu am probleme.
Va admir sincer pentru curaj!

Delia si Codrin

Mergi la inceput