Jocul de toate (partea a 5-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

cannabis sau canepa indiana. pana aici e bine. dar din ce parti ale plantei se obtine una si din de parti cealalta?

http://www.warnerchappell.com/audio/ram/3014250.ram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

stiu ca marijuana este un drog sub forma de tigara, adica se fumeaza (ioi, ce bine le spun :)). banuiesc, deci, ca se obtine din frunzele si/sau florile cannabis-ului (poate si din seminte?!?).

hasisul stiam ca e ceva lichid. nu stiu daca se injecteaza, totusi, si nici din ce parte a plantei se obtine.

da' Donia n-a raspuns corect la partile plantei?

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Canabisul face doua plante: planta mascul si planta femela. Numai planta femela se intrebuinteaza la fabricarea drogurilor, masculul trebuind tinut departe de planta femela caci altfel cocotele femelei vor face seminte si planta isi pierde proprietatile halucinogene.
Marihuana se face din cocotele uscate ale plantei femela si se fumeaza. Din frunze si tulpini, prin macerare se face hasisul care arata ca o bucata de ciocolata. Acesta se faramiteaza si se adauga printre firele de tutun ale unei tigari normale si se fumeaza. Din procesarea hasisului rezulta un ulei foarte puternic. E suficient sa ungi hartia unei tigari normale cu acest ulei pentru ca aceasta sa capete calitati halucinogene.

Iata aici doua plante de canabis: http://pharm1.pharmazie.uni-greifswald.de/allgemei/koehler/koeh-026.jpg

Iubibubi treci la joc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

proteina care se gaseste (sau nu) in celulele (globulele) rosii ale sangelui uman si care poate provoca reactii antigenice.

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Factor Rh

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Formula acidului azotic.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by Donia

Formula acidului azotic.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)


HNO3

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Scuze de intarziere, sunt in vizita la prieteni.
Ralucami, corect! tu urmezi.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Cum se numeste actualul conducator spiritual al budismului tibetan, Dalai Lama?

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput