La biserica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

La mine a venit preotul acasa. Cred ca erau mai putin de 20 de zile de cand nascusem. (ca la 37 de zile l-am botezat pe David).
Mi-a "citit" mie, apoi lui David, si apoi a facut o slujba ptr casa.

Am avut nevoie de un castron cu apa si niste flori (cu ele a stropit prin casa). A aprins si o lumanare..niste tamaie...

Apa sfintita am pus-o intr-o sticla si la fiecare baitza a lui David (pana la botez), ii puneam cate putin din ea in caditza.

I-am dat o mica atentie (in bani) la preot ptr biserica (ca altfel nu a vrut sa primeasca).

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

quote:
Originally posted by paula2003

La 8 zile, la 40 se citeste pt. a pute intra in biserica. Adreseaza-te unui preot.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/



paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Si la mine a venit preotul acasa, cam la 2 saptamani dupa ce am nascut.
Mi-a citit si mie si apoi Oanei.
Sincera sa fiu nu-mi mai amintesc bine ce a trebuit sa pregatesc, dar daca iei legatura cu un preot iti va spune el.
Am fost insa incantata ca a venit cu daruri pentru Oana: o iconitza superba, o carticica de rugaciuni si o carte cu poezii de Eminescu.

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

La 8 zile dupa nastere se citeste molifta (rugacinea) pentru mama si pentru copil. Rugaciunea se face pentru refacerea mamei, pt sanatatea ei si a copilului, si pentru alungarea tuturor relelor de la ei, pt ca trec prin momente de vulnerabilitate.
Rucaciunea nu se face in interiorul bisericii, ci la intrare, iar mama vine cu copilul in brate. Nici mama nici copilul nu au voie in biserica decat :dupa 40 de zile -mama, si dupa lepadarile de la botez - copilul. Sper ca am tinut bine minte de acum 5 ani, cand am facut astea cu fii-miu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Eu inca nu am nascut, dar evenimentul este foarte aproape. Am fost la Biserica si am chemat preotul sa ne faca sfestanie in casa si mi-a spus ca nu imi face acum ci la 8 zile dupa nastere. Eu am insistat: "Si aduc copilul in casa nesfintita?" raspunsul a fost ferm: Da, nu e nici o problema - sfestania se face la 8 zile dupa nastere...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Eu am facut sfestanie casei in noiembrie si preotul a venit, bine ca m-a vazut ca sint gravida cind a intrat pe usa, dar a zis ca m-am gindit ff bine sa "curat" casa inainte de a veni bebe. si cind a plecat mi-a zis sa-l chem imediat ce-l aduc pe bebe ac. ca sa-mi citeasca mie ceva, si lui bebe ceva... nu a zis la cite zile exact dar am de gind sa-l sun sigur sa vina! si apoi vreau ca la 40 zile sau cind s-o face asta, sa-mi citeasca ca sa pot participa si eu fara grija la botezul lui , nu!

pupici

Eu si bibisor sapt. 36
Dr. Tutunaru - ELIAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Eu am vorbit cu preotul cand a venit anul acesta cu boboteaza si mi-a spus ca in a opta zi sa am eu "apa neinceputa", luata de la un izvor de dimineata si ori se duce cineva din famile si imi citeste el ceva, si apa o sa o folosesc pana la botez in inbaierea zilnica, sau daca are el timp o sa vina in a opta zi acasa la mine.
Oricum mi-a lasat numarul lui de telefon unde o sa stabilim cum facem.

Kita(Alina) si Samburasul vioi de 36 de saptamani
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Buna,
eu am facut asa

- la 8 zile am chemat acasa preotul, a citit rugaciuni pt. mine si bebe si a sfintit un castron cu apa din care mi-a zis sa tot beau

- la 40 de zile la biserica, stai la intrare pana vine el, iti citeste acolo tot ce trebuie si pe urma "te conduce" in biserica.

Mie preotul nu mi-a luat bani, dar se poate da 100.000 lei la fiecare dintre slujbe. Eu am lasat acolo la biserica in final.

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mai fetelor, sa va zic ce ma facut eu.
In general cred in Dumnezeu si imi fac rugaciunea seara, dar obiceiurile si traditiile ma omoara.
Asa ca si-a baut capul mai mult soacra-mea.
S-a dus la biserica si a intrebat acolo ce trebuie de facut.
El i-a sfintit niste apa si a zis sa beau in fiecare zi din ea si sa-l dau si pe bebe.
Inainte de botez tot ea a fost si a intrebat daca sa vin sa imi fac molitva( sau molifta cum ii ziceti voi, eu ii zic asa ptr ca sunt din Moldova si molitva in traducere din rusa inseamna rugaciune).
El a zis ca nu tr sa imi fac daca mi-a facut apa aia sfintita.
La botez sa nu vin sa stau acasa ca sa pr bebeul de la nasa cind mi-l aduce.
Daca a zis el nu am fost.
La boboteaza a fost preotul ( altul ca am botezat in alta parte de unde stam) si m-a intrebat daca am fost dezlegata dupa nastere.Eu i-am zis ca da, acum , nu stiu oi fi gresit...

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Fetelor am si eu o intrebare pt. ca vad ca unele chiar va pricepeti ;se poate boteza copilul daca nu a implinit 40 de zile.

I.G.

Mergi la inceput