Idei de afaceri

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Am facut comert timp de 10 ani si m-am saturat,e stresant, frustrant(toat lumea fura) si merge din ce in ce mai prost.Asa ca am renuntat si m-am reprofilat:stau acasa si fac copii:))
Investitiile in terenuri sunt extrem de profitabile si nu cer decat efortul de a cauta si a da banii.Pe urma iti vezi frumos de copiii tai ca el face bani singur.Il cumperi intr-o zona de care sti din surse sigure ca se va dezvolta (ideal ar fi sa nu stie si vanzatorul chestia asta)si garantat ai dat lovitura fara sa mai misti un deget!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Chiar nu mai are nimeni idei de afaceri?
Haideti, sa nu abandonam subiectul!

Eu as avea o idee, dar as vrea sa o discut cu voi! FIERUL FORJAT Ce stiti despre asta? Ce implica confectionarea?

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna ziua, tuturor! Si un an nou fericit si plin de impliniri!
Am fost extrem de incantata cand am gasit acest subiect pe DC, mai ales ca si eu sunt in cautarea unei idei de afaceri.
Se pare ca pentru cei care dispun de un capital mic sau foarte mic, pentru inceput este bine sa se inceapa o afacere cu prestari servicii, din ceea ce am mai aflat si eu de pe internet. Idei prea multe nu prea am gasit, dar unele sunt chiar interesante.
O alta problema ar mai fi timpul alocat noii afaceri, care dupa parerea mea ar trebui sa fie de cel putin 12 ore pe zi, cel putin la inceput, ca sa fii poti face ideea sa fie o afacere.

Crixia, despre fierul forjat pot sa-ti spun ca la comercializare auzisem-precizez auzisem- acum vreo 2 ani ca ar fi 100 euro m liniar. Acum nu mai stiu cum este dar se pare ca incepe sa se dezvolte piata pentru el.
Ce ziceti ca idee de afacere un mic fast-food? Desi initial ma gandisem si eu la o pizzarie, m-am gandit sa incep cu ceva mai mic sa vad cum este, dar inca mai fac planuri.

Bafta tuturor si ne mai auzim!

Mami Magda si scumpa Rafaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Magda, cred ca ai dreptate in ce priveste ideea-prestari servicii.
In cazul tau, pentru ca suntem din Cta, te intreb: ai un vad comercial, o zona unde crezi ca va merge? Eu nu m-ar risca sa deschic ceva, de alimentatie intr-un loc inchirirat fara prea mari sanse. Nu stiu ce sa zic, nu vreau sa -ti tai elanul, dar nici sa te descos, asa ca zic sa te gandesti daca serviciul tau in zona respectiva va merge.


Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

am citit pe nerasuflate.ma gandeam ca cineva mi-s spus odata ca merg foarte bine magazinele cu articole de pescuit/articole sportive,eventual o crescatorie de viermi,in romania se importa viermi numai din italia-si cum pescari avem destui....ma ajuta cineva cu sfaturi?


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Crixia, n-am zis ca va fi in Constanta
Bineinteles ca in oras s-au dus toate locurile bune pentru comert, iar cele care mai sunt te usuca de bani numai cu chiria.
Este adevarat ca nu am studiat inca terenul, dar sper sa am timp sa merg- este afara din Constanta- si sa vad daca sunt sanse pentru asa ceva. Inca prospectez piata si sper sa nu mi-o ia altcineva inainte ca ma cu ei.

si numai idei bune, pe care astept si eu sa le aud
Mami Magda si scumpa Rafaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Vreau sa cumpar o pensiune la munte intr-o zona superba,functioneaza deja,insa noi nu ne putem muta acolo.Ne-am gindit sa o inchiriem integral unei firme care sa o exploateze sau sa angajam pe cineva cu comision de administrare.Daca aveti experienta in acest sens astept cu nerabdare sfaturi.In acelasi timp daca cunoasteti persoane interesate intr-o colaborare astept mesaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Eu intentionez sa deschid un cabinet de cosmetica
incurajeaza cineva sau credeti ca nu e bine? Vreau sfaturi


Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by georgescu oana

Eu intentionez sa deschid un cabinet de cosmetica
incurajeaza cineva sau credeti ca nu e bine? Vreau sfaturi


Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)



Eu am o prietena care este cosmeticiana si functioneaza ca persoana fizica, dar nu s-ar lauda ca-i merge bine. Eu stiu exact cum se descurca, nu-mi ascunde nimic, chiar daca unii o privesc ca pe o avuta. Cabinetul il are de mult timp, dar clientela e aceiasi, putina, as spune si cam rar vin. Majoritatea se ingramadesc in ajun de ... Craciun, Paste..., in rest mai slabut. Aproape ca o apuca sarbatorile in cabinet, atunci are si ea treaba.Ca profit: ce ia pe mere da pe pere, stit vorba aia!
Dar nu luati asta de baza, poate fi un caz, nu generalizati!
Cred ca necazul ei este ca are cabinetul intr-o localitate la 15 km de oras, cred ca daca-r fi fost in oras ar fi fost altfel.


Oana, dar tu esti de specialitate sau vrei sa angajezi pesronal calificat?

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

noi ne gandeam - dupa trei ani de astat acasa cu bebe si dupa cateva luni de "tasat nervi forumistilor" -sa deschidem un mic local cu "impinge tava" ceva specific romanesc, unde sa aiba si omul "timp" de o ciorba ca a acasa, de o fasole batuta si altele ca in bucataria casei, ca de fast food... cam la fiecare doua strazi...exagerez, scuze.

dar nu stiu de unde sa o incep, de unde vesela, norme de care or fi si alte alea, ca firma, de .. o face un consilier sau un avocat...dar altele de unde le invat? asta e o dilema.

mai vreau sa va intreb pe voi daca stie cineva cate firme pot fi deschise la aceeasi locatie . deci cate firme pot figura pe aceeasi adresa? pot fi mai multe sau e restrictionat de vreo lege nr lor, asta pt ca app nostru mai avem o locatie a firmei unor prieteni si acum ne-am gasit si noi... ce stiti voi de asta?

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput