Postul

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

te poti spovedi in orice perioada, nu este obligatoriu in prima sau ultima saptamina din post!

Dumnezeu sa fie cu noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Vedeti ca a inceput pe Realitatea o emisiune despre post,foarte interesanta.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Buna fetelor,

Care-i "legislatia" in legatura cu mersul la biserica când esti pe "stop rosu"?

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Cnd esti pe stop nu este ingaduit sa intri in Biserica,sa te atingi de lucruri sfinte(icoane,anafura,agheazma) si nici sa te impartasesti.In caz ca ti se intampla in ziua nuntii sau cand esti nasa trebuie sa vorbesti cu preotul,pentru a citi o rugaciune de dezlegare inainte sa intri in Biserica.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Merci pentru sfat. Dar totusi, de ce? Care este originea acestui obicei?

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Asa stabilesc canoanele Sfintilor Parinti,ca o concluzie a poruncii data de Dumnezeu in cap.12 si 15 din Levitic.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Vedeti ca a inceput pe Realitatea o emisiune despre post,foarte interesanta.


Irina, la ce ora si in ce zi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

A fost chiar atunci cand am postat.Nu am reusit sa o urmaresc in intregime,ca atunci i-a venit cupilului sa doarma.A fost invitata o doctorita,directoarea de la 'Ana Aslan'.A spus ca pot tine si copiii post,ca nu le dauneaza,dar sa aiba un regim echilibrat si sa ia vitamine si calciu.A mai spus ca la orice om sanatos postul este folositor organismului,dar bolnavii trebuie sa ceara si parerea medicului.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Cnd esti pe stop nu este ingaduit sa intri in Biserica,sa te atingi de lucruri sfinte(icoane,anafura,agheazma) si nici sa te impartasesti.In caz ca ti se intampla in ziua nuntii sau cand esti nasa trebuie sa vorbesti cu preotul,pentru a citi o rugaciune de dezlegare inainte sa intri in Biserica.







M-am "bagat" in mesajul tau de mai sus din greseala dar mi-am sters postarea mea.
Intrebarea mea era daca exista vreun loc in Biblie unde scrie despre cum este privit ciclul, sau e doar traditie?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

In Vechiul Testament,cartea Leviticului ,cap.12 si 15 Dumnezeu da porunci referitoare la acest lucru.Pe baza lor Sfintii Parinti au formulat canoanele care nu permit femeii sa intre in Biserica atunci cand este la ciclu( dupa canonul Sf. Dionisie si Pravila Bisericeasca).Evreilor li se interzicea sa intre in Locasul Sfant atunci cand erau necurati(femeia-la ciclu,dupa nastere)sub amenintarea pedepsei cu moartea.Pentru crestini lacasul lui Dumnezeu este Biserica si de aceea s-a pastrat aceasta porunca.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput