Postul

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Mariana,eu cred ca un sfat dat de parintele Paisie ar merge foarte bine in cazul tau,si anume:nu il constrange pe sotul tau la nimic,nu il cicali,ca o sa obtii contrariul.De exemplu,daca vrei sa postesti,iti gatesti tie de post ,iar pentru el umpli frigiderul cu de toate,si ,cu dragoste,il rogi sa manance ce vrea,ca postesti tu si pentru el.Sau,daca nu vrea sa mearga cu tine la biserica,nu insista,mergi doar tu cu baietelul si,eventual,il rogi pe sotul tau sa te conduca doar pana acolo.Cineva il intreba pe parintele Paisie:"ce trebuie sa faca femeia atunci cand barbatul nu traieste duhovniceste?""Sa-l incredinteze lui Hristos si sa se roageca sa i se inmoaie putin inima.Apoi Hristos ,incet-incet va 'debarca' in inima lui si acela va incepe sa-si faca probleme de constiinta.'Deci iti urez rabdare si multa dragoste!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Deoarece postul este si o perioada de meditatie si de aplecare mai mult spre cele sufletesti decat spre cele trupesti,sa participam mai des la slujbele Sfintei Biserici,sa ne rugam mai mult,sa ne spovedim si sa ne impartasim(daca avem dezlegare),sa ne uitam mai putin la televizor si sa citim carti ziditoare de suflet.Pentru cei care nu au obisnuinta postului,este bine ca macar sa se spovedeasca,chiar daca nu postesc.Doamne ajuta!

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."



CARE cunt motivele pentru care nu primesti dezlegare?

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Sunt multe pacate care opresc de la Impartasanie pentru mai multi ani,cum ar fi curvia(relatii sexuale fara a fi casatorit),preacurvia(adica adulter),avortul,vrajitoria,homosexualitatea,vrajba,omorul,furtul,etc.,dar fiecare duhovnic se "orienteaza"ca sa zic asa,dupa caz.Adica depinde de starea celui care se spovedeste,daca ii pare rau de ce a facut,daca vrea sa lase pacatul respectiv,de contextul in care se afla.Cei care sunt opriti de la Sf.Impartasanie iau Agheasma Mare.Dar chiar daca duhovnicul socoteste ca inca nu te poti impartasi,e bine ca esti spovedit,cu sufletul curat.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Mariana,eu cred ca un sfat dat de parintele Paisie ar merge foarte bine in cazul tau,si anume:nu il constrange pe sotul tau la nimic,nu il cicali,ca o sa obtii contrariul.De exemplu,daca vrei sa postesti,iti gatesti tie de post ,iar pentru el umpli frigiderul cu de toate,si ,cu dragoste,il rogi sa manance ce vrea,ca postesti tu si pentru el.Sau,daca nu vrea sa mearga cu tine la biserica,nu insista,mergi doar tu cu baietelul si,eventual,il rogi pe sotul tau sa te conduca doar pana acolo.Cineva il intreba pe parintele Paisie:"ce trebuie sa faca femeia atunci cand barbatul nu traieste duhovniceste?""Sa-l incredinteze lui Hristos si sa se roageca sa i se inmoaie putin inima.Apoi Hristos ,incet-incet va 'debarca' in inima lui si acela va incepe sa-si faca probleme de constiinta.'Deci iti urez rabdare si multa dragoste!

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


Irina, s-ar putea sa ai dreptate. M-am gandit si in acest fel la problema asta, dar cred ca nu am avut rabdare. Poate o sa incerc asa. Multumesc.

mariana tache, mamica lui Stefan.
http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Draga Mariana,

Vreau sa iti spun ca si celelalte fete ca iti trebuie multa rabdare. De fapt intreaga credinta crestina ne cere sa avem rabdare.

Prietenul meu nu a mers la biserica de ani de zile. Insa in concediu, pe unde treceam si stiam ca este o manastire renumita, eu insistam sa intram. La inceput, el ma lasa sa intru singura, in timp ce el statea la o tigara. Eu nu il fortam...insa dupa un timp, a vrut si el sa intre cu mine in manastire. Si chiar accepta sa isi schimbe hainele de vara (era foarte cald, pantaloni scurti, etc.) si sa imbrace ceva decent inainte de vizita la manastire.

Mai mult, eu am tot cumparat carti ale Pr. Arsenie Boca si Pr. Rafail Noica si le-am citit si el m-a vazut ca le citesc. Si a inceput sa le rasfoiasca si el si mi-a spus ca o sa le citeasca si el. Si, retine, el nu este de religie ortodoxa !

Eu vreau sa te incurajez in rabdarea si nadejdea ta si o sa vezi ca si sotul tau incet-incet o sa indrepe catre biserica - daca te vede pe tine ca te rogi, ca mergi la slujbe, etc. Si neaparat sa te rogi si tu pentru el. Dumnezeu face minuni!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

De astazi suntem in post. Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa-l putem tine asa cum ii place Lui, spre folosul sufletelor noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Astazi a inceput Postul Craciunului,deci,pentru toti cei care doresc sa posteasca,le doresc mult ajutor de la Dumnezeu in stradania lor si numai bucurii in suflet!Doamne ajuta!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

asa sa fie! Doamne ajuta la toata lumea!

***********************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

Doamne ajuta la toata lumea .
sa putem tine postul pana la Craciun.


sa auzim numai de bine.

RAMONA SI PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Buna fetelor, cum a trecut prima zi de post? Sper ca bine la toata lumea, nu renuntati!. Ieri deja aparuse o ispita la mine: prietenul meu se cam stramba cand i-am spus ca nu mananc carne, dar i-a trecut. Sa fim puternice si sa reusim sa tinem tot postul! Sa va fie tuturor cu mare folos!

Mergi la inceput