Postul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Cuvintele parintelui Cleopa sint din aur.Sau cel putin asa mi se par mie.In multe situatii prezente....

'Vedeti ce greu se vindeca un om epileptic, stapinit de duh necurat? Ca daca nici Apostolii n-au putut sa vindece acest copil demonizat, cu atit mai greu vor reusi preotii sa vindece pe cei stapiniti de diavoli, si mai ales pe cei robiti de patimi grele. Diavolul obisnuieste sa-l arunce pe cel epileptic uneori in foc, alteori in apa, ca sa-l omoare si sa ne amageasca a crede ca nu el, ci apa si focul l-au ucis. Dar asupra sufletului celui bolnav, vrajmasul nu are nici o putere. Insa pe cei robiti de patimi cumplite, precum: necredinta, mindria, minia, betia, desfriul si uciderea, oare nu-i chinuiesc diavolii mai rau ca pe cei epileptici?

Nu vedeti pe unii ca acestia cum ii chinuiesc patimile, cum se aprind ca de foc de patima miniei, a desfriului, a mindriei si a razbunarii, patimi ce stapinesc astazi toata lumea? Sau pe cei betivi si nepasatori de a lor mintuire, nu vedeti cum ii arunca diavolul in apa necredintei si a nesimtirii sufletesti? Unii ca acestia, chiar daca le vorbesti de rai, ei nu-l doresc. Iar daca le spui de boli grele, de moarte si osinda iadului care ii asteapta din cauza pacatelor facute, ei nu se cutremura, nici nu vor sa le paraseasca prin pocainta, caci pacatele vechi, adica patimile intuneca si orbesc mintea si omoara sufletul si constiinta oamenilor. Sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea orbire si moarte sufleteasca.

Milostivindu-Se Domnul de suferinta copilului, i-a zis tatalui sau: "Aduceti-l aici la Mine". Apoi certind demonul, duhul rau a fugit, "iar copilul s-a facut sanatos din ceasul acela". Apropiindu-se ucenicii de Hristos, L-au intrebat: Pentru ce noi n-am putut sa scoatem pe demon?... Pentru necredinta voastra! a raspuns Mintuitorul. Ca acest neam de demoni nu iese decit numai cu rugaciune si cu post (Matei 17, 19-21).

Din aceste cuvinte vedem ca Domnul mai intii cheama pe cel bolnav la Sine. Daca toti se feresc si chiar fug de cei bolnavi, Fiul lui Dumnezeu ii cheama la El, ii mingiie, pune miinile peste ei si ii vindeca atit pentru credinta bolnavilor, cit si pentru credinta rudelor si a celor ce ii aduc la El. Fara credinta tare in Dumnezeu, nimeni nu se vindeca si nu se poate face nici o minune. Dumnezeu cere si colaborarea noastra. El revarsa peste noi harul, mila si iertarea, iar noi trebuie sa-i aducem credinta noastra, smerenia si pocainta. De aceea a si raspuns ucenicilor ca din cauza necredintei lor n-au putut sa vindece copilul. Apoi spune Domnul ca diavolii se scot din oameni si patimile se scot din inimile noastre "numai cu rugaciune si cu post".

Vedeti ce mare este puterea credintei ajutata de rugaciune si de post? Toate trei la un loc fac nenumarate minuni si vindecari, iar una fara alta nu aduc niciodata roade, nici nu ni se implinesc cererile. La orice cerere a credinciosilor, trebuie atit din partea lor, cit si a preotilor slujitori aceste trei virtuti obligatorii: credinta, rugaciune si post. Ba celor bolnavi li se mai cere si spovedanie generala, cu pocainta si hotarire de a nu mai pacatui.

Cea mai grea boala nu este cea trupeasca, ci cea sufleteasca, pentru ca pierde si trupul si sufletul. Cea mai grea demonizare a omului nu este epilepsia, care chinuieste numai trupul, ci este inrobirea omului de patimi ucigatoare de suflet. Un om stapinit de betie si desfriu este un om posedat de diavoli. Pentru aceea este mai greu de vindecat un betiv, un desfrinat, un ucigas, sau un om stapinit de ura, de lacomie, invidie, decit un om chinuit de un duh necurat, cum este copilul din Evanghelia de astazi.

Intristarea noastra este ca, astazi, numarul credinciosilor tineri si batrini stapiniti de asemenea patimi este cu mult mai mare ca odinioara. Inclinarea oamenilor tot mai mult spre betie si desfriu, spre necredinta si grupari sectare, spre egoism, divort si ucidere ne ingrijoreaza din ce in ce mai mult. Ba acest fenomen se extinde mai ales in rindurile celor tineri, in ultimii ani, prin filmele de groaza care duc la crima si filmele imorale care imping, in masa, la pacate pe atitia tineri care cad prada acestor droguri diabolice, straine de sufletul, de credinta si cumintenia neamului nostru.'



Joanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

quote:
Originally posted by joanna

Cuvintele parintelui Cleopa sint din aur.Sau cel putin asa mi se par mie.In multe situatii prezente....

'Vedeti ce greu se vindeca un om epileptic, stapinit de duh necurat? Ca daca nici Apostolii n-au putut sa vindece acest copil demonizat, cu atit mai greu vor reusi preotii sa vindece pe cei stapiniti de diavoli, si mai ales pe cei robiti de patimi grele. Diavolul obisnuieste sa-l arunce pe cel epileptic uneori in foc, alteori in apa, ca sa-l omoare si sa ne amageasca a crede ca nu el, ci apa si focul l-au ucis.

Eu stiam ca epilepsia reprezinta o boala, si nu un caz de posedare demonica !



* Ignorance is bliss.. *
* link foto *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

quote:
Originally posted by michelle-usa

eu inteleg postul din punct de vedere spiritual, ca fiind timpul care in loc sa-l irosesti cu pregatirea si consumarea hranei de zi cu zi, sa-l dedici rugaciunei. Trebuie sa fi vesel, nu posomarit, sa nu te lauzi cu asta si nici sa nu fie ca o povara. E un moment din timp in care renunti la placeriile corpului si sa intaresti legatura care o ai cu Dumnezeu prin meditaie si rugaciune. Rugaciunea este hrana sufletului.

michelle



FELICITARI pt cuvintele frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

... eu imi explic postul cam asa: in perioada aceasta incercam sa fim cat mai buni din toate punctele de vedere ... de aceea nici hrana nostra nu ar trebui sa presupuna violenta sau exploatarea animalelor ... deci renunt la carne care nu poate fi obtinuta decat prin uciderea animalelor ... intr-un fel incercam sa ne apropiem de conditia omului de la inceputul creatiei cand hrana sa era alcatuita numai din roadele pamantului iar lumea creata de Dumnezeu era o lume nonviolenta ....

... nu prea pot sa asociez postul cu abtinerea de la placere ... voi puteti manca o piersica parfumata ( sau orice alte fructe ) fara placere ? eu nu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

quote:
Originally posted by pulstar

As dori sa stiu de ce consumul alimentelor de origine animala este considerart a fi o ..patima?


Draga pulstar, asa sunt canoanele bisericii care spun ca in post trebuie sa ne abtinem de la alimentele de origine animala. Asta e postul de fapt.



quote:

Pai daca e sa facem o comparatie intre toxicitatea grupelor de alimente, atunci putem spune ca anumite "alimente" de origine vegetala au o incarcatura toxica mult mai mare decat banalele alimente de origine animala.


Pulstar, ai mare dreptate aici. Insa postul a "aparut" pe vremea lui Iisus, cand margarina si alte produse nu erau pline de E-uri. Se considera ca fructele si legumele, vegetalele in general sunt naturale si nu prelucrate, cum din pacate sunt in lumea noastra "moderna".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Bun, si pe mine cine ma lamureste?


Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

quote:
Originally posted by oana_noemi

quote:
Originally posted by samila

Tinem post miercurea si vinerea. Rugaciunea in zi de post mi se pare cea mai importanta.



Postul nu se tine in fiecare zi incepand cu 15 noiembrie pana la Craciun? Asa doar 2 zile pe saptamana e floare la ureche postul!
Ce mancati la micul dejun in post? La pranz o mancarica de post stiu sa fac, plus am gasit niste retete delicioase la sectiunea La bucatarie!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro




in sectiunea la Bucatarie sunt citeva pagini de retete de post.
apoi uita-te si la www.culinar.ro si acolo au o sectiune speciala de retete de post.
dimineata spre exemplu cereale , care in loc sa le maninci cu lapte pui un suc alaturi.
un mar cu biscuiti ... (multi dintre biscuiti nu au lapte sau ceva animal).

cind se lasa harti de peste , maninci dimineata icre cu piine, e mai bine dimineata ca seara sunt deja prea grele.
daca ai facut zacusca , asta-i alta idee de mic dejun .
apoi in Romania se gasesc : pate de soia , brinza de soia. o bunatate . lapte de soia . iaurt de soia.

***********************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

quote:
Originally posted by oana_noemi

Bun, si pe mine cine ma lamureste?


Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro




posibilitati de mic dejun :

- grau incoltit cu miere, nuci, alune , scortisoara si ce-ti mai trece prin cap
- fructe , masline
- poti sa-ti prepari diverse paste care se pun pe paine : de exemplu tahini ( pasta de susan frecata cu ulei, suc de lamaie, sare, patrunjel sau alte condimente) sau unt de alune ( alune crude de padure le rasnesti si le amesteci cu miere, scortisoara sau fenicul )
- si bineinteles exista multe preparate in comert lapte de soia, branza de soia, pateu vegetal, salam vegetal

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Se gasesc o gramada de mancaruri de post, dar ce ne facem fetelor cu cei de langa noi: prietenul, sotul, copiii care nu mananca de post? Cum le gatim mancarea din carne, fara sa o gustam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

quote:
Originally posted by joanna

Eu stiam ca epilepsia reprezinta o boala, si nu un caz de posedare demonica !


Din punct de vedere religios este posedare demonica si in multe cazuri nu exista vindecare prin mojloace medicale. Am citit foarte multe marturii despre cazuri de demonizati si este ceva infiorator. Am si vazut o data asa ceva intr-o biserica. Doamne fereste!

Mergi la inceput