Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

quote:
Originally posted by icradulescu

eu consider ca D-zeu este reprezentat prin biserica deaceea am pronuntat cuvantul "biserica" referitor la "ceva concret"eu nu am vazut si nici nu am auzit de o "minune" facuta de El(sau poate imi spuneti voi).Si mai consider ca oameni care asteapta minuni de la El sunt asemantori jucatorilor la loterie.



... ce intelegi tu prin minune? ....cand un pom infloreste si apoi da roade este o minune... maretia corpului uman, complexitatea universului , viata .... toate sunt minuni, trebuie sa avem doar ochi sa le vedem ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alibaba,
eu in fiecare zi ma indoiesc de bunatatea lui Dumnezeu, cand vad copiii nevinovati, condamnati sa sufere . Asta nu am sa inteleg niciodata .

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Alibaba,
eu in fiecare zi ma indoiesc de bunatatea lui Dumnezeu, cand vad copiii nevinovati, condamnati sa sufere . Asta nu am sa inteleg niciodata .

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16





Sa nu zici niciodata "niciodata"!

Daca doresti poti sa cercetezi si dupa asta poti sa dai un raspuns concret.
Cat si ce ai cercetat pana ai ajuns la concluzia ca nu ai sa intelegi niciodata?

Te asigur (desi stiu ca nu conteaza pt tine asigurarea mea) ca Dumnezeu nu este rapsunzator pentru suferinta de pe pamant. Poti cerceta!



Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lucia,
pentru mine ecuatia e foarte simpla: Dumnezeu pe toate le stie, pe toate le vede, nu ? Dumnezeu a creat Pamantul si si pe noi, nu ? Daca el pe toate le stie, pe toate le vede, se presupune ca stia si unde va ajunge omenirea, nu, pentru ca el pe toate le stie, nu ? Ca oamenii sunt rai, ca nu Dumnezeu i-a facut asa, ok, ca noi alegem sa fim rai, ok, dar un copil ce a ales ???



Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

"Istoria filosofiei, cel putin, ne arata fara umbra de tagada ca existenta divinului poate fi demonstrata logic, stiintific, inteligibil. vorba aia pe scurtatura: ma indoiesc, deci Dumnezeu exista. "
Istorie filosofiei demonstreaza exact contrariul draga fata. Evul mediu filosofic a avut o singura preocupare majora: demonstrarea definitiva a existentei lui dumnezeu. Cele mai stralucite minti ale vremii timp de 1000 de ani au incercat in fel si chip diverse teorii (pe care tu nu cred sa le cunosti...) dar degeaba! Nu se poate explica inexplicabilul. C'est la vie! Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by gazzella

"Istoria filosofiei, cel putin, ne arata fara umbra de tagada ca existenta divinului poate fi demonstrata logic, stiintific, inteligibil. vorba aia pe scurtatura: ma indoiesc, deci Dumnezeu exista. "
Istorie filosofiei demonstreaza exact contrariul draga fata. Evul mediu filosofic a avut o singura preocupare majora: demonstrarea definitiva a existentei lui dumnezeu. Cele mai stralucite minti ale vremii timp de 1000 de ani au incercat in fel si chip diverse teorii (pe care tu nu cred sa le cunosti...) dar degeaba! Nu se poate explica inexplicabilul. C'est la vie! Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.



atata vreme cat reduci istoria filosofiei numai la cea din timpul evului mediu (nici macar din aia nu dai exemple), este evident ca nu ai caderea sa dai lectii nimanui. cat despre presupunerile tale despre ce stiu eu, abtine-te, macar si numai pentru faptul ca o clona se poate da usor de gol cand foloseste aceleasi licente verbale.

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by gazzella

Evita pe viitor sa faci afirmatii in necunostiinta de cauza.



Acasta fraza e un atac la persoana! Fiecare e pentru cauza pe care o sustine in cunostinta. Te rog sa respecti punctul de vedere al celorlati.

Modul cel mai sigur de a corupe un tanar este sa il inveti sa ii pretuiasca mai mult pe cei care gandesc ca el, decat pe cei care gandesc diferit.
Nietzsche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si ca sa raspund si eu la subiect (ar fi cazul) : eu cred in Dumnezeu de cate ori o privesc pe fiica mea, de cate ori cei dragi ajung cu bine acasa, de cate ori se vindeca un om - asta este demonstratia ca exista pe undeva, nu cred in preoti, in biserica (pentru a ma ruga nu trebuie sa intru intr-un edificiu), dar ma indoiesc cand vad copii inocenti suferind. Copiii sunt slabiciunea mea, se pare. Respect oamenii care fac bine (indiferent daca din credinta sau pur si simplu).

tuturor !


Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by icradulescu

eu consider ca D-zeu este reprezentat prin biserica deaceea am pronuntat cuvantul "biserica" referitor la "ceva concret"eu nu am vazut si nici nu am auzit de o "minune" facuta de El(sau poate imi spuneti voi).Si mai consider ca oameni care asteapta minuni de la El sunt asemantori jucatorilor la loterie.



Daca TU nu ai auzit de nimic concret sau de vreo minune asta nu inseamna ca ele nu exista. Insa ceva, ceva tot dovedeste afirmatia ta, o MARE IGNORANTZA! Deschide ochii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icradulescu spune:

"mare ignoranta"ignoranta=este atunci cand vezi ceva si nu-i dai importanta pecand parerea mea este ca aceea forta divina pt mine sunt eu si totul depinde numai de mine si nu inteleg ofarandele si taxele atatea "nevoi"are D-zeu?sa fim seriosi eu cred ca Lucica face din acea categorie manipulata si in mare parte oameni de la tara si o clasa sociala mai de mijloc se lasa usor manipulat drept dovada si in afaceri este la fel!Nu vreau sa ma intelegeti gresit dar de ce aveti atata incredere in cineva ce nu-i poate dovedi nimeni existenta sau faptele?

Mergi la inceput