Klebsiella in spital

Klebsiella in spital | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Acum o luna si ceva am nascut fetita mea la Municipal in Bucuresti. Acum am descoperit la a 2-a analiza (de coprocultura) ca are klebsiella. Doctorul a spus ca a luat-o din spital. Vreau doar sa va avertizez, pe viitoarele mamici care nasc la acest spital (si cele care au nascut de curand acolo) sa fie atente, mai ales cu prematurii. Sanatate multa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Se numeste Klebsiella... si din pacate cred ca e plin de ea prin spitalele de la Romanika



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu voi naste la Municipal.
Cum anume se ia aceasta Klebsiella, la ce duce, ce simptome are si cum se trateaza ?
La ce "sa fim atente" ?
Hai, plizzz, nu ne lasati in ceata daca tot ne-ati speriat...


Lali si licuriciul ei 31+
Dr. Anca, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

si eu nasc tot la municipal... zilele astea!

da-ne amanunte, pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiz!

cum se manifesta, cum se ia... etc etc etc

merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Fetelor! Si eu, abia in februarie 2005, dar tot mi-e teama. Cum se manifesta? Ce putem face sa evitam? Desi nu cred ca tine de noi.

Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cataghe , cand ai timp poate ne lamuresti putin si pe noi cu Klebsiella, am inteles ca tu esti medic.
Nu de alta dar am dat o cautare pe forum si am descoperit un articol despre maternitatea Cuza Voda din Iasi si am inteles ca si acolo a fost gasita aceasta bacterie pacatoasa si acum chiar ca m-am speriat.


Lali si licuriciul ei 31+
Dr. Anca, Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Sa fiti atente adica ... dupa ce iesiti din spital. Ca acolo nu prea aveti sanse de a evita cumva microbii. Faceti analize ca lumea, adica imediat si apoi cam dupa doua saptamani inca o data ca nu se manifesta imediat. Bebelusa mea nu are infectie, dar e purtatoare pentru ca i-a iesit la analiza fecalelor. Si cineva mi-a spus ca bebita ei la doua luni cand a facut vaccinul antipolio (picaturi in loc de injectabil, cum ar fi fost mai bine) a facut infectie din cauza microbului asta si a tinut-o 17 zile cu antibiotice in vena...
Iar prematurii sunt foarte sensibili si daca iau cumva microbul asta in spital atunci pot aparea complicatii.
Fetita mea face acum tratament cu un antibiotic sirop. Speram sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacele spune:

Asteptam lamuriri.
Si eu nasc la sp. Municipal la inceputul lui ian. 2005.

Mihacele si iubi ei mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

hmmm si eu ar trebui tot la Municipal sa imi aduc comoara pe lume...
Daca se stie ca exista infectia in spital, nu se poate face nimic?

Anda, 28+ saptamani, dr. Radoi, Municipal

Mergi la inceput