Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Aoleu, scuze, nu am stiu, chiar au fost probleme?!?!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuel spune:

Va rog frumos......am si eu o intrebare:
Pentru refacerea florei in afara de Ecoflorina si Enterol...ce alte probiotice mai exista in farmacii .Am un baietel de 1 an cu probleme digestive......care nu tolereaza Ecoflorina(a determinat aparitia sindromului de colon iritabil).Va rog ajutati-ma ....
Orice sfat este binevenit.Acum are si intoleranta la lactoza .
Cat timp se da enterolul pt a fi eficient ca si probiotic?
va multumesc anticipat
Sanatate la pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

buna am si eu o intrebare am o prietena asistenta cere folosea la fetita ei in loc de ser fiziologic clorura de sodiu 0.9% aia din spitale cere se baga perfuzabil
este acelasi lucru ?
se poate folosi in loc de ser fiziologic la spalat pe fata? la nasuc?


Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

serul fiziologic este solutie de sare (clorura de sodiu) in concentratie 9 la mie si se gaseste in flacoane pentru perfuzii sau fiole pentru dizolvarea medicamentelor injectabile. Bineinteles ca poti cere la farmacie fiole de ser fiziologic si sa le folosesti la desfundat nasucul.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_ spune:

Fetelor, am si eu o problema! De ieri i-au aparut luipe manuta, doua blinde mari, si nu stiu ce e!Ma gandeam ca la piscat ceva, dar nu avea unde! E posibil sa fi facut o alergie, caci i-am dat niste pireu la borcanel, si sa se manifeste asa? Eu stiam ca la alergie apare urticarie pe tot corpul, dar el are doar 2 umflaturi rosietice! Daca stiti, va rog spuneti-mi ,ce poate fi? Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

draga farmacistule,
sunt mamica de doua luni de zile.acum o saptamana am facut febra mare ,unul din sani s-a umflat ca un balon si ma rog dupa doua zile am scapat.dureri inca mai am.doctorul m-a diagnosticat ca avand mastita iar ca tratament mi s-a recomandat oxacilina,marcofen si nurofen gel.ceea ce nu inteleg eu este cum ca marcofenul are contraindicatii pentru femei care alapteaza.....nu stiu ce sa fac.cineva stie macar ce fel de doctor as putea sa consult entru problema mea????
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellys spune:

quote:
Originally posted by herra

buna seara!

eu nu caut un medicament, ci cereale pentru copii - care se gasesc (sau in cazul meu NU se gasesc) tot in farmacii; caut, deci, cereale din gama NUTRIBEN, cu OREZ + PORUMB + TAPIOCA, pentru 5 luni plus. As vrea sa stiu daca macar exista!
sau daca exista asa ceva de alt producator...

multumesc!


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON






Exista cereale din gama NUTRIBEN - eu foloses ptr. cea mica de la varsta de 6 luni, la recomandarea dr.

Se gasesc in farmacii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Buna,mamici si farmacisti.
Stie cineva ceva despre Zinnat? Eu am auzit mai demult la o mamica ca cei doi copii ai ei au facut nu mai stiu ce complicatii in urma tratamentului cu Zinnat. Azi, baietelului meu de 4 ani, i-a prescris medicul exact acest antibiotic, pentru "un inceput de amigdalita". Nu sunt sigura ca vreau sa i+l dau. Voi ce Ziceti?
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxanica77 spune:

Bagoiu,kiar aseara i-am terminat de administrat fetei mele ultima doza de ZINNAT.E a doua oara cand ii dau.Prima data i-am dat la o pneumonie interstitiala, iar acum tot cam asa ceva, dar a descoperit Domn' Doctor ca ar avea ceva asmatic.Fetita mea l-a suportat foarte bine, kiar a reactionat foarte repede la acest medicament si din cate stiu eu am auzit ca e foarte bun, acum stii tu cum e....fiecare organism reactioneaza in felul lui.Tu fa cum crezi ca-i mai bine pt bb tau.Iti doresc succes si uite-te aici http://www.egirl.ro/medicamente/display/1527/ZINNAT_suspensie.html

Roxana si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Roxanica77, multumesc pt raspuns. Am inceput sa i-l dau, desi mi se face un gol in stomac de cate ori trebuie sa-i dau antibiotice, dar alta solutie nu am.

Mergi la inceput