un alt fel de a privi adoptia

un alt fel de a privi adoptia | Autor: mimsi

Link direct la acest mesaj

Scuze daca acest nou subiect nu-si are locul aici, dar nu stiam unde sa-l incadrez. Ieri am mers multe ore cu trenul, ocazie cu care am frunzarit si ultimul nr. al revistei Tabu. iar acolo - ce sa vezi? Interviu cu Dana Nastase. Dupa ce a incercat sa dea o fata cat mai umana familiei din care face parte (chiar cu riscul de a se tzatzi la extrem), scoate viitoarea (sper ca nu) prima doamna a tzarii, porumbelul. Ca ea i-a spus lui adrian sa mai ia niste pamant la Cornu si acolo sa creasca 10 copii adoptati. Cred ca ea a vrut sa para foarte umana dar mie mi s-a facut o greatza... Asa, 10 dintr-un foc (probabil ca sunt oameni care nu pot lua en-detail, ci numai en-gross), ii iei dar nu-i tii la tine acasa, ci le creezi un tarc special ca sa nu te deranjeze. Mi se parea ca suna a ferma. Daca va pica in mana revista poate cititi articolul si intelegeti altceva. Daca e asa, ziceti-mi si mie, sa nu fiu eu prea defecta. Mie atitudinea ei mi s-a parut de toata jena.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu trebuie sa te mire nimic. E campanie electorala si probabil consilierii care au sfatuit-o pe d-na (ca doar nu crezi ca ei ii ies asa porumbeii pe negandite) considerau ca sa ia un copil sa il adopte nu atarna la fel in balanta ca a avea in grija 10 copii. Ideea, desi suna a "ferma" cum spui tu, nu ar fi rea. Ar fi bine pentru bietii copii daca fiecare politician ar da din banii proprii ceva ca sa le faca o viata mai buna. Din pacate toti isi aduc aminte de pensionari si copii abandonati numai atunci cand au nevoie de voturi.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

... si sa imparta averea adunata cu sudoarea fruntii intre copiii personali si cei adoptati?! Noooo way!!

Apropos, si de ce zicea ca n-a facut-o, pana la urma? De ce s-a razgandit? (n-am citit articolul)

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Campanie electorala sau orice altceva, daca i-ar lua, fii sigura ca celor 10 micuti le-ar fi mai bine decat intr-un orfelinat. E posibil sa nu ii adopte, ca asta ar presupune alte implicatii, dar sa aiba grija de 10 sau de mai multi copii, din banii ei... nu mi se pare ceva de toata jena.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Din cate am inteles era vb de adoptie. Si aici Rozi are dreptate: cum poti imparti averea in atatea parti? Si tu ai dreptate, ca acelor copii le-ar fi mai bine decat la orfelinat. Pe de alta parte pana acum a fost libera sa faca acest gest. Mi se pare de toata jena, acum, un pic inainte de campania electorala, a apucat-o dintr-o data grija. Putea sa faca - daca simtea acest lucru - mai demult si mai discret. Daca vrei sa ajuti niste copii o poti face fara a-ti trambita INTENTIA in stanga si dreapta. Asta mi s-a parut jenant. Si chiar cred ca un gest atat de nobil se face fara reclama. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Evident ca putea sa o faca fara sa-si faca publica intentia in prag de campanie electorala, dar daca o va face, va fi ceva de care nu va putea uita a doua zi dupa alegeri, cum se intampla cu multe din promisiunile electorale. Eu daca as avea posibilitatea si legea mi-ar permite, as lua 10 copii si le-as asigura tot ce le trebuie. Mama pentru ei as fi ingrata sa spun ca as putea fi asa cum sunt pentru copilul meu, ca 10 sunt cam multi, dar as face tot posibilul sa nu se simta abandonati si fara nici o sansa.
Cat despre avere.... exista cazuri in care aceasta nu se imparte egal intre frati de sange, pentru ca au parintii grija de asta in timpul vietii. Chiar nu ar fi o problema.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

Numai gura-i de ei...
promit marea si sarea si dupa ce ajung unde vor uita pe moment tot.
Macar unul de-ar infia...nu 10....

Irina si Edy cel scump!(5 noiembrie 2002)

POZE NOI LA 2 ANI!PARTY!
http://danielirina.tripod.com/mypersonalsite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

hai sa o vedem si pe asta... vorba multora dintre voi: nu ar mai fi abandonati, ar avea sansa de a trai mai bine, insa asta mie mi se pare megalomanie, exagerare! As vrea sa ma insel, dar tare imi pare rau ca a fost doar pentru a da bine la electorat si a se cocota in cabinetul nr. 2! Dar astazi nu avem voie sa facem campanie nici pro nici contra!
Avem timp sa vedem cum duce la capat "chestiunea"!
Elena

mami "da george"
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Vrajeala! Daca vrei sa faci un bine, nu trimiti la reviste ce-ti umbla prin cap! Si mie imi suna cam ca o rezervatie, ca o microferma. Asta-i campania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ia sa vedem acum, dupa alegeri, ii mai infiaza?

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput